Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon

Umiesz odczytać rozmiar opony rowerowej? Wiesz, że 27,5 cala to tak na prawdę 26 cali? Umiesz poprawnie dobrać rozmiar opony oraz dętki? Wiesz jaką oponę możesz założyć na obręcz? Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego na temat rozmiarów opon i dętek!

Kompendium wiedzy o oponach i kołach

Ten wpis jest jednym z poradników dotyczących opon i kół. Oto lista tematów, które opisałem na blogu:

 1. Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową? – Poradnik
 2. Klejenie dętki rowerowej. Jak załatać ją poprawnie? – Poradnik
 3. Jak prawidłowo zmienić oponę w rowerze?
 4. Rodzaje wentyli rowerowych – Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV
 5. Pompujemy koła – Do jakiego ciśnienia pompować opony w rowerze?
 6. Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon
 7. Jak wyregulować hamulce w rowerze? (v-brake)

Jest kilka różnych systemów oznaczania rozmiaru opon. Skupimy się jednak na trzech najpopularniejszych. Pierwszy to system calowy (1 cal = 2,54 centymetra). Drugi to system metryczny (zwany francuskim). Mamy też dziwny Twór o nazwie ETRTO. To skrót od European Tyre and Rim Technical Organisation. Zanim Ci opowiem Ci o nich nieco dokładniej, to pora na historyjkę.

Otóż w maju 2015 roku zakupiłem stary rower. Kwalifikował się do generalnego remontu. Do naprawy i wymiany nadawało się praktycznie wszystko (wyrobiony suport, łożyska, klocki, krzywe koła, tragiczne siodełko, zepsuta korba, urwana zębatka kasety itd). Oryginalne opony były również w stanie agonalnym, ale nie martwiłem się tym. Dostałem w komplecie mało zużyte opony 28 cali. Odrestaurowałem rower, wycentrowałem koła, wymieniłem dętki i przy zakładaniu tylnej opony pojawił się zgrzyt. Za żadne skarby nie dałem rady jej naciągnąć na koło. Okazało się, że stara tylna opona miała 630 milimetrów zamiast 622. Opona jest z gumy, ale nówka (622 mm) aż tak bardzo nie chciała się rozciągnąć. Historia zakończyła się koniecznością zakupu nowej opony oraz pomysłem na niniejszy post.

Jak odczytać rozmiar opony rowerowej?

Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon tabela

Jak odczytać rozmiar opony rowerowej po francusku? – System francuski

Nie od dziś wiadomo, że Francuzi mają sporo wspólnego z rowerami. W dodatku w Serves można zobaczyć wzorzec metra. Nie do końca wiem, który z tych faktów miał większy priorytet. Zresztą nie ważne. Standard Francuski można rozpoznać po oznaczeniu CCCxCCL gdzie C – cyfra, L – litera. Często spotkamy to oznaczenie w oponach 28 cali np. 700x32C, 700x23C. Pierwsza liczba oznacza zewnętrzną średnicę opony, a druga szerokość opony.

Jak odczytać rozmiar opony rowerowej w calach?

Żebyśmy się dobrze dogadali. 1 cal = 2,54 centymetra. Cale podaje się w śmiesznych (mnie to śmieszy) ułamkach jak 1 3/8, 1 1 5/8 1 3/4, 1 7/8 cala. Co zapisie dziesiętnym będzie wyglądało tak: 1.40; 1.6; 1.75; 1.9 cala. Czuję, że teraz będziemy się rozumieć znakomicie. Więc gdy przyglądniecie się oponie opisanej tym standardem możecie zobaczyć zazwyczaj zapis 26×1.75 lub 26×1 3/4. Standardowy zapis to A x C, a rzadziej A x B x C. Gdzie A – zewnętrzna średnica opony, B – wysokość boku opony, C – szerokość opony. Oto dwa przykłady 26 x 1 5/8 x 1 3/4 lub 26 x 1 3/4.

Czy 26×1,5 to to samo co 26×1 1/2?

Bardzo dziękuję czytelnikowi Dr J za zwrócenie uwagi na tą kwestię. W zapisie matematycznym 1,5 można zapisać także jako 1 i 1/2. Niestety w rozmiarówce opon rowerowych te ułamki nie są sobie równoznaczne. Choć matematycznie wszystko się zgadza. W dodatku jest to najczęstsza przyczyna złego dobrania rozmiaru opony. Ja też się pomyliłem.

 

Brown’s Law Of Tire Sizing: If two tires are marked with sizes that are mathematically equal, but one is expressed as a decimal and the other as a fraction, these two tires will not be interchangeable.

ETRTO czyli ISO 5775 czyli co?

