Przestań gnieść swojego penisa! Jak ustawić siodełko w rowerze?

Z tego wpisu dowiesz się jak poprawnie ustawić siodełko w rowerze. Ustawimy je w pionie, poziomie oraz ustawimy czubek siodełka pod odpowiednim kątem. W środku znajdziesz sporo zdjęć pokazujących ułożenie nóg, pozycję rowerzysty oraz porady jak ustawić siodełko rowerowe. Wszytko po to aby było Ci wygodnie. Kilka lat temu testowałem różne ustawienia siodełka. Skończyło się chodzeniem o kulach i 1,5 roczną rehabilitacją. Uniknij moich błędów i ciesz się zdrowiem i radością z jazdy od zaraz!

Ustawienie siodełka niby jest proste, ale wszędzie widuję ludzi jeżdżących z źle ustawionym siodłem. Jak wspomniałem wyżej, ja też miałem źle ustawione (tyle, że w poziomie). Zdaje się, że każdy umie to zrobić. Jednak gdy wejdziemy w szczegóły to każdy z nas robi się blady jak dupa albinosa. Pora to zmienić. Zadbaj o swoje zdrowie i wygodę! Taką operację możesz wykonać w dowolnym momencie choć najprzyjemniej robi się to tuż po wiosennym przeglądzie gdy rower jest czysty i nasmarowany, a pogoda zachęca do jazdy.

Do tego wpisu zasiądź z kalkulatorem, długopisem, kartką, gorącym napojem i czymś do jedzenia. Gotowy? Zaczynamy!

Trochę teorii jak ustawić siodełko w rowerze

Ustawienie prawidłowej pozycji siodła jest najbardziej podstawową regulacją jaką musisz zrobić. Niestety mało kto przykłada, do tego uwagę. Źle ustawione siodełko powoduje przykurcze mięśni, ból kolan, ucisk prostaty, ból pleców, cierpnięcie ramion, ból nadgarstków. Możesz się nawet nabawić kontuzji. W jakimś artykule znalazłem info, że „ustawienie zbyt niskiej wysokości może przyspieszyć zmęczenie nóg nawet o 12 procent!”. Trudno mi tą informację zweryfikować – uznaj to jako ciekawostkę. Może Ci się wydawać, że tego nie potrzebujesz bo nie robisz 200 czy nawet 300 kilometrów w jeden dzień. Nie prawda. Siodełko warto ustawić, niezależnie od pokonywanych dystansów. Zanim powiem Ci jak ustawić siodełko w rowerze to najpierw zobacz jak tego nie robić!

UWAGA! Próbując poniższych metod pamiętaj by wysokość siodła ustawiać będąc w butach. Najlepiej w tych, w których jeździsz najczęściej. Wszystkie opisane poniżej pomiary wykonuj w butach!

Jak NIE ustawiać siodełka rowerowego?

Zapewne je znasz. Pewnie z nich korzystałeś lub korzystasz. Przestań! Przestań ale już! Żadna z tych metod nie jest rzetelna, nie posiada zbadanych podstaw byś mógł na niej polegać. I to choćby w najmniejszym stopniu! Równie dobrze możesz sobie ustawić siodło na oko. Na to samo wyjdzie, o ile nie lepiej. Gdy już znalazłeś ten wpis w necie, to przyłóż się porządnie do roboty. Dobra, przejdźmy do metod, które nie działają, a potem pokażę Ci te działające.

Metoda długości ręki – należy stanąć za rowerem i położyć klatkę piersiową na siodełku. Jeżeli dostaniemy palcami dłoni do siodełka, to znaczy, że jest ono poprawnie ustawione. Wszystko fajnie ale po co mamy mierzyć ręce skoro będziemy pedałować nogami?! Ustawiałeś tak siodełko? Nie martw się, mój dziadek również.

Jak ustawić siodełko w rowerze

Miał podobną metodę mierzenia spodni w pasie. Wkładał do nich rękę (w poprzek pasa) i jeżeli się mieściła na styk to znaczy, że portki były ok. To pięknie pokazuje, jak dawniej mierzyło się przedmioty gdy dostęp do metrówki nie był tak łatwy, a jakoś trzeba było sobie radzić. Przykładało się jeden kawałek drewna do drugiego i ucinało na wymiar, mierzyło sznurkami itd. Zresztą do dzisiaj w survivalu stosuje się takie „ludzkie” jednostki miary. Zainteresowanych odsyłam tu: Miary Staropolskie oraz tu dawne jednostki miar i wag.

