KR008: Nagi król i kompletna samowolka

KR czyli Koło Roweru to podcast. Ile wydałem na bloga? Kim jestem? Co lubię? Gdzie pracuję? Gdzie mieszkam, wyjeżdżam na wakacje i co mnie inspiruje. Te i więcej tematów usłyszysz w ósmym odcinku podcastu Koło Roweru. W tym odcinku nie ma żadnego gościa. Jestem tylko ja, krzesło i mikrofon. Opowiadam o swoich doświadczeniach. Co działo ostatnio w moim życiu? Dowiesz się ile kasy włożyłem w bloga / podcast / filmy i wiele wiele więcej. Poprzednie odcinki były praktycznie przeczytane z kartki. Pierwszy odcinek przeczytałem od A do Z. Nie ma w tym nic złego. Kiedyś nie dałbym rady improwizować, ale dzisiaj zrobiłem inaczej. Oto nadszedł dzień gdy wypływam na szeroką wodę tego co raperzy nazywają “flow”. Przygotowałem sobie tylko słowa kluczowe i tematy jak chciałem poruszyć i jakoś dopłynąłem z jednego brzegu do drugiego.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek podcastu Koło Roweru zostaw krótką recenzję w iTunes (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każda szczera opinia jest na wagę złota.

Zapraszam Cię także do odkrycia fantastycznego świata rowerów poziomych. Rodowita Brytyjka o imieniu Clare mieszka i wypożycza rowery poziome w Krakowie na ul. Floriańskiej 24. Jej biznes powstał z pasji. Jak się tu znalazła? Co robiła wcześniej i za co uwielbia rowery poziome? Co sądzi o Polakach? Czy ciężko założyć biznes w Polsce nie znając języka? Te i więcej tematów usłyszysz w siódmym odcinku podcastu Koło Roweru!

O czym opowiadam w odcinku podcastu Koło Roweru pt. “Nagi król i kompletna samowolka”?

 • Ile kasy zainwestowałem w bloga w ciągu ostatnich 18 miesięcy?
 • Ile poświęciłem by prowadzić bloga?
 • Dlaczego rzuciłem pracę?
 • Dlaczego się przeprowadzam?
 • Dlaczego wyjeżdżam za granicę?
 • Jak przygotowuję się do nagrywania podcastu?
 • Ile czasu trwają takie przygotowania i co dają?
 • Co ma wspólnego Tatar, katar i korek?
 • Dlaczego Twój głos brzmi inaczej dla Ciebie niż dla innych?

Dźwięki tworzą się w krtani, skąd dobywają się drgania. Część drgań przewodzi powietrze – i to właśnie słyszą nasi znajomi, przyjaciele, przyjaciele naszych przyjaciół i dyktafon – gdy mówimy. Druga część drgań jest kierowana przez płyny i lite części głowy. Nasze ucho wewnętrzne i środkowe są częścią jam wydrążonych w kości – najtwardszej kości czaszki. Ucho wewnętrzne zawiera płyn, a ucho środkowe – powietrze, które wzajemnie na siebie napierają. Krtań jest również otoczona miękką tkanką przenikniętą płynem. Dźwięk w powietrzu przenosi się inaczej niż w ciałach stałych czy w płynach i właśnie ta różnica tłumaczy wszystkie różnice toniczne, jakie słyszymy w nagraniu własnego głosu. Źródło: Its Elementary My Dear Watson

 • Jak radzić sobie z odsłuchem własnego głosu?
 • Jak prowadzić wywiad?
 • Skąd zdobyć wiedzę na temat prowadzenia wywiadów?
 • Na jakim sprzęcie nagrywam odcinki?
 • Co ma samolot do podcastu?
 • W jaki sposób nagrywania? (bez kompa)
 • Dlaczego warto się rozwijać?
 • Wystawianie się na krytykę innych osób
 • Nabywanie zdolności i pewności siebie
 • Mój trik na pokonywanie strachu
 • Wychodzenie ze strefy komfortu

Kliknij prawym przyciskiem na ten link, aby pobrać jako MP3.

Posłuchaj innych odcinków – Lista odcinków podcastu Koło Roweru

Ważne osoby, książki, strony i filmy wymienione w podcaście:

Gdzie możesz znaleźć podcast Koło Roweru?

Podcast jest dostępny dla Ciebie:

 • Na blogulista wszystkich podcastów
 • w iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
 • w Stitcher – Stitcher jest dostępna dla Androida, iOS oraz online
 • w Pocket Casts
 • w Katalogu Zune
 • w specjalnym RSS Koloroweru – subskrybuj
 • i wielu wielu innych!

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek podcastu Koło Roweru zostaw krótką recenzję w iTunes (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każdy pozytywny głos sprawi, że więcej osób odkryje podcast Koło Roweru. Pamiętaj! Im wyżej trafi, tym łatwiej będzie go odnaleźć kolejnym zapaleńcom rowerowym. Możesz również przesłać link narower.com/008 swoim znajomym. Jakby co to pod adresem Facebook.com/narowerblog pojawiają się informacje i ciekawostki o rowerach!

