Wzrost a rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu? Przeczytaj ten poradnik przed zakupem roweru!

Mierzysz rower. Masz kilka centymetrów między ramą a kroczem, więc jest dobrze. Niby tak, ale rama składa się z kilku rur, a nie jednej. Zależność: wzrost a rozmiar ramy roweru należy potraktować linijką i doświadczeniem, a nie okiem i przeczuciem. Chodź, powiem Ci jak świadomie dobrać rozmiar ramy roweru, zanim zmarnujesz pieniądze.

Otrzymałem od was sporo pytań o zakup nowych czy używanych rowerów. Bardziej interesujecie się osprzętem, biegami i kolorem niż właściwym rozmiarem ramy. Nie mówiąc już o geometrii. Jakoś przyjęło się, że dopóki nie obijasz jajkami o ramę to masz dobry rozmiar. Później wpisujesz w Google frazy typu: dlaczego drętwieje mi prącie, boli szyja czy inne kolano. Rama roweru to jedyny element roweru, którego się nie wymienia. No dobra wymienia, ale niezmiernie rzadko. Prędzej już kupisz nowy rower. Rama to przecież najważniejszy element roweru. Pora abyś przestał olewać temat i dowiedział się jak dobrać właściwy rozmiar ramy rowerowej.

Wpisy, które Cię zainteresują:

Jak odczytać rozmiar ramy rowerowej?

Rozmiar ramy rowerowej jest umieszczany na rurze podsiodłowej. Przykład masz na zdjęciu nagłówkowym. Jeżeli brakuje takiej naklejki to zmierz ją własnoręcznie. Potrzebny Ci wynik w calach? Podziel uzyskaną wartość przez 2,54. Jak mierzyć? Zasugeruj się poniższym zdjęciem. Niestety dokładna metoda określenia rozmiaru ramy jest skomplikowana, choć nie powinna. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej bo temat szerzej opisuję w akapicie pt. Mierzenie rozmiaru ramy i komplikacje.

Wzrost a rozmiar ramy roweru jak dobrać ramę roweru do wzrostu rozmiary ram rowerowych jaka rama do wzrostu dobor ramy do wzrostu

Jakie są skutki jazdy na źle dobranej ramie?

Może w ten sposób uda mi się przekonać Cię do przeczytania tego wpisu? Jeśli kupisz rower w złym rozmiarze przydarzy Ci się coś z poniższej listy:

  • szybsze zmęczenie, drętwienie bądź nawet urazy (niewłaściwa pozycja na rowerze)
  • utrudnione sterowanie (zmniejszenie zwrotności), które może wpędzić cię pod auto lub do rowu
  • nieefektywny transfer siły mięśni na koło (noga nie pracuje w pełnym zakresie ruchu)
  • zmniejszenie komfortu jazdy (zbyt rozciągnięta lub skurczona pozycja)

Jakie istnieją rozmiary ramy rowerowej?

Rozmiarówka ram rowerowych określana jest w calach np. 15, 17, 19 cali, bądź w centymetrach: 54 cm, 56 cm. Obowiązuje też rozmiarówka S – XL. Z doborem rozmiaru ramy jest jak z ubraniami. Niby nosisz M’kę ale nie które ciuchy wiszą, ciągną pod pachami lub nawet nie wciśniesz nogawek na łydki. Podobnie może być z rowerem. Właśnie dlatego warto przymierzyć ramę przed zakupem. Przecież mierzenie nie kosztuje prawda? Nie zmierzenie może natomiast kosztować bardzo dużo. Dlaczego? Bo kupisz rower, który nie będzie w Twoim rozmiarze. Wymiana nie musi być już taka prosta. Być może będziesz musiał sprzedać swój “nowy-stary” rower i kupić kolejny. Ewentualnie zmienisz samą ramę, ale jest to równie upierdliwe i wymaga wiedzy serwisowej oraz narzędzi. Mam na myśli demontaż wszystkich części z ramy.

Jakie rozmiary ram spotkasz w sklepie?