 • 120 kroków = 100 metrów
 • zasięg ramion = 190 cm
 • długość przedramienia = 50 cm
 • 
rozstaw palców od kciuka do wskazującego = 20 cm
 • 
długość zgiętego palca wskazującego = 6 cm
 • 
długość buta = około 32 cm
 • 
szerokość czterech palców dłoni na wysokości obrączki = 8 cm
 • szerokość paca wskazującego na pierwszej kostce = 2 cm

Bolą Cię nadgarstki? A wiesz jak ustawić klamkomanetki w rowerze?

Metoda pięty – z tego co wiem jest to najczęściej wykorzystywana metoda. Według tej metody przyłożenie pięty do pedału na wyprostowanej nodze ma zagwarantować właściwą wysokość siodła. Znowu ma się ona nijak do rzeczywistości. Po jaką cholerę przykładamy piętę do pedału, skoro jeżdżąc na rowerze, nigdy nie pedałujemy w ten sposób?! Ta metoda nie uwzględnia Twoich indywidualnych różnic długości kości udowej i piszczelowej, a także długości stopy. Używałeś tej albo poprzedniej metody? Po pierwsze daj sobie siana, po drugie napisz komentarz o treści „SRAM na Shimano” ;)

Jak ustawić siodełko w rowerze

Jak ustawić siodełko rowerowe w pionie?

Po pierwsze spoko, że doszedłeś do tego miejsca, po drugie przypominam: wszystkie opisane poniżej pomiary musisz wykonać w butach. W przypadku jeżeli jeździsz w spodenkach rowerowych, to mierz się w spodenkach. Grubość wkładki także ma znaczenie przy pomiarach! Planujesz kupić spodenki? Przeczytaj jakie spodenki rowerowe powinieneś wybrać! Znajdziesz tam listę spodenek, które polecam.

Aby ustawić siodełko w rowerze potrzebujesz:

 • ten artykuł,
 • nieco cierpliwości
 • imbusy 3,4, lub 5 (w zależności od Twojej sztycy)
 • klucz płaski 13 (choć najpewniej się bez niego obejdzie)
 • szczypta skupienia
 • książka
 • ołówek
 • metrówka

Jak ustawić siodełko w rowerze

Metoda G. LeMonda – Aby ustawić siodełko w rowerze, najpierw musisz się zmierzyć. Stań piętami przy ścianie i włóż sobie między nogi książkę. Dociśnij nią mocno do krocza. Zaznacz na ścianie wysokość. Zmierz wynik. Czynność powtórz kilkukrotnie i uśrednij wyniki. Serio, jeżeli czytasz ten artykuł to znaczy, że masz problem. Przyłóż się do tego porządnie! Gdy już poznałeś swoją wewnętrzną długość nogi, oblicz 88,3% jej długości. Wyliczona wartość to odległość między środkiem osi supportu, a górną częścią siodełka. Pamiętaj, by poprowadzić metrówkę po linii rury podsiodłowej. Tak jak na poniższym zdjęciu. Bądź najbardziej dokładny jak to możliwe!

Jak ustawić siodełko w rowerze

A wiesz, że tym jadąc tym pięknym rowerem zostałem potrącony? Zresztą zobacz co mi się stało i ile zostało z roweru…

Przykład: 84,5 * 88,3% = 74,6135 cm

Metoda 109% – Podobnie jak w przypadku metody G. LeMonda musisz zmierzyć wewnętrzną długość nogi. Jeśli już masz zmierzoną to git, jeśli nie to ubieraj buty, stawaj piętami przy ścianie, czemprędzej wciśnij książkę między nogi i zaznacz na ścianie wysokość. Zrób pomiary kilkukrotnie i uśrednij wyniki. Tym razem, wynik mnożymy przez 109%. Dobra policzyłeś i myślisz WTF? Przecież względem poprzedniej metody jest prawie 20 centymetrów różnicy! Zgadza się. Jednak tutaj wyliczona wartość to odległość między środkiem osi pedału, a górną częścią siodełka. Ramię korby musi być ustawione jak na zdjęciu poniżej.

