Co zabrać w podróż? – Apteczka

Nie ważne czy jedziesz w podróż na rok, miesiąc czy weekend,  zawsze powinieneś mieć ze sobą apteczkę. Pytanie tylko co powinno się w niej znaleźć, aby być względnie przygotowanym na ewentualności losu? Musisz też wiedzieć, że umiejętność wykorzystania składników apteczki to rzecz równie ważna co sama jej zawartość. Przed dłuższym wyjazdem  przejdź kurs pierwszej pomocy (o ile to możliwe). Istnieje szansa, że to właśnie Ciebie spotka sytuacja, w której będziesz musiał kogoś opatrzyć lub uratować mu życie. Pomijając oczywisty fakt zdobycia potrzebnej wiedzy, odbycie takiego kursu, zmniejsza także lęk związany z podjęciem działań mających na celu ratowanie życia.

1. Opakowanie apteczki

Bandaże i lekarstwa możemy włożyć do jednorazowej reklamówki i wsadzić na dno sakwy, gdzieś pomiędzy brudne ubrania, a zapasowe dętki, ale nie o to przecież chodzi. Po pierwsze apteczka zawsze musi być pod ręką. Po drugie musi być łatwa do rozpoznania (oznaczona białym krzyżem na czerwonym tle ), aby osoba ratująca nasze życie mogła łatwo rozpoznać apteczkę wśród innego bagażu. Po trzecie zawartość apteczki należy bezwzględnie zabezpieczyć przed wodą. Możemy to zrobić, kupując  wodoodporną apteczkę. Taki organizer, ze względu na dużą ilość kieszonek, znaczenie ułatwi uporządkowanie wszystkich utensyliów). Jeśli chodzi o budowę apteczek turystycznych to rozróżniamy: prostokątne z suwakiem, zwijane (rolowane) worki lub apteczki w formie torebki podsiodłowej.

Apteczki występują w różnych rozmiarach S, M, L, XL, a także w formie torby czy plecaka. Na dwutygodniową wycieczkę wystarczy apteczka w rozmiarze M/L. Oczywiście jeśli nie wybieramy się w ekstremalne miejsca jak wysokie góry czy las tropikalny. Apteczka dużych rozmiarów jak np. Tatonka First Aid Family przyda się na miesięczną, kilkuosobową wyprawę w miejsca odcięte od cywilizacji. W innym wypadku nawet o niej nie myśl!  To czy wybierzesz formę worka czy prostokątnej saszetki zależy już od Ciebie. Koszt apteczek w zależności od rozmiaru i producenta wynosi od 30 zł do 200 zł lub więcej. Jeśli masz na głowie dużo innych ważniejszych wydatków niż kupowanie czerwonej saszetki na bandaże i lekarstwa. Spakuj je do worka na mrożonki (takiego z suwakiem), a następnie namaluj na nim duży, biały krzyż na czerwonym polu. Minusem takiego rozwiązania jest z reguły kiepska trwałość takiego worka.

2. Dobieranie zawartości

Wyposażenie apteczki, najlepiej dobrać samodzielnie. Niezłym pomysłem jest zakup apteczki samochodowej, posiadającej folię NRC, bandaże, przylepce i opatrunki jałowe i doposażenie jej w potrzebne tabletki/maści. W ten sposób zapłacisz relatywnie mniej, niż gdybyś chciał kupić wszystkie produkty osobno (dodatkowo otrzymujemy instrukcję udzielania pierwszej pomocy). Plastikowe pudełko odłóż na bok, nie będzie Ci ono potrzebne. Reszta stanie się podstawą Twojej osobistej apteczki rowerowej. Możesz także wybrać gotową apteczkę rowerową (Apteczka mocowana na ramę roweru – recenzja i test nieprzemakalności)

Apteczka rowerowa kręć kilometry! Mocowana na ramę roweru.
Apteczka rowerowa kręć kilometry – kliknij, aby przeczytać recenzję

3. Gdzie powinienem trzymać apteczkę?

Apteczka powinna znajdować się na zewnątrz lub jeśli jest to niemożliwe, należy trzymać ją na samej górze, wewnątrz sakwy. Jeśli wieziesz ją w środku to proponuję przykleić na sakwę naklejkę z krzyżem, aby osoby postronne łatwo mogły zlokalizować apteczkę i udzielić nam pomocy w razie wypadku. Możesz też wybrać apteczkę mocowaną na ramę roweru i zapiąć ją na kierownicy czy pod siodełkiem.