Przyjęło się, że rowery szosowe mają podany rozmiar ramy w centymetrach, a pozostałe rowery w calach. Coraz częściej zdarza się łączenie połączenie 17,5 cala z oznaczeniem jak w ubraniach (M). Inną kategorią są rowery dla dzieci, które mają ramy od 14 cali w dół. Ramy rowerowe występują w następujących rozmiarach:

  • Ramy szosowe: od 47 do 67 cm.
  • Ramy MTB: od 15 do 22 cali
  • Ramy trekingowe i miejskie: od 15 do 23 cali

Jak jest zbudowana rama rowerowa?

Wzrost a rozmiar ramy roweru jak dobrać ramę roweru do wzrostu rozmiary ram rowerowych jaka rama do wzrostu dobor ramy do wzrostu

Rama roweru składa się z sześciu rur. Są one połączone w konstrukcji diamond (diament) zwanej też double triangle (podwójny trójkąt). Przedni trójkąt składa się z 4 rur. Niezły mindfuck nie? Główny trójkąt to główka ramy, górna rura, dolna rura oraz rura podsiodłowa. Tylny trójkąt składa się z rury podsiodłowej oraz widełek górnych i dolnych. W zależności od rozmiaru ramy, rury rosną proporcjonalnie. Oczywiście są przeróżne rodzaje ram rowerowych łamiące tą konwencję. Ze względu na przeznaczenie ramy te proporcje będą się różnić. Oczywiście występują także nietypowe konstrukcje ram: rower poziomy, towarowy, Pedersena itd. Ja opisuję w tym wpisie klasyczną ramą, gdyż jest ona najpopularniejsza.

Kąty i geometria

Nie chcę mieszać i robić ogromnej kobyły z tego postu, dlatego tym tematem zajmiemy się w osobnym wpisie. Chcesz o tym poczytać? Napisz to w komentarzu!

Ramy rowerowe dla kobiet

Rower, którego górna rura jest opuszczona blisko dolnej, nazywamy potocznie “damką”. Ta budowa miała za zadanie ułatwić paniom wsiadanie i schodzenie z roweru. Najprawdopodobniej podyktowana była jazdą w spódnicy. Mamy taki gender i równość rasową, a do 1919 roku nie wypadało by kobiety chodziły w spodniach. Z opuszczeniem rurki nie chodziło więc o to, że panie są mniej gibkie. Chodziło o to “co ludzie pomyślą”.

Na całe szczęście wśród firm rowerowych można zaobserwować kobieco-przychylny trend. Nie tylko zaczęli oni zauważać kobiety. Nawet tworzą kobiece spodenki rowerowe (inna budowa wkładki, krój, a nawet ułożenie szelek), buty rowerowe w rozmiarze 36 itd. Po pewnym czasie okazało się, że rower dla Pań to nie tylko mieszczuch / treking z opuszczoną górną rurą. Panie uprawiają przecież DH, XC czy kolarstwo szosowe.

Coraz częstszym widokiem są także szosówki i MTB w kobiecych kolorach. Na szczęście na tym się nie kończy, gdyż ich geometria przygotowana została dla płci pięknej. Kobiety mają nieco inne proporcje i ich środek ciężkości rozkłada się inaczej. Zainteresowanych odsyłam do postu Are Women’s Body Proportions Different From Men’s? – WomensCycling.ca. Właśnie dlatego paniom sugeruję rozglądanie się za damską wersją roweru. Jeśli takowej nie ma, może warto rozglądnąć się u innego producenta?

Mierzenie rozmiaru ramy i komplikacje

Wzrost a rozmiar ramy roweru jak dobrać ramę roweru do wzrostu rozmiary ram rowerowych jaka rama do wzrostu dobor ramy do wzrostu

Rozmiar ramy to długość rury podsiodłowej. Może zostać wyrażona w centymetrach lub calach. Niestety nie do końca wiadomo jak ją poprawnie zmierzyć. Otóż, stary standard zakładał mierzenie od środka suportu do końca rury podsiodłowej (mocowanie zacisku siodła). Z niewiadomych powodów niektórzy producenci wymyślili, że będą mierzyć od punktu łączenia górnej rury z osią rury podsiodłowej. Jeszcze inne rowery mają mocno wystającą rurę podsiodłową względem “normalnych rowerów”. Część z nich należy mierzyć do czubka tej rury, a część do łączenia z rurą górną.

