KR029: Rowerowe JakDojade od studentów z AGH [dr Mikołaj Leszczuk]

Bezpieczne i spokojne dojeżdżanie rowerem w dużym mieście potrafi sprawić dużo problemu. Zwłaszcza gdy jedziesz w nowe miejsce. Dwóch studentów z AGH postanowiło to zmienić. Tak powstało rowerowe JakDojade. Przygotowali rowerową wyszukiwarkę tras rowerowych, która wyznacza trasę po ścieżkach rowerowych, kontrapasach i strefie z uspokojonym ruchem.

Subskrybuj Koło Roweru

iTunes, Stitcher, Pocket Casts, RSS Koloroweru

Rowerowe JakDojade powstało dzięki niemu

W tym odcinku podcastu rozmawiam z dr Mikołajem Leszczuk z Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pozwoliłem sobie wkleić, krótką notkę aby przybliżyć Ci obszar zainteresowań Mikołaja.

“Do jego pierwszych obowiązków należało projektowanie i implementacja cyfrowych bibliotek wideo. (…) Jego aktualne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół szeroko pojętych systemów przetwarzania i analizy danych multimedialnych, ze szczególnym uwzględnieniem Quality of Experience. Jest (współ-)autorem około 130 publikacji naukowych, z czego 23 stanowią publikacje w czasopismach z bazy JCR. Mikołaj Leszczuk uczy na poziomie studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich/podyplomowych. (…) Był administratorem dużego, międzynarodowego projektu badawczego INDECT, dzięki któremu powstał zestaw rozwiązań do inteligentnej obserwacji i automatycznego wykrywania podejrzanych zachowań i przemocy w środowisku miejskim. – źródło: AGH.edu.pl

Rowerowe jakdojade od studentów z AGH [dr Mikołaj Leszczuk]

Prywatnie Mikołaj jeździ rowerem po mieście, w tym posiada także rower towarowy i nie do końca wiadomo kiedy znajduje czas by ogarniać wszystkie social media. Jaki jest dla studentów? Tego nie udało mi się ustalić, ale nie sądzę by mieli na co narzekać. Osobiście bardzo chętnie przeszedłbym się na jego wykład. Mikołaj jest wykładowcą chce zaszczepić pasję w innych, a nie tylko ją wyłożyć i zrobić egzamin. Wiem, że brzmi to banalnie, ale takich ludzi z pamięta się nawet po latach. Sam czasem wspominam jeszcze nauczycieli ze szkoły, którzy mieli takie właśnie podejście. Wracając do głównego tematu. Poniżej znajdziesz listę pytań jaką zadałem Mikołajowi.

Jeżeli podobał Ci się odcinek podcastu Koło Roweru pt. „Rowerowe JakDojade od studentów z AGH” zostaw krótką recenzję w iTunes (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każda szczera opinia jest na wagę złota.

Czego dowiesz się z odcinka podcastu pt. Rowerowe JakDojade od studentów z AGH?

 • Co było motywowało was do stworzenia wyszukiwarki tras rowerowych w Krakowie i okolicach?
 • Wiadomo, że aplikacja “Jak dojadę rowerem” powstała z myślą o smartfonach z Androidem i iOS. Opisz proszę w jaki sposób działa.
 • Skąd Google Maps bierze aktualizacje map?
 • Czy tego typu aplikacja mogłaby zostać przygotowana np. na ogólnopolską skalę?
 • Często zadajesz studentom rowerowe tematy pracy inżynierskich?
 • Wiem, że w tym roku jeden z Twoich studentów dostał temat: Zastosowanie algorytmu Computer Vision (CV) do wideo-detekcji sygnalizacji zamiaru skrętu przez rowerzystę. Do czego przydaje się takie rozpoznawanie zamiaru skrętu?
 • Jak wygląda cały proces od stworzenia prototypu do końcowej aplikacji dostępnej w sklepie Google Play czy App Store?
 • Jak informatyka zmienia nasz świat?
 • Czy w Twojej opinii będzie miała równie duży wpływ na rowery w nadchodzących latach?
 • Jesteś bardziej zajawiony na algorytmy czy na rowery?
 • Jaki jest największy wynalazek XXI wieku?
 • Parę lat temu mówiło się, że jeśli nie masz Facebooka to nie istniejesz. Dzisiaj Instagram dogania Facebooka, a po piętach depcze mu Snapchat. Kiedy przychodzi czas by przyznać przed sobą, że jest się za starym na daną platformę? A może jest to całkowicie błędne podejście?

