15 ciekawostek o rowerach

Dzisiaj mam dla Ciebie garść ciekawostek, o których istnieniu nie wiedziałeś. Idealny sposób na zapełnienie niezręcznej ciszy podczas wspólnego piwka ze znajomymi, lub sposób na zabłyśnięcie wiedzą przed rowerzystką, która wpadła Ci w oko ;)

Sprawdź także: 15 ciekawostek o tramwajach #ETZT2015

1. Podczas pokonywania rowerem i samochodem takiego samego dystansu, auto zużyje dwukrotnie więcej tlenu. Energia jaką zużyje rowerzysta, nie wystarczyłaby nawet na zasilenie świateł samochodu na takim samym dystansie.

2. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów liczy blisko 130 lat i jest jedną z najstarszych polskich organizacji sportowych oraz jedną z pierwszych, jakie powstały na ziemiach polskich. WTC zostało założone w 1886 z inicjatywy Edwarda Chrapowickiego w celu upowszechniania kolarstwa. Obecna siedziba WTC mieści się przy ul. Jerzego Waldorffa 34.

3. Blisko 60% z 1,2 miliona mieszkańców Amsterdamu używa roweru jako podstawowego środka lokomocji. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1 i 1/10 roweru.

4. Energia jaką pochłania produkcja jednego egzemplarza samochodu wystarczyłaby na wyprodukowanie ponad stu rowerów.

5. Serce Lance’a Armstrong’a jest około 30% większe od Twojego. Więcej o tym dlaczego warto jeździć na rowerze.

6. Około trzy godziny jazdy tygodniowo  ogranicza ryzyko zawału serca o 50%.

7. Przeciętny mężczyzna* pokonując 100 km** spali około 3400 kcal.
*25 lat, 73 kg, 173 cm
**ze średnią prędkością równą 20 km/h

8. Kaski rowerowe projektowane są by chronić głowę przy prędkości nie większej niż 20 km/h.

Link do filmu

9. Rower górski powstał w latach 70’ dzięki współpracy takich panów jak Joe Breeze, Tom Ritchey, Charles Kelly,John Finnley Scott oraz Gary Fisher. Pierwsze rowery górskie zostały wypuszczone na rynek w 1978 roku.

10. Samochód osobowy wytwarza średnio 271g CO2/pasażera na każdy pokonany kilometr. Jest to 12 razy więcej niż rower.

11. W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci na świecie, które chodzą lub jeżdżą rowerem do szkoły spadła z 82 % do zaledwie 14%.

12. Opona rowerowa została wynaleziona w 1888 roku, przez szkockiego lekarza weterynarii imieniem John Boyd Dunlop, ponieważ lekarz zalecił jego dziewięcioletniemu synowi, aby ten jeździł dużo na rowerze. Jednocześnie zaznaczył, że kuracja odniosłaby większy skutek gdyby udało się wyeliminować wstrząsy.

13. Skórzane siodło firmy Brooks o nazwie B17 jest produkowane w niezmienionej formie od ponad 115 lat.

14. W latach 1911 – 1931 trasa wyścigu Tour de France liczyła nawet 5000 kilometrów. Obecnie kolarze przejeżdżają 60-70 % tego dystansu. Po dziś dzień w Tour de France wzięło udział jedynie 17 polskich kolarzy. Największym sukcesem może pochwalić się z Zenon Jaskuła, który w 1993 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W roku 2013 Michał „Kwiato” Kwiatkowski przez dziesięć etapów jechał w białej koszulce lidera klasyfikacji młodzieżowej.

 15. Jeśli spotkasz kiedyś rower pomalowany w całości na biało, wiedz, że jest to instalacja o nazwie „Ghost Bike” (duch roweru) i  upamiętnia rowerzystę zabitego w wyniku wypadku drogowego.

Źródło : https://www.flickr.com/photos/psd/11462206014/
Źródło : https://www.flickr.com/photos/psd/11462206014/
Lubisz tu zaglądać?
Wpisz swój e-mail, a uzyskasz dostęp do ekskluzywnych materiałów dodatkowych oraz zniżek do sklepów rowerowych.
PS Twój adres pozostanie prywatny.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

 • nickt.pl turystyka niekonwencjonalna

  11 W ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci na świecie, które chodzą lub jeżdżą rowerem do szkoły spadła z 82 % do zaledwie 14%.

  Ale rzeźnia, co sie dzieje. A bedzie jeszcze gorzej …

  • Szymon

   Jest to bardzo smutne,mam 14 lat,dziennie na rowerze spedam 3-4h szkoda jest mi dzieci i młodzieży,którzy w tym czasie siedzą przed komputerem zamiast wyjsc na dwor,spotkac sie z przyjaciolmi,czy cos innego.

  • Nikodem

   Też mnie to zszokowało jak to przeczytałem… ;X