Dla uporządkowania wszystkich standardów obręczy i opony wymyślono organizację o nazwie European Tyre and Rim Technical Organisation. Po czym poznamy zapis ETRTO na oponie? Po schemacie zapisu CC-CCC gdzie C – cyfra. Pierwsza liczba to szerokość opony. Druga to wewnętrzna średnica opony. Nie ma tutaj liter jak w przypadku systemu francuskiego. Przykład: 23–622, 42–622. Jest to najdokładniejszy system pomiaru opony. Dzieję się tak dlatego, że jako jedyny uwzględnia wewnętrzną średnicę opony. Taka informacja sprawia, że możesz idealnie dopasować oponę do obręczy. Dlaczego? Bo średnica wewnętrzna 26 calowej opony może mieć od 559 mm aż do 597 mm! Oczywiście takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, ale trzeba uważać. Szczególnie gdy kupiliśmy 30+ letni rower.

Droga na skróty czyli jak rozpoznać Francuza od ETRTO?

Najprostszym schematem jest zapamiętanie, że system francuski zapisuje się z “ x ” zupełnie jak kreseczka z litery F. Standard ETRTO zapisuje się z “ – ”, które nie kojarzy się z niczym. Standard calowy rozpoznasz bez problemu, prawda? Aha i nie martw się, że nie zapamiętałeś. Ja sam popełniłem błąd pisząc ten akapit. Dzięki Tomek!

Ciekawostka: 26 cali = 27,5 cala? Tak! Ale jak?!

Ano widzisz to jest to o czym pisałem przed chwilą. Otóż opona 26 cali może mieć wewnętrzną średnicę w zakresie od 559 do 597 mm. Problem jest taki, że opona mająca wewnętrzną średnicę 584 mm pasuje na koła 27,5 cala. Myślę, że poniższa fotka nieco lepiej rozjaśni o co dokładnie chodzi.

Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon tabela

Ciekawie ma się sprawa także z rowerami na 29 calowych kołach. Opony do tych rowerów mają wewnętrzną średnicę 622 mm czyli taką samą jak rowery szosowe. Niestety takiej opony nie założylibyśmy na koło szosowe, ale z zupełnie innego powodu. Ten temat poruszę w następnym wpisie!

Dobieranie właściwego rozmiaru opony rowerowej

Aby ułatwić Ci sprawę postanowiłem przygotować tabelę z rozmiarami opon. Zawiera ona wymienione tutaj standardy i tak opona 37–622 to 700x35C lub 28 x 1 5/8 x 1 3/8. W tym miejscu publikuję uproszczoną tabelę. Jeśli potrzebujesz znać wszystkie istniejące rozmiary to zapisz się do newslettera. Tam zamieściłem pełną wersję pliku PDF.

PDF – Tabela rozmiarów opon rowerowych wersja lite

Dobieranie właściwego rozmiaru dętki

Rodzaje wentyli rowerowych - Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV

 

No właśnie a co jeśli mamy nietypową oponę i przebijemy dętkę? Przecież nie można jej łatać pięćdziesiąt razy. Niniejsza dętka pasuje do roweru, którego opona ma wewnętrzną średnicę od 622 do 630 mm oraz szerokość od 20 do 25 mm. Będzie pasowała do opon: 20–622, 23–622, 25–622, 20-630, 23–630 oraz 25–630.

Rozmiar opony rowerowej – podsumowanie

Liczę, że ten artykuł rozjaśnił Ci nieco w głowie na temat oznaczeń jakie możesz znaleźć na oponach. Jeżeli masz jakieś pytania śmiało pisz komentarz!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

22 Comments
 1. W tekście (i na rysunkach) masz powazny błąd. Sugerujesz, że np. opona 26″ x 1.5″ to to samo co 27.5″ (oraz 650B i ETRTO 584mm) a tak nie jest! Widząc na oponie oznaczenie 26 x 1.5 możesz byc pewien, że jest to opona o średnicy wewn. 559mm czyli taka jak do popularnego roweru gorskiego. Jest to opona o mniejszej średnicy niz 27.5″ (584mm).

  Jestem pewien, że miałeś na myśli opone 26″ x 1 1/2″, ktora rzeczywiście ma tę samą średnice co 27.5″. Te ułamki sa jednak ważne. W systemie calowym używa się ułamkow zwykłych i nie mozna ich mieszac z dziesiętnymi. Mimo, ze matematycznie 26 x 1 1/2 to to samo co 26 x 1.5 – są to dwie zupełnie inne opony! Podobnie jest ze wszystkimi innymi ułamkami na Twoich rysunkach.

  Napisałeś: „Cale podaje się w śmiesznych (mnie to śmieszy) ułamkach jak 1 3/8, 1 1 5/8 1 3/4, 1 7/8 cala. Co zapisie dziesiętnym będzie wyglądało tak: 1.40; 1.6; 1.75; 1.9 cala. Czuję, że teraz będziemy się rozumieć znakomicie.”