Jak widzisz, burdel jest porównywalny z rozmiarówką opon rowerowych. Jak nie wiesz o czym mówię to przeczytaj Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon. Wracając do ram. Takie rozbieżności w mierzeniu sprawiają, że dwa rowery o tym samym rozmiarze mogą mieć różne wymiary! Podsumowując. Dobrze jest zmierzyć ramę o ile wiesz jak to zrobić. Często producent na swojej stronie pokazuje obrazek z wymiarami roweru. Są tam zaznaczone linie pokazujące jak mierzona jest rura podsiodłowa. Robi tak np. Canyon. W każdym razie zapamiętaj,że…

Długość górnej rury jest ważniejsza niż rury podsiodłowej

Ponieważ na tej drugiej nie można już polegać. To długość górnej rury tak na prawdę wpływa na pozycję rowerzysty. Chodzi o tzw. “reach” czyli zasięg. Ten parametr wpływa na to czy będziesz mocno wyciągnięty do przodu lub wyprostowany i zrelaksowany. Kupno za dużego roweru jest nierozsądne ze względów oczywistych. Jeśli nie jest to zacznij czytać od początku, ale tym razem powoli:) Ale dlaczego nie kupić ramy trochę za małej? Mniejszy rower będzie bardziej zwrotny, a wysokość siodełka wyregulujesz dłuższą sztycą. Pozycję możemy zmienić wymieniając mostek na dłuższy. Mniejszy rower będzie zwrotniejszy i troszkę lżejszy (ze względu na rozmiar ramy). Szerzej opisuję to w akapicie pt. Coś nie pasuje? Nie wszystko stracone! Ma to znaczenie tylko dla osób, które się ścigają bądź jeżdżą często po górach.

Ciekawostka: korba roweru występuje w rozmiarach od 165 mm do 175 mm. Po co i dlaczego? O tym w kolejnym wpisie!

Mierzymy się czyli wzrost a rozmiar ramy roweru

Najpopularniejszym kalkulatorem w Polsce jest ten stworzony przez Competitive Cyclist. Nie wymaga on zakupu drogich przyrządów. Wystarczy długa linijka (50 cm), książka, miarka, kartka, ołówek i ktoś do pomocy. Uważam, że jest on skrojony dla każdej osoby, która chce świadomie kupić rower jednocześnie nie wydając wiaderka pieniędzy na przyrządy lub pomoc specjalisty. Po doczytaniu tego wpisu do końca, wejdź na stronę CompetitiveCyclist.com i wybierz płeć, sposób jazdy (szosa, MTB, triathlon) oraz jednostkę pomiaru (centymetry lub cale). Kliknij kontynuuj. Reszta jest bardzo przejrzysta.

Inne sposoby

Coś nie pasuje? Nie wszystko stracone!

Ok z kalkulatora wyszło Ci, że górna rura ramy powinien mieć 56 cm + 10 cm mostek. Niestety kupiłeś już ramę, której górna rura ma 54 centymetry. Masz też 8 cm mostek i czujesz się nieco skompresowany. Na całe szczęście możesz wymienić swój mostek na 12 cm i wtedy osiągniesz bardzo zbliżony efekt gdyż 56 + 10 = 54 + 12 cm. Mostki występują w rozmiarach od 50 mm aż do 150 mm. Tylko pamiętaj. Jeśli Twoja rama jest o 2 – 3 lub więcej rozmiarów za duża to ją sprzedaj. Zamocowanie 5 lub 15 cm mostka znacząco wpłynie na zwrotność roweru. Może on stać się nadpobudliwy (bardzo krótki mostek) lub reagować wolniej (bardzo długi mostek). Ja wiem, że sprzedaż ramy lub całego roweru boli. Bardziej bolą mięśnie i kręgosłup. Po prostu czasem musimy uczyć się na błędach. Niech będzie, że to moja wina. Mogłem ten wpis przygotować dużo wcześniej. To o czym pisałem przed chwilą obrazuje poniższa, własnoręcznie zrobiona grafika. Może problem nie leży w złym rozmiarze?  Obczaj koniecznie wpisy: Przestań gnieść swojego penisa! Jak ustawić siodełko w rowerze? oraz Jak ustawić klamkomanetki w rowerze? Poradnik krok po kroku.

