Jak wyregulować hamulce w rowerze? Regulacja hamulca v-brake

Rowerzyści popełniają trzy podstawowe błędy: mają za słabe hamulce, niedopompowane koła i nie wiedzą jak dbać o łańcuch. W tym wpisie pokażę Ci jak ustawić i wyregulować hamulce w rowerze. Opisuję błędy i problemy jakie mogą wystąpić podczas regulacji. W środku znajdziesz wszystko co tylko chciałbyś wiedzieć.

Jak mam być szczery, a taki bywam. To część rowerzystów w ogóle nie wie, że koła należy regularnie dopompowywać. Yyyy, to łańcuch trzeba myć? I smarować? Cooo? Więcej niż raz do roku?! I co jeszcze? Wymieniać? Pierwsze słyszę. Z dbaniem o hamulce jest niestety podobnie. Mówię tu nie tylko słabych hamulcach. Mam też na myśli klocki ocierające o obręcz, oponę lub jazdę na zupełnie zużytych klockach. Chciałem tylko przypomnieć, że rower dopuszczony do jazdy musi posiadać minimum jeden sprawny hamulec. Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeszcze lepiej mieć sprawne oba.

W tym wpisie pokażę Ci jak ustawić i wyregulować hamulce w rowerze. Poradnik dotyczy hamulców v-brake. Jeśli chcesz wiedzieć jak ocenić stan okładzin i wymienić klocki hamulcowe lub okładziny to zaglądnij do innych moich wpisów. W najbliższym czasie przygotuję też poradnik szosowy.

Kompendium wiedzy o oponach i kołach

Ten wpis jest jednym z poradników dotyczących opon, kół i hamulców. Oto lista tematów, które opisałem na blogu:

 1. Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową
 2. Dętka rowerowa – Jak załatać ją poprawnie
 3. Jak prawidłowo zmienić oponę w rowerze?
 4. Rodzaje wentyli rowerowych – Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV
 5. Pompujemy koła – Do jakiego ciśnienia pompować opony w rowerze?
 6. Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon
 7. Jak wyregulować hamulce w rowerze? (v-brake)

Jakie potrzebuję narzędzia, aby wyregulować hamulce w rowerze?

Aby wyregulować hamulce v-brake w rowerze potrzebujesz:

 • klucz imbusowy o rozmiarze 5,
 • śrubokręt Philips (krzyżak)
 • Opcjonalnie: miarka (1m wystarczy), nowe klocki / okładziny hamulcowe
 • 15 minut wolnego czasu

Dlaczego hamulce w rowerze nie działają poprawnie?

Jest parę powodów dla których możesz mieć problem z działaniem hamulców w rowerze. No dobra, więcej niż kilka. Ten wpis ma kilka akapitów, ale przeczytaj je proszę. Zaoszczędzi Ci to problemów, a skoro jesteśmy przy problemach. Pierwszym z nich są zużyte pancerze bądź rozwarstwione / zardzewiałe linki. Taki komplet powoduje zacinanie się hamulca. Tak po ludzku, przestaje odbijać po naciśnięciu. Masz tak? Wiesz o co mi chodzi?

Jak wyregulować hamulce w rowerze? hamulce v-brake shimano
Rozwarstwiona linka hamulcowa

Kolejnym powodem może być za słabo naciągnięta linka. Oznacza to, że klamka hamulca podczas nacisku, dochodzi praktycznie do kierownicy. Jednocześnie klocki nie chwytają obręczy z prawidłową siłą. Usterka ta jest możliwa do wyeliminowania w około 2 minuty. Jest jeszcze kilka innych powodów.

Problem – Fajka hamulca v-brake jest ustawiona nieprawidłowo

Zobacz jak powinna zostać zamocowana fajka hamulca w uchwycie ramienia hamulca v-brake. Ale miszmasz słowny, no nie? Zerknij na film i zobacz jak masz u siebie. Niby głupota, a upierdliwa.

