Klejenie dętki rowerowej. Jak załatać ją poprawnie? – Poradnik

Klejenie dętki rowerowej to temat banalnie prosty. Każdy to umie. Tylko dziwnym trafem potem w ciągu jednej 50 kilometrowej wycieczki łata dętkę trzy razy. Koniec z tym. Oto poradnik pokazujący jak wykonać zakleić dziurę w dętce rowerowej. Raz na zawsze. Jeżeli umiesz łatać dętkę zerknij na inne poradniki poświęcone kołom, opon, dętkom, obręczom i piastom.

Tuż obok jazdy na zbyt niskim ciśnieniu i tzw. dobiciu koła na krawężniku, ostre przedmioty są winowajcami nagłego braku ciśnienia w dętce. Po wyjęciu dziurawej dętki, sprawdź oponę oraz obręcz w poszukiwaniu ostrego przedmiotu czy kamyka. Dopiero potem zajmij się zmianą dętki na nową. Tak nową. To dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż klejenie dętki rowerowej w trasie. No ale nie każdy wozi zapasową dętkę (choć moim zdaniem powinien).

Kompendium wiedzy o oponach i kołach

Ten wpis jest jednym z poradników dotyczących opon i kół. Oto lista tematów, które opisałem na blogu:

 1. Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową? – Poradnik
 2. Klejenie dętki rowerowej. Jak załatać ją poprawnie? – Poradnik
 3. Jak prawidłowo zmienić oponę w rowerze?
 4. Rodzaje wentyli rowerowych – Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV
 5. Pompujemy koła – Do jakiego ciśnienia pompować opony w rowerze?
 6. Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon
 7. Jak wyregulować hamulce w rowerze? (v-brake)

A gdzie zdjęcia pokazujące klejenie dętki rowerowej?

Ponieważ cały proces wymiany dętki rowerowej pokazałem na filmie, to postanowiłem nie wrzucać tutaj zdjęć, a jedynie opis z pewnymi uwagami, których w filmie próżno szukać. Ach, co za słownictwo. Sam się zaskakuję…

Klejenie dętki rowerowej krok po kroku

 1. Odkręć i wyjmij koło z ramy oraz zdejmij jedną stronę opony z obręczy. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to polecam Ci wpis  o wymianie dętki.
 2. Wyjmij przebitą dętkę z obręczy. Jeżeli posiadasz wentyl presta (tzw. włoski, ten z odkręcanym “dzyndzelkiem”) będziesz musiał odkręcić srebrną nakrętkę znajdującą się na wentylu.
 3. Przygotuj sobie pompkę, łatki (ja polecam czerwone łatki Devil), klej, papier ścierny (najlepiej o gramaturze 80 bądź 100), szmatka, benzyna ekstrakcyjna i flamaster (najlepiej olejny). Rodzaj pompki (nożna, ręczna) nie ma znaczenia. Dużo ważniejsze jest, abyś nie próbował zamienić benzyny na rozcieńczalnik / rozpuszczalnik. Ten może rozpuścić dętkę. Marker może być zwykły. Ja polecam olejny, bo jest lepiej widoczny, a do tego występuje w kolorze białym. Opcjonalnie przygotuj naczynie z wodą.
 4. Napompuj dętkę do około 1 atm.
 5. Dziurę w dętce możesz znaleźć na dwa sposoby. Wpakuj dętkę do miski. Teraz przesuwaj delikatnie, aż pojawią się bąbelki powietrza uciekające z dętki. Druga wersja jest bardziej “polowa”. Po prostu zbliż dętkę do ucha przesuwaj, aż usłyszysz syczenie i poczujesz delikatny powiew powietrza.
 6. Gdy już zlokalizujesz dziurę, za pomocą markera naznacz ją kropką lub namaluj kółko wokół miejsca przebicia.
 7. Weź papier ścierny i dokładnie przetrzyj dziurawe miejsce oraz jego okolice. Nie raz, nie dwa, tylko tyle razy, aby zrobiło się ono chropowate / matowe.
 8. Szmatkę  namocz w benzynie i przetrzyj nią to miejsce oraz jego okolice.
 9. Upewnij się, że w dętce nie ma powietrza (i bardziej płaska tym lepiej).
 10. Odklej folię aluminiową z łatki.
 11. Przyłóż łatkę do dętki by sprawdzić ile kleju musisz nałożyć.
 12. Nałóż klej na dętkę i odczekaj około 60 sekund.
 13. Przyłóż łatkę do miejsca posmarowanego klejem i porządnie dociśnij.
 14. Zostaw ją do wyschnięcia na około 4 godziny. Wiem, wiem długo, ale nawet kropelka nie wyschnie porządnie w 60 sekund. By klej porządnie związał materiał potrzeba czasu.
 15. Napompuj dętkę by upewnić się, że wszystko się udało.
 16. Od teraz, dętkę możesz wozić w zapasie :)