4. Główne założenia

Zanim wypchasz apteczkę po brzegi wszystkimi możliwymi lekarstwami, które mogą Ci się przydać podczas podróży, przemyśl co faktycznie będzie Ci niezbędne. Czego oczekujesz od apteczki? Ile masz na nią miejsca? Na ile dni ma wystarczyć porcja leków? Ile powinna ważyć?  Moje główne założenia podczas gromadzenia wyposażenia apteczki są takie :

 • apteczka ma być możliwie najlżejsza
 • zawartość musi zmieścić się do wodoodpornego worka o wymiarach max 30 x 19 cm
 • ilość leków powinna wystarczyć na dwa lub trzy dni
 • zabieram tylko sprawdzone i działające na mnie lekarstwa
 • wybieram substancje w formie stabilnej ( tabletki/proszek zamiast płynów w szklanych butelkach)
 • OBOWIĄZKOWO zabieram ulotki do każdego leku

5. Zawartość apteczki

Wybierając zawartość apteczki kierowałem się znalezioną w internecie instrukcją/zaleceniami wydanymi przez „International Commission for Alpine Rescue” (adres na dole strony), poradami znalezionymi w internecie oraz własnym doświadczeniem. W tym pliku PDF opisana jest apteczka składająca się z trzech pakietów. W mojej propozycji (punkt 6) znajdziecie zawartość wariant pakietu nr 1 uzupełniony o kilka leków. Na razie jednak zajmijmy się jednak wytycznymi z dokumentu ICAR-CISA.

Przeznaczenie apteczek :

Pakiet 1 dla alpinistów (wiedza podstawowa) waga = 300g

p1

Pakiety 1+2 dla przewodników (osoba przeszkolona) waga = 300g + 50g

p2

Pakiety 1+2+3 dla lekarzy alpinistów – waga = 300g + 50g +  30g

p3

 

Źródło informacji : ikar-cisa.org

6. Propozycja apteczki na dłuższe wyjazdy

Jest to zestaw opatrunków oraz leków jakie wożę ze sobą podczas dłuższych wyjazdów. W zależności od warunków, czasem coś do niego dorzucam, lecz nigdy odejmuję. Masz zamiar zaopatrzyć się w apteczkę? Śmiało zasugeruj się moją propozycją, jednak nie zżynaj wszystkiego kropka w kropkę. Przemyśl, które z leków są dla Ciebie najlepsze. Dodaj te, które są Ci potrzebne, a zbędne usuń, np. mój znajomy nawet na dłuższe podróże nie wozi leków na zatrucia pokarmowe i nie uważa by były mu one kiedykolwiek potrzebne.Przy dłuższych podróżach, ze względu na monotonną dietę (makaron z makaronem, posypany makaronem) oraz spory wysiłek (wypocenie mikroelementów) istnieje ryzyko nabawienia się awitaminozy, dlatego jeśli wyjazd będzie trwał dłużej niż dwa tygodnie koniecznie weź ze sobą witaminy oraz magnez.

duza

 • Zastąpią także obcinacz do paznokci.

** Nakładać od pierwszego dnia. Sposób użycia jest prosty : posmarować okolice kości kulszowych każdego dnia przed przed jazdą oraz przed snem.

*** Pomogło nam na przemarznięte/przewiane stawy kolanowe podczas ostatniej wycieczki. Przydatne tylko w przypadku wiosennej/jesiennej pogody (tj. deszczu połączonego z zimnym wiatrem).

**** W podróży bardzo przydatny, lecz ze względu na dość duże opakowanie zajmuje sporo miejsca. Można wycisnąć trochę żelu do innego pojemniczka i zabrać ze sobą tylko pół tubki.

Całość mieści się do worka o wymiarach 22 x 17 x 12 cm i waży około 700 gram.

7. Propozycja apteczki na wypady weekendowe

mala

Celowo nie wożę bandaża, gdyż w sytuacji kryzysowej zastępuję go czarną taśmę izolacyjną, która świetnie zastąpi bandaż i przyda się do wielu innych rzeczy.

Całość mieści się do woreczka strunowego o wymiarach 12 x 7,5  x 1,5 cm i waży około 60 gram.

Aktualizacja 10.06.2014 : 8. Apteczka na dłuższe wycieczki

W 2014 roku za sprawą wpisu Łukasza Supergana pt. „Apteczka podróżna – bezpieczeństwo czy minimalizm?” postanowiłem poważnie przemyśleć z czego tak na prawdę skorzystałem i co jest całkowicie niezbędne. Postanowiłem zbudować tzw. zestaw podstawowy. Rozłożyłem wszystko na podłodze. Z miejsca wyrzuciłem wszystkie maści.  Bądźmy szczerzy, o ile tylko nie przewieje mi stawów to są mi one niepotrzebne. Kolejne w ruch poszły bandaże. Jeśli coś mi się stanie to jaka jest szansa, że będę potrzebował aż trzech na raz? W razie czego będę improwizował. Zostawiłem sobie leki na problemy z żołądkiem i jelitami, coś przeciwbólowo-przeciwgorączkowo-gardłoleczącego czyt. polopirynę S. Całość przepakowałem do grubego worka wodoszczelnego wraz z organizerem z worka FN Leka. Aby usprawnić wszelką higienę oraz zabiegi przeciwkleszczowo-pszczoło-wyciągarkowe dorzuciłem porządne nożyczki i pincetę.