Jak ustawić siodełko w rowerze

Ponieważ pedał jest mocno odsunięty od ramy, warto sobie pomóc przyklejając linijkę. Umieść ją idealnie nad sztycą.

Jak ustawić siodełko w rowerze

Przykład: 84,5 * 109% = 92,105 cm.

Metoda Holmes’a – Najbardziej precyzyjna i jednocześnie najtrudniejsza metoda jaką opisuję. Została ona stworzona by zmniejszyć ilość kontuzji w obrębie stawu kolanowego. Pan Holmes zaleca ustawienie siodła by nasza noga była zgięta w kolanie na około 25 – 35 stopni. Jednak najlepszym kątem na początek okazuje się ten bliższy 25 stopniom. Później można nieco kombinować. Niestety, aby w ogóle z niej skorzystać potrzebujemy urządzenia zwanego goniometrem. Na całe szczęście nie jest on drogi.

Ustawienie wysokości siodełka rowerowego bazujące na ugięciu kolana pod kątem 25 stopni względem sprawi, że z początku poczujesz się mega dziwnie. Do tego po prostu trzeba przywyknąć i tyle. W zależności od tego ile jeździsz powinieneś się przyzwyczaić w 2 tygodnie do maksimum miesiąca. Oczywiście jeżeli po tym czasie dalej coś nie będzie banglać to musisz coś pokombinować. Zupełnie jak w życiu ;) Aby mieć milion procent pewności, że niczego nie spitoliłeś pod drodze, poproś żonę / dziewczynę / kolegę / byle nie kota aby oblukał czy twoje biodra nie kołyszą się na boki, gdy pedałujesz na siodle. Oczywiście da się to zrobić tylko jadąc za Tobą. Jeżeli Twoje biodra bujają się jak przeciętny afroamerykański raper z teledysku, to znaczy, że musisz zwiększyć kąt. Niestety nie posiadam na własność goniometru i nie dam rady wkleić fotki.

Po ustawieniu właściwej wysokości, musisz ustawić siodło w poziomie (przód / tył). Nawet jeśli miałeś je dobrze ustawione to teraz trzeba to zrobić ponownie.

Jak ustawić siodełko rowerowe w poziomie?

Ok, ustawiłeś już optymalną wysokość siodła. Myślisz, że wszystko git, a kolana bolą jak cholera? Otóż wcale nie jest ok. Na 99% masz źle ustawione siodełko w poziomie. Jak w pionie ustawić siodełko w rowerze? Bardzo prosto!

UWAGA! Przesuwałeś dotychczas siodełko bo miałeś problemy z sięgnięciem do mostka? Zaraz osobiście przyjadę dać Ci po łapach! Jeżeli nie dosięgasz wygodnie do chwytów kierownicy, masz za długą ramę lub mostek, ale o tym w innym wpisie.

Aby to naprawić, będziesz potrzebował imbusa, nitki, jakiegoś obciążnika i kogoś do pomocy (ja wybrałem sznurek abyś go lepiej widział na zdjęciach). Tobie polecam wybrać nitkę lub żyłkę. Odważnik obwiązany? Czujesz się jak Adam Słodowy bądź McGyver? Świetnie! A teraz wskakuj na siodło, ustaw ramiona korby w pozycji poziomej do podłoża (na godzinę trzecią) i ustaw stopy na pedałach w takiej pozycji w jakiej pedałujesz. Pamiętaj aby mieć na sobie buty, najlepiej te w których najczęściej jeździsz! Jeśli masz bloki SPD w butach to wepnij nogę w pedał.

Przyłóż nitkę do rzepki, tak aby „odważnik” zwisał swobodnie poniżej pedału, jednocześnie nie dotykając podłoża. Poproś swego pomocnika o zerknięcie czy nitka przecina idealnie środek osi pedału. Jeżeli tak nie jest, to musisz przesunąć siodełko w przód lub tył. Pamiętaj by każde przesunięcie siodełka było minimalne. Rób to z wyczuciem:) W sumie na regulację poziomą nie powinno Ci zejść więcej niż 15 minut.

