Regulacja przedniej przerzutki krok po kroku

Porządna regulacja przedniej przerzutki w rowerze sprawi, że ta będzie działać do końca świata i jeden dzień dłużej.  A jak to zrobić? Nic prostszego. Wygospodaruj sobie 10 minut i pochwyć w dłoń śrubokręt. Z tym poradnikiem poradzisz sobie nawet jeśli jesteś czworonogiem :)

Niezbędne ustrojstwa

– Śrubokręt tzw. krzyżak (Philips)
– klucz imbusowy w rozmiarze 5
przydatne: stojak rowerowy lub trzepak, smar do łańcucha
opcjonalnie: zimny browar

Budowa przedniej przerzutki

budowa Regulacja przedniej przerzutki

Typy mocowań przedniej przerzutki do ramy

Zanim poprawnie wyregulujesz przerzutkę pasuje, abyś wyczaił jaki rodzaj przedniej przerzutki posiadasz. Pod względem mocowania do ramy wyróżniamy trzy rodzaje:
– klasyczna obejma
– mocowanie do osi suportu tzw. E—Type (Shimano w nazwie modelu na końcu dodaje literę E np FD-M980-E). E-type to obecnie coraz rzadziej spotykane rozwiązanie.
– mocowanie bezpośrednio do ramy tzw. Direct mount (Shimano w nazwie modelu na końcu dodaje literę D np FD-M981-D). Najczęściej spotykany w karbonowych ramach.

budowa Regulacja przedniej przerzutki

Dziękuję chłopakom ze sklepu rowerowego Bikebrothers za możliwość wykonania zdjęć przerzutek!

Nie będę się więcej rozpisywał o mocowaniach bo to temat na inny wpis. Jeżeli masz przerzutkę mocowaną na stałe (e-type, direct-mount), to nie musisz się martwić prawidłowym ustawianiem wysokości przerzutki. Gdyż i tak nie wiele zdziałasz w tej materii. W przypadku klasycznej obejmy warto sprawdzić czy Twoja przerzutka jest poprawnie zamocowana. Jej prowadnica powinna znaleźć się mniej więcej 1-2 mm ponad najwyższym punktem dużej tarczy.  Zwróć również uwagę czy prowadnica jest do niej równoległa. Jak coś, to odkręć dwie śruby: trzymającą linkę i tą od obejmy. Wyreguluj wysokość. Gdy sprawdzasz odległość prowadnicy od zębów tarczy, pamiętaj by przerzutka była ustawiona na najwyższą tarczę! Ma to wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej:

budowa Regulacja przedniej przerzutki

Przed zabraniem się do roboty, sprawdź czy manetka biegów przedniej przerzutki chodzi płynnie. Jeżeli nie, warto wkropić kilka kropel oleju do środka pancerza. Obczaj czy pancerz nie jest wyciągnięty. I jak wystają z niego metalowe druciki? Wymień go na nowy zanim zabierzesz się do regulacji. To samo tyczy się rozwarstwionej lub zardzewiałej linki! Proszę Cię, zrób to zanim zabierzesz się za regulację przedniej przerzutki. Inaczej szkoda roboty.

Regulacja napięcia linki przerzutki przedniej

Zanim dojdziemy do macania śrubek przy pomocy śrubokręta pasuje pozbyć się możliwych luzów naprężenia linki. Ustaw łańcuch na małej tarczy, odkręć do końca baryłkę przy manetce (przeciwnie do ruchuu wskazówek zegara). Teraz zrób 1 obrót w przeciwnym kierunku. Dzięki temu będziesz miał pole manewru przy regulacji. Następnie odkręć śrubkę mocującą linkę po stronie przerzutki. Po ustawieniu dolnego zakresu przerzutki, naciągnij porządnie linkę, a następnie zakręć z powrotem.

Regulacja przerzutki przedniej w rowerze

W przedniej przerzutce są dwie śruby, które zapobiegają spadaniu łańcucha poza najmniejszą i największą tarczę zębatek. Do ustawienia tych wychyleń użyj śrubek podpisanych L (low – ang. niski) dla niskich przełożeń oraz H (high ang. wysoki) dla wysokich przełożeń. To właśnie tymi dwiema śrubkami będziemy się zaraz bawić.

Zacznijmy od regulacji maksymalnych wychyleń niskich przełożeń, lub bardziej po ludzku: będziemy kręcić śrubką „L”.

1. Powieś rower na stojaku tak, aby tylne koło mogło się swobodnie poruszać. Fajnie by było gdybyś mógł swobodnie kręcić korbą. Użyj stojaka lub bardziej budżetowo sznurka i trzepaka. Na trzepaku powieś rower za siodełko. Nie martw się, przez kilka minut nie odkształcisz sobie siodła. Zaklinam Cię, nie reguluj biegów na stojącym rowerze bo dostaniesz rozstroju nerwowego. To samo tyczy się stawiania roweru do góry nogami. Strasznie ciężko będzie Ci dokręcać śrubki bez walenia pokłonu przed rowerem.