  Nie będziemy się rozumiec bo to dwa zupelnie rożne systemy oznaczania rozmiaru opon (mimo, że matematycznie się zgadzają).

  Do poczytania: http://www.sheldonbrown.com/tire-sizing.html

  „If two tires are marked with sizes that are mathematically equal,
  but one is expressed as a decimal and the other as a fraction,
  these two tires will not be interchangeable.”

  1. Dziękuję za wytknięcie tego błędu. Aż mi głupio, że ta informacja umknęła mojej uwadze. Grafika i tekst zostały poprawione.

 2. Dobra, dalej nic nie rozumiem ;/ |
  Kupuję nowy rower MTB, który ma koła 27.5 i oponę CONTINENTAL X-KING SL 2.2 – jaką dętkę mam do tego kupić w końcu? 26″ czy 28″?

  1. Szukasz dętki 27,5x 2.0-2.35 (lub inaczej 52/58-584 mm). Na dętce powinno pisać 27,5 cala lub od biedy 650B bo to inne nazewnictwo tego rozmiaru.

    1. To proponuję zamówić właściwy rozmiar albo zmienić sklep. Nie ma znaczenia czy wybierzesz 26 i 28. Obie będą tak samo „nie pasować”. Jedna będzie musiała się rozciągnąć, a druga może się mieć tendencje do nierównomiernego układania.

 3. Ok, więc może tu ktoś mi pomoże. Mam obręcze Campagnolo Victory a na nich radzieckie szytki. Widnieje na nich rozmiar 600×24. Przednia szytka strzelila i nikt nie jest w stanie mi powiedzieć jaki rozmiar szytki mam kupić (o kupieniu 600×24 mogę zapomnieć). W każdym sklepie rowerowym mówią że mam zmienić koła. Czy nie mogę założyć szytki 700x23C?
  Proszę o odpowiedź.

  1. To jest 100 mm czyli 10 cm różnicy. To tak jakbyś chciał nosił spodnie powiedzmy w rozmiarze 32W i kupił 36W z myślą „eee przecież to też są spodnie, dlaczego miałyby mi spadać”. Jak nie chcesz wydawać dużo kasy to poszukaj używanych kół, ale wymień.

 4. Witam.
  Posiadam opony w rozmiarze 700x42c. Moje pytanie brzmi – chciałem założyć opony grubsze do jazdy w terenie wobec tego jakie mogę założyć opony.

 5. Mam rower do którego potrzeba mi opony 600×33 (średn. zewn. x szerokość). Nigdzie nie mogę takiej znaleźć, możę ktoś natknął się na taką lub podobną ?

 6. Cześć. Ja mam pytanie o to, czy istnieją może tabele doboru opon do felg?
  Mam stary rower z felgami 28″ 700C 622mm i stare trochę za cienkie 28″ 700x23C. O ile szersze opony mogę założyć w ich miejsce? Czy np 700x38C albo 45C? Rower jest używany w mieście, więc częściej jeżdżę po chodnikowych dziurach niż po szosach.

 7. Witam. Nabyłem stary rower, który ma koła o rozmiarze 27×1,1/4. Kupiłem odpowiednio oznaczone opony i takież dętki. Tylne koło ok wszystko jak w instrukcji. Teraz przód i … nie wchodzi. Próby siłowe doprowadzały do zniszczenia dętki. Zauważyłem że po za oznaczeniami calowymi jest jeszcze oznaczenie, którego nie mogę rozszyfrować. 17-630 jest na przednim kole a 16-630 na tyle. Matematycznie wiadomo że coś jest nie tak ale nie ma opon o takim oznaczeniu. I co z tym zrobić?

 8. Hej! Chce wymienic opony w swoim rowerze z typowo gorskich na bardziej streetowe… teraz mam opony oznaczone 26×2.125
  Jaki zatem moge dobrac opony?
  Ze 26 to oczywiste, ale co z ta druga czescia. Czy moga byc wezsze? I o ile wezsze?

 9. Cześć,
  Dzięki za dobry, zrozumialy dla laików artykuł. Mam jednak do Ciebie (i do innych użytkowników) pytanko. Ostatnio odgrzebalem moja starą szose. Jest to rower już wiekowy, francuski. Niestety niedawno strzeliła mi opona. Jedyne oznaczenie jakiś znalazłem to 700×180. Chociaż nie dam sobie reki uciąć że to jest 0 na końcu. Nigdzie w necie nie znalazłem info na temat takiego rozmiary. Dodam że opona jest wyjątkowo cienka. Czy masz (macie) jakąś wiedzę na temat takich dziwolągów?

  Pozdrawiam, Bartek

 10. Witam, mam obecnie założone opony firmy schwalbe 54-584 27,5 × 2,10 a chciałbym założyć teraz opony też tej firmy tylko mniejsze 40-584 27,5 × 1,5 czy będą pasować na felge. Z góry dzięki za pomoc .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>