Jak ustawić siodełko w rowerze

Jak ustawić właściwe pochylenie nosa siodełka?

Jesteś zajebisty, że dotarłeś aż do tego momentu! Obiecuję, to już prawie koniec, już finiszujemy….

Siedząc na rowerze mamy trzy punkty podparcia: tyłeczek, ręce i nogi. Najwięcej wagi opieramy na czterech literach. Procent siły opieranej na tych częściach ciała zależy od geometrii ramy, rodzaju siodła (miejskie, trekkingowe, sportowe) oraz pochylenia czubka siodełka. Teraz zajmiemy się tą ostatnią rzeczą. Waląc prosto z mostu, im niżej ustawiony przód siodełka tym większe baty dostaną Twoje kolana i ręce. W szczególności kolana. Im wyżej jest czubek, tym bardziej Twój najlepszy przyjaciel będzie cierpiał (ucisk, pieczenie, drętwienie). Warto więc znaleźć właściwą pozycję by sobie nic nie uszkodzić, a zwłaszcza ptaka (a dokładnie prostaty).

Jak ustawić siodełko w rowerze

Zasada jest taka: siodło rowerowe powinno mieć nos ustawiony bardzo delikatnie do góry. To dlatego, że pod ciężarem Twojego tyłka, przód siodła pójdzie nieco w dół, a więc do pozycji wyjściowej czyli równoległej do podłoża. Jak ustawić pochylenie? Użyj poziomicy lub telefonu ze stosowną aplikacją (w iOS może to być aplikacja kompas, w Android np Smart Tools). To na prawdę jest bardzo proste! Pamiętaj tylko aby nie poruszyć nim zbytnio w przód lub tył.

Podsumowanie

Ten wpis był bardzo długi, dlatego gratuluję Ci dotarcia do samego końca. Liczę, że wykorzystasz zawarte tutaj rady, a Twój komfort jazdy się poprawi. To jeszcze nie koniec bikefittingu. Koniecznie przeczytaj jak ustawić klamkomanetki w rowerze i sprawdź nie musisz czegoś poprawić w tej materii. Jako ciekawostkę dodam, że wszyscy którzy zapisali się do VIP ROOM’z tego formularza mają dostęp do tabelki, którą przygotowałem podczas pisania tego poradnika. Znajdziesz w niej zmierzoną wysokość siodełka (mierzoną od środka osi suportu do szczytu poszycia siodełka) dla każdej z metod z wyjątkiem Holmesa. Polecam także przeczytanie tekstu Wzrost a rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?. Jeśli Twoja rama jest za duża to powyższy zabieg nie wiele pomoże.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

30 Comments
 1. Kurczę, myślałby człowiek, siodełko, prosta sprawa, a tu takie rocket science :) Przyznam się bez bicia, swoje ustawiam wyłącznie „na czuja”. To, że przód powinien być lekko do góry sama wyczułam po pierwszym kilometrze na siodełku ustawionym źle. Myślę, że po pewnej liczbie godzin za kierownicą większość ludzi jest w stanie z pewnym przybliżeniem powiedzieć, jakie ustawienia są najwygodniejsze :)
  No i przy częstym żonglowaniu butami też nie ma chyba sensu bieganie z miarką… Przynajmniej ja nie miałabym cierpliwości. Na szczęście przy rowerze z szybkozamykaczem siodełko można poprawić w praktycznie dowolnym momencie.

  A metody na długość ręki nie znałam, śmiechłam jak zobaczyłam :D

 2. Czyli wszyscy triathloniści którzy jeżdżą setki kilometrów tygodniowo i mają kolano wystające przed palce stopy powinni mieć problemy z kolanami? Dlaczego nie mają? Przesunięcie w przód tyłka jest potrzebne dla późniejszego komfortowego biegu.