Klejenie dętki rowerowej – podsumowanie

Jak widzisz proces łatania dętki nie jest, aż tak skomplikowany. Wiem, że wiele osób boi się to robić i z przebitą dętką udaje się do serwisu. Sprawia to kłopot, a w dodatku czasami rower zostaje w tym serwisie na kilka dni. Szczególnie w sezonie letnim. Mam nadzieję, że film oraz opis zachęcą Cię do samodzielnej próby i oszczędzenia pieniędzy oraz czasu, który poświęciłbyś na odwiedzenie serwisu. Osobiście wolę używać łatek samoprzylepnych bo jest z nimi mniej zachodu choć są nieco droższe. Osobiście polecam łatki Devil, bo mają dobry klej i można na nich polegać. Masz jakieś spostrzeżenia lub chcesz o coś dopytać? Napisz komentarz, chętnie pomogę!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

8 Comments
 1. A ja słyszałem, że łatki się wulkanizują i dlatego najlepiej zaraz po przyklejeniu założyć je na koło, napompować porządnie i można jechać. A klejenie na zapas się nie sprawdza, bo łatka wcześniej, czy później puści. Więc jak to jest?

  1. Z mojego doświadczenia klejenie na trasie przysparza więcej kłopotów. Sprawdzałem jeszcze w książce poświęconej serwisowaniu rowerów i nie znalazłem tam informacji na temat „puszczania” łatki, jeśli dętka leży w zapasie.

   Dobrze nałożonej łatce nic się nie stanie, z samoprzylepnymi mogą pojawić się problemy (nie są aż tak pewne jak te z klejem).

   1. No właśnie miałem dopytać o łatki samoprzylepne. Kiedyś słyszałem, że służą tylko w sytuacjach awaryjnych – pozwalają dojechać do domu/punktu serwisowego/miejsca, gdzie mamy możliwość wymiany/fachowego sklejenia.

    1. Teoretycznie to samo można powiedzieć też o zwykłych łatkach. Staram się nie używać dętek z więcej niż dwoma łatkami, choć czasem w podróży jest to niemożliwe :P Ja używam łatek samoprzylepnych Park Tool i wg mnie trzymają się tak dobrze jak te zwykłe.

 2. Ta, jasne, klej nierównomiernie rozłożony, łatka przyciśnięta tak se i to ma trzymać porządnie? Bzdury oj bzdury. A o samoprzylepnych warto powiedzieć, że po paru miesiącach po prostu zaczną przepuszczać co zmusza do dopompowywania co pare dni.

 3. A czy można zrobić taki myk jak za starych czasów? Butaprenem przykleić łatkę wyciętą ze starej dentki? :)

  1. Można tylko, że łątka zrobiona ze starej dętki jest mniej rozciągliwa od łatek, które kupisz w sklepie. Głównie ze względu na grubość. Kolejna sprawa to, że trzeba się bardziej postarać, żeby szczelnie skleić, ale się da :)

 4. Osobiście wolę łatki samoprzylepne Park Toola. Jakoś tak się składa, że kapcie najczęściej łapie będąc daleko od domu i często w deszczu. Czasem po zmroku. Takie łatki też mniej ważą niż dodatkowa dętka w zapasie, choć i tą zdarza mi się czasem zabierać na jakieś dłuższe wyprawy. Wbrew temu co piszą co niektórzy takie łatki potrafią dość długo trzymać. Jest jednak jedna zasada, aby taka łatka dobrze trzymała to: należy dokładnie oczyścić okolice przebicia papierem ściernym (bardzo dokładnie) oraz dokładnie przykleić łatkę dociskając ją kilkukrotnie do dętki. Problemem są duże dziury i szerokie przecięcia. Wtedy tylko nowa dętka niestety :) Tak na marginesie to zdarzało mi się, kleić takie dziury 2ma, 3ma łatkami, aby móc tylko dojechać do najbliższego rowerowego jak akurat nie miałem dodatkowej dętki ze sobą. Sposób zawsze się znajdzie jeśli tylko takie łatki posiadamy ze sobą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>