Problem – Klocki hamulcowe są źle ustawione

Zobacz czy Twoje klocki hamulcowe są prawidłowo ustawione. Znaczy nie prawidłowo. Znaczy krzywo. W sensie założone góra / dół, ewentualnie zamieniony prawy z lewym. Zresztą puść film, bo tak najprędzej obczaisz o co mi chodzi. Aha i pamiętaj, że właściwy kierunek jest nadrukowany na każdej z okładzin lub na każdym z klocków hamulcowych.

Jak wyregulować hamulce w rowerze? okładziny v-brake shimano
Hamulec v-brake oraz klocek z wskazanym kierunkiem montażu oraz stroną (L – lewa)
hamulce szosowe shimano 105 BR-5600
Hamulec szosowy oraz klocki z wskazanym kierunkiem montażu

Problem – Ramiona hamulców v-brake nie są ustawione równolegle.

Po czym poznać? Po ciągłym hamowaniu i ruchu ramion hamulca v-brake. Opiszę to tak. Gdy zahamujesz i puścisz klamkę, t0 jedno ramię odsuwa się od obręczy, a drugie zostaje “w miejscu”. Problem można rozwiązać dzięki krótkiej i prostej regulacji. Rozwiązanie problemu opisałem kilka akapitów niżej.

Problem – Ramiona hamulców v-brake są ustawione za blisko

Jak wyregulować hamulce w rowerze? okładziny v-brake shimano

Aby hamulce v-brake hamowały z właściwą siłą to podczas hamowania odległość pomiędzy zaczepem fajki hamulcowej, a drugim ramieniem musi przekraczać 39 milimetrów. W moim wypadku po założeniu nowych klocków odstęp wynosi około 60 milimetrów. Jednak w miarę zużywania się okładzin ta odległość zacznie się zmniejszać. Jeśli klocki dalej będą nadawały się do użytku, ale dystans zejdzie poniżej 39 milimetrów to zmień kolejność podkładek. Mówię o tych które przychodzą z każdym klockiem. Tylko uważaj nic nie pomieszać albo pogubić!

Przeczytaj także: Jak ustawić klamkomanetki w rowerze? Poradnik krok po kroku

Problem – Podkładki w klockach v-brake są źle ustawione

Jak wyregulować hamulce w rowerze? okładziny v-brake shimano kolejność podkładek v-brake

Tutaj można bardzo łatwo namieszać ponieważ podkładki dzielą się na wypukłe i wklęsłe. Dlatego aby ułatwić Ci życie zrobiłem fotkę z właściwą kolejnością podkładek do klocków v-brake. Znajdziesz ją także na filmie. Wstyd się przyznać, ale kiedyś, dawno temu miałem z tym problem. Piękne czasy. Do dzisiaj pamiętam jak wymieniałem linki, pancerze i klocki. Stare zdjąłem i wyrzuciłem, a nowe jakimś cudem latały luzem w worku z tymi wszystkimi podkładkami. Chyba z 15 min się nad tym głowiłem, a potem i tak źle założyłem. Także ta fotka powstała, żebyś nie musiał powtarzać moich błędów.

Problem – Zły typ klocków hamulcowych

Może masz w rowerze założony zły typ klocków hamulcowych? Klocki dzielą się na szosowe oraz MTB (w uproszczeniu). No dobra są jeszcze tarczówki, cantilever (wymarłe), u-brake (prawie wymarłe). Wracając do głównej myśli. Klocki szosowe zakładamy do każdego roweru posiadającego szczęki hamulcowe, które wyglądają tak:

hamulce szosowe shimano 105 BR-5600
Hamulec szosowy Shimano 105 (BR–5600)

Klocki MTB zakłada się do każdego roweru posiadającego hamulce typu v-brake. Może to być rower MTB, trekkingowy czy cross/fit.