  1. Niektórzy ludzie już po 10 km biegu odczuwają ból kolan, a inni nawet po 150 km niczego nie czują. Każdy ma inną budowę ciała i wytrzymałość organizmu. Jedni w wieku 100 lat startują w Mistrzostwach Świata w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej, a inny w weku 60 lat są powyginani przez różne zmiany reumatyczne. Wiele poradników dotyczących sportu w tym np. pracy nad nogami na siłowni, „mówi” o prawidłowym ustawieniu kolana względem stopy tak, aby nie obciążać kolan niepotrzebnie za mocno.
   Jeżeli ktoś nie odczuwa bólu, przy mniej komfortowym dla stawów ustawieniu, to jest szczęściarzem. Ja podobnie jak autor rozwaliłem sobie kiedyś kolana na rowerze do takiego stopnia, że wstawanie do toalety z łóżka sprawiało mi taki ból, że łzy same cisnęły się do oczu. Dlatego zawsze warto spróbować mądrych porad, a być może doda to nam kilka % do naszych dotychczasowych możliwości i dłużej pomoże zachować zdrowie.

 3. Metoda G. LeMonda średnio się sprawdza przy klasycznych miejskich rowerach (gdzie oś supportu jest stosunkowo nisko nad ziemią, a sztyca jest mocno pochylona), według niej musiałbym mieć siodełko ok 7 cm wyżej niż mam (78 cm wobec 71): nie byłbym w stanie na wsiąść na rower. Co innego metoda Holmes’a. Ja zrobiłem sobie taki pseudo kątomierz z tektury; im większy tym wygodniejszy. Przydaje się pomoc dodatkowej osoby.

  O metodzie ustawiania siodełka w poziomie nie wiedziałem. Ustawiałem metodą prób i błędów i ostatecznie mam dokładnie ustawione jak w opisie.

  Siodełko mam pochylone niemal idealnie w poziomie, ale to szeroka „kanapa” i trochę odbiega od standardowych.

  A prawidłowo ustawione siodełko ma kolosalne znaczenie. Co zabawne przed „erą” codziennych dojazdów do pracy miałem problem z kolanami, a teraz już nie. Jakby jazda rowerem je rozruszała. :-)

 4. Zabawne – zgadzam się całkowicie z artykułem, a jednocześnie mam ustawione siodło inaczej w obu rowerach.
  „Mieszczuch” [w moim wypadku singiel, na dużej starej ramie MTB, slickach… idealny do szybkiej jazdy po asfalcie] jest ustawiony z siodłem przesuniętym w przód względem Twoich rad. Dzięki temu pozycja jest bardziej triatlonowa [Marcin Hinz o tym komentuje gdzieś tu obok] co pozwala na nieco łatwiejsze chodzenie po zrobieniu np setki. Inaczej nieco obciąża nogi.
  Góral zaś ma względem artykułu ustawiony nos bardziej w dół. W tym wypadku ma to nieco inne powody, przede wszystkim, przy ustawieniu poziomym siodła odczuwałem niepożądany ucisk, a na dodatek w terenie lubiłem dużo wstawać z siodełka, teraz mam taką pół stojącą pozycję niemal cały czas dzięki lekkiemu pochyleniu nosa w dół.

 5. Czegoś nie rozumiem: „Zasada jest taka: siodło rowerowe powinno mieć nos ustawiony bardzo delikatnie do góry. To dlatego, że pod ciężarem Twojego tyłka, przód siodła pójdzie nieco w dół, a więc do pozycji wyjściowej czyli równoległej do podłoża”. Przecież tyłek opiera się głównie w tylnej części siodełka więc po siąściu na siodło nos powinien iść do góry. Polecam „Zinn i sztuka serwisowania rowerów”.

 6. Fajne więcej jeżdżę poziomką trochę teraz na szosie i ostatnio obgniotło mi się to i owo. Tylko słowa n literę ch… zupełnie nie potrzebne i psują całość.

 7. „Wszystko fajnie ale po jakiego chuja mamy mierzyć ręce skoro będziemy pedałować rękami?!” błąd? :)

  1. Witam, uprzejmie proszę nie przeklinać i czytać uważniej. Najpierw zostały podane metody „Jak NIE ustawiać siodełka”, ponieważ część osób korzysta z tych metod i warto im pokazać, że metody te są niewłaściwe.