2. Dobra to przejdźmy do właściwej regulacji. Po pierwsze ustaw łańcuch na środkowej zębatce kasety. Z reguły jest to 4 czy 5 zębatka. Mam tutaj na myśli tylną przerzutkę. Pamiętaj by linka była odkręcona tak jak pisałem powyżej.

3.Teraz ustaw za pomocą śrubki „L” prowadnicę przerzutki, tak aby ta znajdowała się idealnie po środku przedniej tarczy.

4. Zakręć linkę porządnie ją naciągając. Przy naciąganiu upewnij się, że manetka jest ustawiona na „1”, a łańcuch znajduje się na najmniejszej tarczy.

5. Teraz wbij przerzutkę na największą tarczę i śrubką „H” wyreguluj by łańcuch również znalazł się na środku.

6. Ok, to zacznij zmieniać biegi ze środkowej tarczy na najmniejszą i z powrotem. Gdy łańcuch spadnie poza mała tarczę dokręć śrubkę o tyćkę (ćwierć obrotu) zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

7. Znów zmieniaj biegi ze środkowej tarczy na małą i z powrotem. Jeżeli łańcuch nie chce zejść na małą tarczę obróć tą samą śrubkę („L”) o tyćkę w kierunku przeciwnym do ruchu zegara. Gdy biegi na małą zębatkę wchodzą niczym nóż w masło, przejdziemy od regulacji maksymalnych wychyleń wysokich przełożeń.

8. Więc wrzuć łańcuch na średnią tarczę, a następnie zmieniaj biegi ze środkowej na dużą i z powrotem. Gdy łańcuch spadnie poza korbę ( no dobra, poza dużą tarczę) dokręć śrubkę „H” o tyćkę zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

9. Znów pozmieniaj kilkukrotnie biegi ze środkowej na dużą tarczę i z powrotem. Jeżeli łańcuch nie chce wrócić na średnią obróć te samą śrubkę („H”) o tyćkę w kierunku przeciwnym do ruchu zegara.

10. Nie zniechęcaj się jeśli zajmie Ci to nawet pół godziny. Najważniejsze, że zrobiłeś to sam! Jeśli miałeś jakieś problemy z regulacją opisz je w komentarzu pod spodem:)

Zobacz także:

Podsumowanie

Jeżeli „na sucho” wszystko działa poprawnie pora na jazdę testową. Zdejmij rower ze stojaka / trzepaka i pojeździj na nim. Pod Twoim ciężarem napęd w rowerze może zacząć pracować nieco inaczej dlatego tak ważnym jest by zrobić test „na żywo”.  Ten poradnik miał za zadanie pomóc Ci w regulacji przedniej przerzutki. Starałem się pokazać krok po kroku jak to wszystko samodzielnie ogarnąć bez płacenia kilkunastu lub więcej złotych w serwisie. Jeśli ten wpis Ci pomógł to podziel się nim ze znajomymi!

Lubisz tu zaglądać?
Wpisz swój e-mail, a uzyskasz dostęp do ekskluzywnych materiałów dodatkowych oraz zniżek do sklepów rowerowych.
PS Twój adres pozostanie prywatny.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

 • Marcin P.

  Nie dodałeś nic o regulacji naciągu pokrętłem przy manetce :)

  • Masz rację, uzupenię niebawem. Dzięki za zwrócenie uwagi i do przeczytania!

 • Nikodem

  Przydatny artykuł, ostatnio mi przerzutki rzeczywiście gorzej chodziły, dzięki! :) w wolnym czasie tym się zajmę :) PS w sobotę 11 kwietnia wybrałem się do Wrocławia rowerem, do którego mam 160 km! Wstałem o 3:00, wyjechałem o 4:15, do dworca PKP dotarłem punkt 16:20, czyli praktycznie w 12 godzin pokonałem 160 klocków :) super wycieczka, wykończyły mnie jedynie dziury i sznur samochodów od Obornik Śląskich do Wrocka.

  • Gdy jechałem swoje pierwsze 160 też najbardziej wykończył mnie ruch samochodowy. Jechałem drogą krajową z wąskim poboczem. Nerwy i spięcie dały o sobie znać gdy wstałem następnego dnia rano. Kark i szyja były dość zesztywniałe… Gratuluję wyczynu, bo startowałeś pewnie w temperaturze poniżej zera, a Wrocław piękny, byłem ostatnio i mam sporo zdjęć i trochę wideo, ale o tym już niedługo….

 • Pozwolę sobie na małą korektę języka polskiego – „naciągnij”, nie „naciag”

  • Poprawiłem. Bardzo Ci dziękuję za zwrócenie uwagi na babola :)

 • Tom

  „Ustaw łańcuch na małej tarczy, odkręć do końca baryłkę przy manetce
  (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Teraz zrób 5 obrotów w przeciwnym
  kierunku.”