Jak wyregulować hamulce w rowerze? okładziny v-brake shimano
Klocki hamulcowe szosowe (góra) oraz MTB (dół)

Problem – Zły rodzaj klocków hamulcowych

W rowerze założony jest zły rodzaj klocków. Sam się nie założył. Albo Ty się pomyliłeś albo poprzedni właściciel. W rowerze możemy spotkać obręcze aluminiowe oraz karbonowe. Na aliexpress możemy też spotkać koła z włókna szklanego z napisem CARBON. Anyway. Do każdej z tych powierzchni należy zastosować inny rodzaj klocków, a szklanych kół z Chin w ogóle nie należy stosować. Wymieniając koła na karbonowe upewnij się, że kupujesz właściwe klocki np. SwissStop Yellow King, SwissStop Black Prince czy Shimano R55C4 Carbon. Bywa, że klocki z wyglądu nie różnią się niczym poza oznaczeniem.

hamulce szosowe klocki okładziny swisswstop flash pro shimano carbon
Klocki hamulcowe szosowe do obręczy aluminiowych i karbonowych

Jak wyregulować hamulce w rowerze? Lista czynności:

Dobra, skończyły mi się wszystkie pomysły co mogłoby pójść nie tak. Mogłem dodać, że urwało Ci obie ręce, ale nie będzie to ani śmieszne, ani zabawne. Zanim zaczniesz regulować hamulce upewnij się, że wyeliminowałeś je wszystkie. No, a przynajmniej postarałeś się je wyeliminować. To bierz się do roboty według następującej kolejności:

 1. Odkręć śrubę trzymającą linkę hamulca v-brake.
 2. Odepnij srebrną fajkę hamulca v-brake.
 3. Poluzuj klocki hamulcowe za pomocą imbusa 5.
 4. Sprawdź stan okładzin / klocków. Nie musisz przypadkiem podjechać do sklepu po nowe?
 5. Dociśnij obie szczęki do obręczy i ustaw oba klocki. Dokręć je delikatnie.
 6. Przyłóż je tak, aby równo przylegały do całej powierzchni obręczy. Zwróć uwagę by klocki nie ocierały o oponę.
 7. Ustaw je 1 mm poniżej krawędzi obręczy (od strony opony) i dokręć nieco mocniej. Uważaj aby nie zaczęły się przesuwać podczas dokręcania. Dokręcaj przy szczękach ściskających koło.
 8. Załóż fajkę hamulca v-brake i dociśnij dłonią oba klocki do obręczy.
 9. Mocno pociągnij za linkę hamulcową.
 10. Przewlecz linkę przez śrubkę.
 11. Delikatnie rozewrzyj szczęki, aby klocki odsunęły się od obręczy na około 1–2 mm i zakręć mocno śrubę trzymającą linkę.
 12. Gratulacje ustawiłeś teraz klocki równolegle do obręczy. Teraz ustawimy jeszcze ramiona hamulców v-brake i gotowe.

Jak wyregulować hamulce v-brake?

Jeśli zakręcisz kołem i jeden z klocków dalej trzyma się obręczy to znaczy, że trzeba jeszcze ustawić ramiona hamulca v-brake. Potrzebujesz na to około 2 minut. Każdy hamulec typu v-brake posiada dwie sprężyny oraz śruby regulacyjne. Dzięki temu możemy w łatwy sposób, niezależnie regulować naprężenie każdego z ramion.

 1. Weź śrubokręt i zlokalizuj małą śrubkę z nawiniętą sprężynką znajdującą się tuż przy klocku.
 2. Zakręć kołem by sprawdzić, która szczęka ociera.
 3. Śrubkę przy ocierającej szczęce dokręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara po 1/4 obrotu.
 4. Poluzuj śrubkę po przeciwnej stronie o 1/4 obrotu.
 5. Zaciśnij hamulec
 6. Zakręć kołem by sprawdzić czy hamulce przestały ocierać.
 7. Czynność powtarzaj aż zadziała (albo jak lubię mawiać. I tak w koło Macieju ^^).

Jak wyregulować hamulce w rowerze gdy mam krzywe koło?

