Jak ustawić klamkomanetki w rowerze? Poradnik krok po kroku

Dzisiejszy wpis jest wstępem do bikefittingu, który każdy z was może praktykować w domowym zaciszu. Zaczniemy od postaw, a więc od ułożenia manetek, klamkomanetek i klamek hamulca w ergonomicznej pozycji. Tłumacząc po ludzku, pokażę Ci jak ustawić klamkomanetki tak aby było wygodnie. Wpis dotyczy zarówno rowerów szosowych, górskich, trekkingowych i miejskich.

Jeśli jeździsz nieco dalej, zapewne zdarzyło Ci się odczuwać drętwienie nadgarstków, szyi, ramion albo pindola. Drętwiejącemu kroczu poświęcę jednak osobny wpis. W rowerze szosowym trzymasz kierownicę w pozycji górnej, dolnej oraz za manetki. Jednakże w tej ostatniej pozycji spędzasz zapewne najwięcej czasu. W rowerze górskim najczęściej masz tylko jedną z góry ustaloną pozycję chwytu. Sprawę częściowo poprawiają rogi, których stosowanie na długich trasach gorąco polecam! Im dłuższa trasa tym lepiej wszystko musi być dopasowane do właściciela. W innym wypadku, będziesz wracał obolały i odrętwiały. Lubisz jeździć, ale wkurza Cię taka kolej rzeczy? Pora to zmienić!

Potrzebne będą:

 • rower,
 • klucz imbusowy 5,
 • godzina wolnego czasu,
 • w przypadku szosy: także taśma izolacyjna,
 • metrówka – miarka,
 • poziomica lub smartfon.

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze szosowym?

Na początek zagadka. Co jest nie tak w tym zdjęciu?

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Nie ma czasu na zgadywanie. Odpowiedź: klamkomanetki ustawione są do dupy, gdyż drętwieją mi ręce. Aby ustawić je tak, jak Bozia przykazała, zdejmujemy owijkę, odwijamy gumę. Odcinamy taśmy mocujące linki do kierownicy, a całość przecieramy benzyną ekstrakcyjną. No i luzujemy śruby klamkomanetek tak jak na obrazku.

szosa3

Sprawdź czy Twoja kierownica na pewno jest ustawiona w sposób prawidłowy. Jeśli nie, zgarnij imbusa w rozmiarze 4 i zrób z tym porządek.

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Dłoń powinna opierać się na łapach w swobodnej pozycji z prostym nadgarstkiem.

Bikeboard.pl – Ustawienie kierownicy w rowerze szosowym

Następnie ustaw manetki tak aby nadgarstek był wyprostowany. P.S. Nie wkurzaj się, że nie wyszło Ci od razu. Zakręć śruby. Usiądź, chwyć za manetki i zrób zdjęcie. Oglądnij je na większym ekranie i sprawdź czy Twoje nadgarstki są proste.  Jako pomoc, na dole wpisu wrzucam specjalny szablon, który nieco pomoże Ci odnaleźć prawidłowe ustawienie.

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Jeśli ustawiłeś je poprawnie, zakręć mocno śruby trzymające manetki, upewnij się czy kierownica również jest porządnie dokręcona. W dwóch miejscach obwiń taśmą kabel wokół kierownicy (najlepiej w tych samych miejscach, w których była przyklejona).  Teraz zostaje tylko założyć z powrotem owijkę. Jeśli masz z tym problem wklejam poniżej fajny filmik, który ułatwi Ci życie.

P.S. Jeśli chcesz mieć pewność, że ustawiłeś manetki dokładnie na tej samej wysokości posłuż się poziomicą, taśmą i metrówką.  To zdjęcie powinno starczyć za tysiąc słów. Oczywiście aby zabieg miał sens musisz wykonać go dla obu manetek…

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

 

Po kilku próbach, w moim przypadku właściwe ustawienie klamkomanetek w szosówce wygląda dokładnie tak:

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze górskim / trekkingowym / miejskim?

Jeśli Twoje klamkomanetki ustawione są tak:

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

albo tak:

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

To nic dziwnego, że bolą Cię ręce albo szyja ;) Za pomocą imbusa nr 5 luzujemy śruby trzymające manetki i klamki. Następnie ustawiamy je tak aby były ustawione mniej więcej pod kątem 45 stopni. To nasza baza wyjściowa.

Przeczytaj także: Jak wyregulować hamulce w rowerze? Regulacja hamulca v-brake

Zakręć śrubki, usiądź na rowerze, zrób fotkę i wrzuć w program (GIMP itd.). Skorzystaj z szablonu załączonego na dole wpisu. Dla porównania wklejam prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie manetek. Zwróć uwagę na to jak ułożone są nadgarstki względem czerwonej linii:

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Jak ustawić klamkomanetki w rowerze

Jeśli nie wygląda to dokładnie tak samo jak na zdjęciu, pobaw się nieco ustawieniem.  Zakręć śrubki i szykuj się na testową przejażdżkę!

 Szablon

Aby pobrać ten pomocny szablon, który widzisz na zdjęciach, zapisz się do VIP Room’u. Otrzymasz szablon oraz inne równie przydatne materiały dodatkowe.

Podsumowanie

Mojej metodzie daleko brakuje do profesjonalnego bike fittingu, jednak powinna dać Ci ogólne pojęcie na temat tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli zmagasz się z problemem drętwienia, sztywnienia itd. Spróbuj przedstawionej w tym wpisie metody i daj znać w komentarzu czy coś się poprawiło ;) Jeśli znasz inne ciekawe metody bike fittingu w domowym zaciszu, również możesz się nimi pochwalić! Zrobiłeś wszystko według tego poradnika i dalej jest Ci nie wygodnie? Przeczytaj ten tekst: Wzrost a rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu? Istnieje szansa, że masz źle dobrany rozmiar ramy. Co to oznacza w praktyce i jak sobie z tym poradzić opisuję w tym wpisie.

Lubisz tu zaglądać?
Wpisz swój e-mail, a uzyskasz dostęp do ekskluzywnych materiałów dodatkowych oraz zniżek do sklepów rowerowych.
PS Twój adres pozostanie prywatny.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

 • Dobry wpis :D Dzięki , chodź samo drętwienie to sprawa odpowiednich dawek witamin , żelaza i magnezu

 • ja

  Wszystko fajnie ale ręce w łokciach mają byc proste czy zgięte w łokciach? (chodzi o klamkomanetki szosowe)

  • Witaj,
   dziękuję za zwrócenie uwagi na tą jakże istotną kwestię. Oczywiście ręce mają być proste w łokciach i w nadgarstkach.

   pozdrawiam
   Maciek

 • Jerzy M

  Nie widzę różnicy na zdjęciach „źle” i „dobrze” w rowerze trekingowym. A ręce mi drętwieją jak cholera i chętnie bym coś poprawił, by to wyeliminować.

  • Chodzi o to by nadgarstki były proste. Powiększ proszę zdjęcia i się przyglądnij dokładnie. Jeżeli coś Ci nie wyjdzie lub dalej nie widzisz różnicy napisz komentarz. Nakręcę dla Ciebie film…

 • Akkolita

  Łokieć nie ma być przypadkiem zgięty pod kątem 15 stopni?