  Ta baryłka nie ma lewego gwintu.

  • Słusznie, dziękuję za wyłapanie błędu. Poprawione:)

 • Adrian ‚Saint’ Dabrowski

  A co jeśli korba ma osłonę? Tak samo mam ustawiać? Tzn wysokość przerzutki w stosunku do największej tarczy? Czy osłony?

  • Zawsze do największej zębatki korby. A jaką masz osłonę? Taką pełną na łańcuch czy takie kółko zamocowane tylko na korbie? Jeśli pełną to zdejmij, żebyś widział dobrze tarczę. Jeśli samo kółko to powinieneś dać sobie radę bez zdejmowania.

   Ok, a ustawiłeś wcześniej manetkę na najmniejsze przełożenie, a nie np. na środek? Czy pancerz nie jest wytarty i linka się nie rozwarstwia? Czy gdy popchniesz przerzutkę ręką to wychyli się nad największą tarczę?

   • Adrian ‚Saint’ Dabrowski

    Tak. Linki i pancerze były zmieniane na nowe. poustawiałem to wszystko, jednak jak zauważyłem, jak jadę na środkowej tarczy z przodu, to przy biegach 3 i 4 łańcuch ociera o prowadnice przerzutki. ocieranie dopiero kończy się, kiedy wrzucę bieg 5 ( wolnobieg ma 7 przełożeń ) i teraz nie wiem czego to wina jest. czy maksymalne wychylenia mogą mieć z tym cos wspólnego? czy to raczej baryłkami kręcić?

    • na 3,4,5 nie powinien o nic ocierać. Jesteś pewien, że nie jest krzywo? A co z tą manetką? Na pewno dobrze ustawiłeś ją przed naciągnięciem linki?

     • Adrian ‚Saint’ Dabrowski

      Tak. Była dobrze ustawiona – na 1. I z tego co patrzę to jest prosto ustawiona. odległość od ząbków dużej tarczy jest na 2 mm.

     • daj mi kilka dni to ogarnę film do wpisu, może pomoże.

     • Adrian ‚Saint’ Dabrowski

      Nie ma problemu. Wróciłem wlasnie do domu z pracy i będę ogarniał. Piszesz o tym, że „nawet jak zajmie pół h”… Kutwa ja od tygodnia próbuje dojść co jest grane z przerzutkami bo mi kiedyś 4 razy nowy łańcuch zerwało z drodze…. :P Ogólnie to to, co zauważyłem:
      1 tylna przerzutka była całkowicie do wymiany. Wózek po zimie zmasakrowany, Pordzewiały. Wymieniony na nowy, łącznie z linka i pancerzem.
      2 Przednia przerzutka również idzie do wymian ( już zamówiona ) Ma kilka pordzewiałych rzeczy. To być może jest częściowo przyczyną. Zauważyłem, że w miejscu, gdzie dokręca się linkę, przerzutka mi ją strasznie postrzępiła… Linka była wymieniana w zeszłym tyg… :/
      3 Słysze stuki z suporcie i jak jechałem na najwyższych przełożeniach ( 3/7, 6, 5, ) to strasznie mi chrobotało w korbie i takie hmmm jak mrowienie miałem. Nawet jak przerzutka ówcześnie była dobrze wyregulowana.
      4 nie wiem co jest w tylnym kole,Jak się obraca to wolnobieg mi faluje. jest nowy. Raczej wątpie, aby to była wina krzywej osi.
      To jest moja pierwsza zima na rowerze więc… Mimo setek artykułów przeczytanych nt jazdy rowerem w zimie,nie ma to jak na żywca zdobyć odrobinę doświadczenia… nawet tak brutalna metoda jak ja… Ale mam nauczke na przyszłość :D

     • Wolnobiegi potrafią falować od nowości. Albo jest krzywo znitowany, albo fabrycznie źle złożony. Może serwis? :D

      Sama rdza na przerzutce o niczym nie świadczy o ile wszystkie ruchome łączenia i sprężyna są sprawne. Wymyj je i przesmaruj. Jak masz stuki w suporcie to musisz zrobić serwis suportu (wymiana kulek / wianków i smarowanie albo całego wkładu suportu).

      Jeśli nie zajmiesz się tymi rzeczami to nigdy nie uda Ci się dobrze wyregulować przerzutek. Co do brutalności to zawsze większa schiza jest jak sam naprawiasz samochód :D

 • Adrian ‚Saint’ Dabrowski

  I dupa… jak porządnie naciągnąć? ja zrobiłem wg schematu, który podałeś, naciągnąłem porządnie i ledwo co w środkową tarcze z przodu wskoczyła, a była tak naprężona, że o największej tarczy nie było mowy…