   1. Rozumiem, tylko czy nie powinno być „skoro będziemy pedałować nogami?!” zamiast „skoro będziemy pedałować rękami?!” ?
    W obecnej formie to nie ma sensu, nawet jako ironia.
    Przepraszam za moje przekleństwo, było ono spowodowane cytowaniem oryginalnego artykułu. :)

    1. Spoko, jestem po prostu przeczulony na tym punkcie. Tekst poprawiłem. Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd. Ustawiłeś ponownie swoje siodełko? Jest lepiej?

     1. Ustawiłem, jest dużo lepiej, ale kolana niestety dalej bolą, już się zdążyły trochę popsuć niestety. Będę próbował ustawić metodą holmesa. Dodatkowo widzę że potrzebne mi siodełko z diurą (prostata też boli przy dłuższych trasach) lub/i spodenki z usztywnieniem.

     2. A zmieniłeś ustawienie w poziomie oraz nachylenie? Powinno pomóc na ucisk prostaty. Jeśli nie zauważysz żadnej różnicy, być może Twój mostek jest zbyt długi (trzymając ręce na kierownicy i patrząc w dół, kierownica powinna przykrywać przednią oś koła), lub masz zbyt długą ramę (długość rury poziomej). Tą drugą rzecz możesz zmierzyć korzystając z tego kalkulatora: http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp

     3. Zmieniłem ustawienie w poziomie i nachylenie. Co do mostku i ramy – będę mierzył w takim razie :)

 8. Na końcu metody 109 jest zdanie Ramię korby musi być ustawione jak na zdjęciu poniżej. A na zdjęciu jest tylko linijka przykeljona do siodełka. Poproszę o zdjęcie ustawienia korby.

 9. Okazało się, że ,metodą 109% siodełko mam ustawione idealnie. Niestety wg metody LeMonda powinienem je podnieść jeszcze o 6,5 cm … I co powinienem z tym siodełkiem w takiej sytuacji zrobić?
  HELP

 10. Motoda Lemonda jest albo ułomna, albo już sama nie wiem. Zmierzyłam ponownie w kroku (znałam już wcześniej, bo potrzebne mi było do pomiarów przy wyborze ramy), co wynosi równiutko 83 cm. Przeliczyłam jak podano z procentami. Wyszło podobnie jak w przykładzie, ciut mniej skoro mam ciut krótsze nogi. Zmierzyłam jak na zdjęciu, podniosłam odpowiednio siodełko i… okazuje się, że ledwo sięgam stopami o pedały facepalm. Nogę muszę mieć na maksa wyprostowaną, a powinna być przecież lekko zgięta. WTF??? o.O

 11. Jak to jest dokładnie z tym pomiarem…jedne źródła piszą że pomiaru dokonujemy na boso tu że w butach…więc jak to jest?

  1. Uważam, że w butach (szczególnie w przypadku SPD) bo przecież nie jeździsz boso…

   1. Koniecznie w butach, w których jeździsz. Nie istotne czy SPD czy nie. Dzisiaj sprawdziłem, bez butów wychodzą durnoty! :)

 12. Gdy jeżdżę na rowerku mam bóle w okolicach lewego obojczyka co może być powodem proszę o pomoc Eryk.

 13. Ustawiłem metodą leczenia monda i wyszło tak że mam maksymalnie wyprostowana nogę w kolanie. Tak powinno być? Wolę zapytać niż niedajborze dowiedzieć się jak już kolana zaczną boleć…

 14. Niektóre tutaj zasady są wyssane ze snu :) te z siodełkiem już nie
  mogłem wytrzymać :). Siodełko się ustawia tak aby było wygodnie. Gdybym
  ustawił jak mówisz musiałbym być albo kobietą albo śpiewającym kastrata
  :). Chyba że kierownice masz wyżej niż siodełko jak w Wigry 3 to
  rozumiem.A znowu w nagłówku piszesz „Przestań gnieść swojego penisa ! Jak… ” Coś nie halo :)

 15. Metodą G. LeMonda wychodzi mi wymiar wysokości siodełka na 70 cm ( i tak ustawiłem). W przypadku metody 109 – wychodzi 86 cm , a mam 87,5 (korby 175) czyli na logikę korby są za długie…….

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>