Jeśli Twoje koło jest krzywe, będziesz miał problem z ustawieniem hamulców. Pojawią się problemy z ocieraniem. Poza tym dużo trudniej będzie ustawić właściwą moc hamulca. Dlatego najpierw musisz je wycentrować lub oddać do serwisu, który zrobi to za Ciebie. Pamiętaj by od razu załatwić oba koła.

PS Jeśli Twoje koło wygląda jak na filmie, to zacznij zbierać na nowy rower bo nic z niego nie będzie :P

Umiesz już wyregulować hamulce w rowerze?

Jak mogłeś się przekonać regulacja hamulców w rowerze jest bardzo prosta. Zwłaszcza w przypadku hamulców v-brake. Napisałem i pokazałem tyle, że nie bardzo mam co napisać w podsumowaniu. W dodatku według wszelkich blogerskich poradników powinienem tutaj zadać pytanie, żeby pojawiły się jakieś komentarze. Nie powinienem też wyczerpywać tematu, bo bez tego też nie będzie komentarzy. Udowodnij, że to nie prawda. Choćbyś miał napisać “słabe foty”.

Summary
Article Name
Jak wyregulować hamulce w rowerze? Regulacja hamulca v-brake
Description
W tym wpisie pokażę Ci jak ustawić i wyregulować hamulce w rowerze. Opisuję błędy i problemy jakie mogą wystąpić podczas regulacji.
Author
Publisher Name
narower.com
Publisher Logo
Lubisz tu zaglądać?
Wpisz swój e-mail, a uzyskasz dostęp do ekskluzywnych materiałów dodatkowych oraz zniżek do sklepów rowerowych.
PS Twój adres pozostanie prywatny.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

 • Krzysztof Porada

  Nie wiem dlaczego , pomimo że umiem takie rzeczy robić to i tak wszystkie wpisy czytam :D Wszystko ładnie napisane , laik da radę :D

  • Podobne zdanie słyszałem już kilkukrotnie i wydaje mi się, że znam rozwiązanie Twojej wewnętrznej zagadki :)

   • Krzysztof Porada

    Ciekaw jestem :) To „słucham” :D

    • Nie mogę tak przy ludziach bo się wstydzę… poza tym jak się zastanowisz dlaczego czytasz tego bloga to sam, błyskawicznie odpowiesz sobie na to pytanie. To jak, dlaczego czytasz wszystkie wpisy?

     • Krzysztof Porada

      Najprościej – bo lubię :)

 • muszi

  Canti jeszcze nie wymarły ;) Przełaj chętnie z nich korzysta, a niektóre modele są w cenie roweru.
  Dzisiaj przeglądając internet znalazłem przyrząd do regulacji klocków hamulcowych firmy Brakco. Dwa kawałki wyprofilowanego plastiku za kilka PLN. Nie mam pojęcia jak się sprawdza, ale może przyda się komuś, kto zaczyna i czuje się niepewnie.

  • Jeździłem za młodu na MTB, który miał Canti. Wtedy były praktycznie wszędzie.

   Trochę na siłę wydaje mi się ten przyrząd. To tak jak nóż do masła, masz w domu milion innych, którymi sobie poradzisz, ale ktoś wymyślił nóż specjalnie do masła.

   • muszi

    Może i na siłę, ale pewnie również dla kasy. Na pewno znajda się osoby, które kupią aby mieć kolejne „profesjonalne narzędzie do roweru”. Osobiście widzę je jako pomoc dla bardzo początkujących. Sam może kupię i za kilka lat syn będzie się uczył serwisować swój rowerek ;)

 • Jak się sprawują klocki Swiss Stop? Jak w porównaniu do standardowych Shimano?

  • Stare miałem mocno starte, ale na pierwszy rzut wydają się mieć mniejszą modulację. Mam drugi komplet nowych Shimano więc pewnie sprawdzę za jakiś czas i coś skrobnę na bloga:)