Masz pytanie bądź spostrzeżenie, bądź podobał Ci się ten odcinek podcastu? Napisz komentarz. Bardzo chętnie dowiem się czegoś ciekawego od Ciebie, czy odpowiem na Twoje pytanie. Nie masz pytań? Wpisz swojego maila poniżej i nie przegap żadnego wpisu!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

10 Comments
 1. Ale autor p*&^% bez sensu!

  Taki żarcik. Boisz się podjąć ważną w życiu decyzję? Odważ się chodź raz, a zobaczysz, że nie taki wilk straszny jak go malują.

  1. Spodziewałem się kwoty – bez komputera – na poziomie o rząd wielkości niższej.
   Trzymam kciuki i z własnego doświadczenia powiem jedno – odwlekanie decyzji o zmianie pracy niszczy człowieka. Warto to zrobić by się rozwijać i … nie męczyć się. Do przodu!

   1. Dzięki, czuję że podjąłem dobrą decyzję. Choć w Polsce jest podejście (szczególnie wśród ludzi urodzonych przed 1980) trzeba mieć pracę. Nie ważne jaką ale trzeba mieć. Lubisz ją robić? Nie? Nie szkodzi, ważne że masz pracę. Jak się ma pracę to nie wolno się z niej zwalniać, bo przecież są pieniądze i jest praca. Na całe szczęście to się zmienia…

    1. Podjąłeś dobrą decyzję. Niezależnie od przyszłości to decyzja o zmianie jest dobra. Może będzie teraz dużo lepiej, może będzie tak samo, ale najważniejsze jest, że będzie inaczej. Trzymam kciuki za nową pracę – u mnie zmieniło się na lepsze mimo dość długich i zawikłanych poszukiwań.
     Jednak stereotyp o którym piszesz jest często masakrycznie dołujący, komentarze „a czemu”, „jesteś pewien?”, „co teraz”, „masz już coś?”… też nie pomagają.
     Powodzenia!

 2. Zakup aparatu czy komputera to inwestycja, która się przydaje nie tylko na blogu :) Ale jakbym sam miał podliczyć ile wydałem na rzeczy i usługi, które przydały mi się lub były niezbędne do prowadzenia bloga, to pewnie bym się za głowę złapał. Nie chcę liczyć :P

  Świetna decyzja o zmianie miejsca zamieszkania, na pewno wyjdzie Tobie (Wam) to na dobre. No i świetny pomysł z Francją!

  A odnośnie zwalniania się z pracy, to wiele osób po prostu myśli pewnymi schematami. Koniecznie studia, koniecznie praca, której się trzeba potem trzymać rękami i nogami, koniecznie ślub i oczywiście koniecznie dzieci. A potem urlop raz w roku nad Bałtykiem, ewentualnie w Egipcie. Ale często jest tak, że choć na początku reagują zdziwieniem, gdy się z nimi pogada i pokaże swój sposób na życie, okazuje się, że są w stanie to zrozumieć, zaakceptować, a nawet trochę zacząć zazdrościć :)

  Powodzenia! :)

  1. Też czuję, że zmiana miasta wyjdzie na korzyść. Większa szansa na dobrą pracę, duże możliwości rozwoju, dużo ciekawych ludzi. No i oczywiście ta jedna najważniejsza;)

   Tak, jeżdżenie w to samo miejsce przez 20 lat to nie moje klimaty. Jeśli ktoś lubi, to niech jeździ i odpoczywa z radością, co ja się będę wtrącał;) Natomiast jak wspomniałeś, w drugą stronę bywa różnie, często będą zniechęcać, a po fakcie przywykną a czasami nawet zaczną zazdrościć (w pozytywnym sensie).

   Co do sprzętu, kupiłem go z myślą o tworzeniu treści na bloga, a nie w formie zabawki, czy innego gadżetu. Jeśli mam być szczery to moje wakacje są jednocześnie „pracą”, więc całego sprzętu używam głównie do tego (poza laptopem oczywiście).

 3. Kwota, którą wymieniłeś robi wrażenie. U mnie sprawa z inwestowaniem zaczęła się niepozornie-tu 20zł tu 99zł tam 12zł i ta kwota, raz szybciej, raz wolniej, rośnie. Mam nadzieję, że kiedyś się zwróci i Tobie życzę tego samego :)

 4. Niewielu z nas udaje się otworzyć oczy, spojrzeć na swoje życie z dystansu i dotrzec, czy to co robimy ma dla nas sens, pozwala się rozwijać, daje cokolwiek oprócz pieniędzy. Takie decyzje bywają niepopularne, a zamiast wsparcia od otoczenia często otrzymuje się dziwne spojrzenia i dziwne komentarze. Coś o tym wiem.
  Ale to przecież nasze życie i nikt go za nas nie przeżyje. Warto mieć odwagę i podążać za swoją pasją.

  Życzę ci powodzenia we wszystkich, co zamierzasz :-) Wierzę, że jeśli w coś wkładamy serce, musi się powieść :-)

  1. Fajnie, że są ludzie którzy wzięli życie we własne ręce, a jeszcze fajniej, że mogę z nimi tu pogadać.

   Wszystkiego dobrego Kuba!

 5. Odgadłam kwotę ;) Fajnie, że tu trafiłam, właśnie dzięki podcastom. Szukałam czegoś do słuchania podczas spacerów, jazdy na rowerze i trafiłam na Koło Roweru. Tak trzymaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>