 

Minimalistyczna Apteczka A.D. 2014
Minimalistyczna Apteczka A.D. 2014

Polecam poradnik jak poradzić sobie, gdy złapiemy kleszcza

Jeśli film się nie wyświetla, kliknij TUTAJ.

9. Tips & Tricks 

 • Chcesz oszczędzić? Kup kompletną apteczkę samochodową. Wyjdzie taniej niż kupowanie wszystkiego osobno, a do tego otrzymasz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
 • Chcesz jeszcze trochę oszczędzić? Zamiast kupować opakowanie na apteczkę, spakuj wszystko do worka po mrożonkach i namaluj na nim duży, biały krzyż na czerwonym polu. Tym sposobem uzyskujesz tanie i wodoodporne opakowanie.
 • Do uchwytu zamka zamocuj gwizdek ratunkowy, pomoże zwrócić na siebie uwagę oraz wezwać pomoc
 • Weź prezerwatywę. Przyda się do wielu rzeczy (np. zastąpi opaskę uciskową, osłoni ranę przed wodą, zastąpi gumkę trzymającą podstawkę licznika, itd.)
 • Włóż do apteczki kilka banknotów o niskich nominałach (rezerwa gotówki, która może Cię uratować lub budżet na dodatkowe leki)
 • Gdy wieziesz apteczkę wewnątrz sakwy,  przyklej na sakwę naklejkę z krzyżem. Dzięki temu osoby postronne łatwo będą mogły zlokalizować apteczkę, gdy stanie się nam krzywda.
 • Jeśli wieziesz ze sobą nadmanganian potasu, zabierz trochę cukru. Pomieszanie ich razem w proporcjach 1:1 oraz „tarcie”  nimi za pomocą drewnianego patyka , szybko wytworzy ogień. Więcej tutaj.
 • Jadąc w kilkumiesięczną podróż weź ze sobą witaminy oraz magnez. Monotonna dieta i spory wysiłek, szybko pozbawią Twój organizm  potrzebnych witamin.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z prawidłową procedurą udzielania pomocy poszkodowanemu. Wiedza nic nie waży, a potrafi uratować niejedno ludzkie istnienie.

Jeśli film się nie wyświetla, kliknij TUTAJ.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

5 Comments
 1. Ja polecam jeszcze zioła szwedzkie w płynie. Ale koniecznie na alkoholu :]

  Mają wszechstronne zastosowanie, można je stosować do przemywania otarć, po ugryzieniach owadów, pić z odrobiną wody na problemy żołądkowe, smarować dziąsła przy podrażnieniach, ssać z cukrem na ból gardła.

 2. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć dlaczego „nie powinno być żadnych leków w apteczce”. Rozumiem, że według definicji słowa apteczka nie ma miejsca na leki. Jednakże jadąc w podróż, jakieś lekarstwa, należy zabrać. Gdzie mam je przechowywać, jeżeli nie w apteczce?

  Ja zabieram tylko te które na mnie działają i nie mam zamiaru podawać ich nikomu innemu.

 3. :) Własnie dlatego że apteczka służy do udzielania pierwszej pomocy to raz, a wg wszelkich zasad udzielania pierwszej pomocy nie wolno podawać żadnych lekarstw. Kiedy sam ulegniesz wypadkowi to tobie będzie udzielana pomoc, sam będziesz w zbyt dużym szoku aby sobie pomóc, więc to także dla twojego bezpieczeństwa aby tobie nie podano leków znajdujących się w twojej własnej apteczce. Ktoś moze sądzić że ich potrzebujesz ty będziesz w zbyt dużym szoku aby zareagować i sytuacja może tylko ulec pogorszeniu. Zajmowałem się tematami około ratowniczymi „zawodowo” przez wiele lat , dziesiątki jak nie setki razy uczestniczyłem w akcjach ratowniczych mniejszych i większych i na prawdę wiem o czym mówię. Ponadto jakikolwiek lek przechowywany w sakwach , latem, w wysokiej temperaturze staje się trucizną, w związku z wysoką temperaturą zachodzą rekacje/procesy chemiczne zmieniające zasadniczo działanie takiego leku. Każdy lek powinien być przechowywany zgodnie z jego ulotką.
  Każdy zrobi i tak jak będzie uważał, ja tylko mówię jak to powinno wyglądać i mam duże doświadczenie w realnych zdarzeniach głównie drogowych (wypadki drogowe) i wodnych (utonięcia, urazy kręgosłupa, itp).
  Pozdrawiam!

  1. W takim razie poradź mi jak i gdzie mam przechowywać lekarstwa podczas podróży? Muszę mieć ze sobą coś na zatrucie pokarmowe, zwłaszcza gdy jestem w terenie górskim lub słabo zurbanizowanym.

   P.S. Dzięki, za poradę we wcześniejszym komentarzu. Kupiłem maseczkę do CPR i dorzucam ją do zestawu!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>