Rodzaje wentyli rowerowych – Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV

Czy wiedziałeś, że każda dętka może posiadać różne rodzaje wentyli rowerowych? Znasz wszystkie pojęcia wskazane wyżej? Wiesz w jakich okolicznościach powstały wentyle rowerowe? Jeśli chcesz się dowiedzieć kilku ciekawostek, to koniecznie przeczytaj!

Słowem wstępu. Po rozmowie z pracownikiem pewnego krakowskiego sklepu rowerowego dowiedziałem się, że większość klientów nie jaki rodzaj wentyla posiada. Są tyko trzy rodzaje wentyli rowerowych, ale mają wiele nazw. Na szczęście da się w tym połapać. Ten wpis powstał dla osób, które chcą się nauczyć je rozpoznawać. Zawiera też ciekawostki na temat ich powstania. Jesteś taką osobą? Przeczytaj do końca!

Kompendium wiedzy o oponach i kołach

Ten wpis jest jednym z poradników dotyczących opon i kół. Więcej dowiesz się z następujących wpisów:

 1. Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową? – Poradnik
 2. Klejenie dętki rowerowej. Jak załatać ją poprawnie? – Poradnik
 3. Jak prawidłowo zmienić oponę w rowerze?
 4. Rodzaje wentyli rowerowych – Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV
 5. Pompujemy koła – Do jakiego ciśnienia pompować opony w rowerze?
 6. Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon
 7. Jak wyregulować hamulce w rowerze? (v-brake)

Wentyl Dunlopa

wentyl rowerowy dunlop Rodzaje wentyli rowerowych - Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV

To najstarszy rodzaj wentyla dętki rowerowej jaki powstał. Możesz go spotkać pod nazwami wentyl Dunlop’a, wentyl rowerowy, wentyl angielski, wentyl Woodsa. Na opakowaniu dętki z zaworem Dunlopa znajdziesz oznaczenie DV (Dunlop valve) lub EV (English valve). Zapewne zastanawiasz się dlaczego wentyl Woods’a? Otóż w 1891 roku wentyl ten wynalazł C.H. Woods, a jego wynalazek zastąpił oryginalny wentyl wymyślony przez Dunlopa. A dlaczego akurat ten wentyl nazywamy wentylem rowerowym? Otóż do 1990 roku, w Polsce występowały dętki jedynie z tym rodzajem wentyla. Właśnie tak przyjęła się jego nazwa potoczna.

Wentyl Dunlopa w porównaniu do Presty i Schreadera ma dużo prostszą budowę. Składa się on z gwintowanej rurki, zwulkanizowanej z dętką oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Wentyl posiada średnicę zewnętrzną wynoszącą 8 milimetrów. Wewnątrz zaworu znajdziemy rurkę z metalową kulką. Kiedyś kulkę zastępował kawałek gumy naciągnięty na rurkę. Wyższe ciśnienie powoduje zaciskanie się membrany, uniemożliwiając uciekanie powietrza z zaworu. Wentyl Dunlopa ze względu na swoją prostotę jest bardzo odporny na uszkodzenia podczas pompowania. Niestety wypuszczenie powietrza jest możliwe tyko po wyciągnięciu rdzenia. Taka budowa uniemożliwia zmierzenie ciśnienia.

Zawór Dunlopa spotykasz w Czechach, Danii, Finlandii, Holandii, Indiach, Japonii, Niemczech, Pakistanie, Polsce, Rumunii, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i krajach rozwijających się. W USA spotkanie tego wentyla jest rzadkie jak kurze zęby.

Wentyl Presta

wentyl presta Rodzaje wentyli rowerowych - Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV

Podobnie jak poprzedni zawór, składa się z gwintowanej rurki, zwulkanizowanej z dętką oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Rdzeń posiada postać tulei z gwintowanym tłoczkiem. Jest on umieszczony na stałe i posiada niezdejmowalną nakrętkę. Gdy jest zakręcona, blokuje uchodzenie powietrza. Aby upuścić powietrze z zaworu Presta, należy odkręcić nakrętką, a następnie wcisnąć tłoczek. Należy to zrobić przed każdym pompowaniem. Ciśnienie wewnątrz dętki na tyle skutecznie domyka zawór, że uniemożliwia pompowanie. Wentyl posiada średnicę zewnętrzną wynoszącą 6 milimetrów. Z tego względu podwyższa wytrzymałość obręczy (miejsce nawiertu jest najsłabszym punktem obręczy) oraz umożliwia stworzenie węższej obręczy. Wspomniana wcześniej nakrętka tłoczka lubi się wykrzywiać, więc należy na nią uważać.