Posłuchaj innych odcinków – Lista odcinków podcastu Koło Roweru

Ważne osoby, książki, filmy, programy i strony wymienione w podcaście pt. „Rowerowe JakDojade od studentów z AGH”:

Screeny aplikacji „Jak Dojadę Rowerem”

Rowerowe jakdojade od studentów z AGH [dr Mikołaj Leszczuk]

Jeśli chcesz przetestować aplikację na swoim telefonie (Android), zgłoś się w komentarzu pod tym wpisem.

Gdzie możesz znaleźć podcast Koło Roweru?

Posłuchaj innych odcinków podcastu

Oceń podcast Koło Roweru

Podoba Ci się ten podcast? Mam do Ciebie wielką prośbę, zostaw krótką recenzję podcastu w iTunes, klikając: (Oceń podcast “Koło Roweru”). Twoja opinia sprawi, że więcej osób odkryje podcast Koło Roweru. Pamiętaj! Im wyżej trafi, tym łatwiej będzie go odnaleźć kolejnym zapaleńcom rowerowym. Możesz również przesłać link narower.com/029 swoim znajomym. Jakby co to pod adresem Facebook.com/narowerblog pojawiają się informacje i ciekawostki o rowerach!

Summary
Article Name
Rowerowe JakDojade - aplikacja od studentów z AGH
Description
Rowerowe JakDojade to aplikacja na smartfony napisana przez studentów z AGH pod kierownictwem dr Mikołaja Leszczuk z Katedry Teleinformatyki AGH w Krakowie.
Author
Publisher Name
Narower.com
Publisher Logo
Lubisz tu zaglądać?
Wpisz swój e-mail, a uzyskasz dostęp do ekskluzywnych materiałów dodatkowych oraz zniżek do sklepów rowerowych.
PS Twój adres pozostanie prywatny.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

 • napisałbym ze chciałbym przetestować ;-) ale jakby to powiedzieć … nie jestem z Krakowa :)

 • Patryk Kobos

  Chętnie bym przetestował tą aplikację ;)

 • chętnie potestuję, android 5.1.1, jeżdżę głównie po centrum krk

 • Kuba Józiewicz

  Chętnie przetestuję, mam nadzieję, że moja Xperia P nie będzie stanowić problemu

 • Nie dostaję stąd powiadomień, więc jak chcecie przetestować, to chyba najlepiej, jak się skontaktujecie ze mną na mailu: http://www.kt.agh.edu.pl/pl/user/132
  No i testując pamiętajcie, że to jest „głębokie alfa”, więc dziać się mogą różne rzeczy. Co oczywiście nie zmienia faktu, że każdy bug report pomoże ulepszyć appkę.

 • Seba Malisz

  Bry:) Mój e-mail: sbx80@wp.pl Andek 5.0.2.

 • Pawel Ladniak

  z największą przyjemnością przetestuję. Obecnie uzywam map od garmina ale…..:(

 • Fajny pomysł. Też planowałem takowy zrobić ale na razie czasu brak jak i środków (jednak potrzebny jest do tego serwer).
  Korzystam dla testów z kilku narzędzi które działają na podobnej zasadzie. Większość wykorzystywać otwarte dane czy to w Google Maps czy OSM czy w ogóle z źródeł zewnętrznych krajowych ale rzadko lub wolno aktualizowanych.
  Niestety jak było powiedziane dane muszą być w miarę aktualne żeby to miało sens. Jak również jak było zauważone aplikacja musi być dostosowana do specyfiki danego miasta. Wiąże się to z tym że różnie są dane zbierane oraz różnie są oznaczane możliwości przejazdu w rzeczywistości. W jednym mieście będzie możliwość w drugim nie choć oznaczenie takie same.
  Aplikacje na otwartych danych miałby sens gdyby tej infrastruktury było dużo. W tedy pomyłka w wyznaczaniu trasy jest nieodczuwalna dla użytkownika.
  Obecnie mamy w miastach stosunkowo mało infrastruktury (nawet ten niewidocznej) lub przeszkody których dane nie uwzględniają a dla rowerzystów są dyskwalifikujące daną trasę.

 • Karol Rąpała

  Oczywiście Windows Phone pominięty :(
  Oczywiście fajna sprawa!