Wzrost a rozmiar ramy roweru jak dobrać ramę roweru do wzrostu rozmiary ram rowerowych jaka rama do wzrostu dobor ramy do wzrostu

Wymiana roweru po zakupie

Dobra kupiłeś rower i nie pasuje. Co teraz? Napisz w mailu, że rower jest w złym rozmiarze i chcesz go wymienić. Większość producentów nie będzie robić problemów. Zwłaszcza Canyon, który rowery sprzedaje tylko wysyłkowo. Jeśli boisz się, że nie przyjmą roweru to skrobnij maila zawczasu. Przezorny zawsze ubezpieczony:) Pakowanie, odsyłanie i czekanie na kolejny rower uprzykrza życie. Wiesz co jeszcze bardziej uprzykrza życie? Jazda na za małym /dużym rowerze!

Podsumowanie wpisu wzrost a rozmiar ramy roweru

Pamiętaj, że w rowerze najważniejsza jest rama. Wybierz sprawdzonego, markowego producenta rowerów. Kupując nowy rower / ramę polegaj na cyfrach oraz przede wszystkim na doświadczeniu. Jeśli masz możliwość przymierzyć rower przed zakupem, zrób to. Może się okazać, że np. geometria Ci nie leży. Pomimo, że z wyliczeń miał być idealny. Nie każdemu przypadnie do gustu sportowa pozycja na rowerze triathlonowym czy innej szosie. Nawet jeśli marzyłeś o takim rowerze. Napisz mi proszę z czym masz problem, a postaram się pomóc. Może to być także pomysł na wpis!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

12 Comments
  1. Ooo, zgadzam się, za duży rower potrafi zniszczyć całą przyjemność z jazdy :(
    na szczęście, wczoraj dotarł do mnie już ten idealny, w dobrym rozmiarze ;)

    1. Opowiedz coś więcej. Długo jeździłaś na za dużym rowerze? Co najbardziej dawało Ci w kość?

  2. Sprzedałem wiele rowerów i wiem jedno – bez przymiarki i przejażdżki to jak kupno kota w worku.

    1. Oczywiście to prawda. Dlatego w podsumowaniu polecam przymierzenie konkretnego modelu przed zakupem. Zapewne wiesz, że czasem problemy z wygodą pojawiają się dopiero kilkudziesięciu kilometrach. Gdyby rower można było kupić tak prosto jak buty czy spodnie…

  3. Nie do końca się zgodzę. Jeżdziłam na rowerze „idealnym” pode mnie . Niestety to nie było to. Teraz mam za duży i o wiele lepszy komfort jazdy. Także warto wypróbować kilka rozmiarów ramy i pokombinować z wysokością mostka i nachyleniem kierownicy.

    1. Ale z czym się nie do końca zgodzisz? Z tym, że warto się zmierzyć i wsiąść na rower przed zakupem? A może do mniejszej ramy wystarczyłby dłuższy mostek? O jakich rozmiarach mówimy?

      1. Ze skutkami jazdy na zle dobranej ramie. Warto wsiaść i pojeździć i wybrac to co najwygodniejsze dla nas to jest oczywiste. Przy moim 162 mam rozmiar ramy 50 – wg wyliczen sprzedawcow powinnam brac mniejszy. Oczywiscie panowie serwisanci komentuja zawsze nie mogą ogarnąć ze jest mi dobrze z tym rozniarem. Także no liczby liczbami najważniejsze aby sie czuć na swojej rakiecie komfortowo.

  4. A ja mam pytanie odnośnie rozmiaru ale roweru przełajowego ponieważ nigdzie tak na prawdę nie ma żadnych kalkulatorów dla tego typu roweru. Ma ktoś może jakieś doświadczenie w tej kwestii?

    1. Są bardzo zbliżone do rowerów szosowych. Delikatnie różnią się geometrią (podobnie jak rowery szosowe typu endurance) oraz tym, że pomieszczą szersze opony i przyjmą hamulce tarczowe (jak coraz większa ilość szos). Jednak kalkulator dla szosy możesz praktycznie z 95% pewnością przenieść na przełaj.

  5. Hej. Mam pytanie czy ten przelicznik ram dotyczy też ram bez slopingu? Chcę kupić rower przez neta. Jest z firmy Bianchi ale jest bez slopingu bo ma kilka lat a teraz chyba wszystkie mają sloping więc ten przelicznik byłby bardzo pomocny.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>