Na opakowaniu dętki z zaworem Presta znajdziesz oznaczenie FV (French valve) lub (SV (Sclaverand valve). Druga nazwa pochodzi od nazwiska jej wynalazcy. Wentyl Presta z początku był licencjonowany firmie Michelin, a patent na ten zawór przyznano dopiero w 1920 roku, czyli po ponad 30 latach od jego stworzenia. Jako kolejną ciekawostkę dodam, że zawór ten ma ścisły związek z dobrze znaną firmą Zefal.

Wentyl Schrader

wentyl samochodowy shrader Rodzaje wentyli rowerowych - Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV

Pisząc o Dunlopie wspomniałem, że jest to najstarszy rodzaj wentyla dętki rowerowej jaki powstał. Zaledwie dwa lata później (1893 r.) firma Augusta Schradera złożyła patent w celu ochrony swojego zaworu. Wentyl Schradera znajduje zastosowanie nie tylko w samochodach i rowerach. Używa się go także w amortyzatorach rowerowych, lodówkach, klimatyzacji, hydraulice, lotnictwie (systemy oparte na wysokociśnieniowej hydraulice). Rowerowa wersja wentylu Schradera posiada średnicę zewnętrzną wynoszącą 8 milimetrów. W innych zastosowaniach jego średnica może wynosić od 8 do 16 milimetrów. Na opakowaniu dętki z wentylem Schradera znajdziesz oznaczenie AV (American valve).

Cholernie istotna kwestia

Przy wyborze nowej dętki upewnij się, że obręcz przyjmuje rodzaj wentyla, który chcesz do niej wcisnąć. Obręcze szosowe w większości przypadków nie przyjmują wentyla samochodowego, ani Dunlopa. Obręcze takie jak Mavic XM339 posiadają otwór o średnicy 8 mm, a więc kompatybilny z wentylami Schrader oraz Dunlop. Dzięki plastikowej redukcji, możliwe jest użycie dętki z zaworem Presta. Włożenie wentyla Presta do obręczy z otworem 8 mm (bez redukcji) może skutkować wykrzywieniem się wentyla, a w efekcie zniszczeniem dętki.

Adapter Presta – Schrader

Rodzaje wentyli rowerowych - Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV adapter presta-schrader

Jak każdy z nas wie, na stacji benzynowej napompujemy tylko dętki z wentylem samochodowym (Schrader – AV), jednak jest na to sposób. Nazywa się adapter Presta – Schrader i dostępny jest w sklepach rowerowych za kilka złotych. Sam wożę taki adapter w moim podręcznym zestawie kluczy rowerowych. Uważam go za niezbędny wynalazek!

Rodzaje wentyli rowerowych – podsumowanie

Kupując dętki zawsze wybieram te z zaworem Presta, zarówno do roweru górskiego, szosowego i turystycznego. Co ciekawe pomimo iż Zefalowi przypisuje się wynalezienie zaworu Presta i produkuje on pompki rowerowe oraz uszczelniacz do dętek to nie produkuje on ani dętek, ani opon. Najpopularniejsi na naszym rynku producenci dętek rowerowych to (Continental, CST, Kenda, Schwalbe, Panasonic Panaracer). Ja najczęściej korzystam z dętek Panasonic Panaracer i bardzo je sobie chwalę. Od czasu do czasu zdarza mi się kupić także, Schwalbe czy Continental. Nie jestem natomiast zwolennikiem Kendy. Jakoś nie mam zbyt wielu dobrych wspomnień z jakością tych dętek, a Ty?

Lubisz tu zaglądać?
Wpisz swój e-mail, a uzyskasz dostęp do ekskluzywnych materiałów dodatkowych oraz zniżek do sklepów rowerowych.
PS Twój adres pozostanie prywatny.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

 • Rafal Stanisz

  W tym kompendium wiedzy o oponach i dętkach brakuje mi jeszcze rozszyfrowania oznaczeń na dętkach i oponach , istny szyfr Fajnie było by jak byś jeszcze to rozjaśnił.
  Bo ostatnio podczas kupna dętki rowerowej spisałem wszystkie oznaczenia z dętki i lista była prawie tak długa , jak lista zakupów mojej żony :)

  • Fajnie, że coś takiego Cię interesuje, bo poświęcę temu jeden z kolejnych wpisów:)

 • Wszystkie przetestowałem osobiście i na co dzień używam Shradera. Chociażby dlatego, że można sobie pompnąć na stacjach benzynowych :)