Łańcuch rowerowy – czyszczenie i smarowanie krok po kroku

Mało kto wie, że czysty i nasmarowany łańcuch odwdzięczy się gładką i cichą pracą. No dobra wie to każdy, ale większość ma to w dupie. Wpis polecam wszystkim, którzy chcą mieć czyste spodnie i sprawny napęd.

Na początek polecam Ci zapamiętać, że napęd myje się przed smarowaniem, a nie tylko dolewa oleju. Ej, wcale nie marudzę tylko pomagam. Wiesz, że mam rację. W tym wpisie powiem Ci jak umyć łańcuch rowerowy oraz jak go smarować. To jak i czym smarujesz ma ogromne znaczenie. O tym jednak za moment. Przy okazji czyszczenia łańcucha warto sprawdzić czy przypadkiem nie jest już zużyty i nadaje się do wymiany.

Potrzebne narzędzia i przybory

 • benzyna ekstrakcyjna*
 • rękawiczki
 • stary, szczelny bidon
 • szmatki (najlepiej 3–4 małe kawałki)
 • wąskie kleszcze z dużym rozwarciem
 • płaski śrubokręt
 • smar do łańcucha
 • opcjonalnie: skuwacz do łańcucha, pin lub spinka
 • musi to być benzyna ekstrakcyjna. Nie rozcieńczalnik, ani rozpuszczalnik. Woda z ludwikiem też się nie sprawdzi.

Łańcuch rowerowy – czyszczenie i smarowanie

 1. Ubierz rękawiczki robocze lub nitrylowe (lateksowe rozpuszczą się od benzyny).
 2. Weź szmatkę i namocz ją w benzynie ekstrakcyjnej
 3. Przetrzyj wstępnie łańcuch z brudu i smaru do momentu aż będzie bardzo czysty.
 4. Zlokalizuj spinkę do łańcucha i otwórz ją kleszczami, łapiąc po przeciwległych końcach. lub rozkuj go skuwaczem. Jeśli nie masz spinki, to pozostaje Ci domycie łańcucha ściereczką. Kontynuuj od punktu nr. 11
 5. Mokrą szmatką umyj spinkę i odłóż ją na bok
 6. Włóż łańcuch do bidonu
 7. Wlej 50 – 100 mililitrów benzyny ekstrakcyjnej. Zakręć bidon.
 8. Potrząsaj energicznie bidonem przez około 2 minuty. Uważaj, gdyż brudna benzyna może wyciekać z bidonu. Takie potrząsanie wypłucze brud i smar z wnętrza łańcucha. Tam nie dotrzesz ściereczką.
 9. Powoli wyciągaj łańcuch od razu go wycierając w czystą szmatkę. Dzięki potrząsaniu, wypłukałeś brud z wnętrza łańcucha.
 10. Powieś łańcuch i daj mu kilka minut, aby benzyna odparowała z wnętrza.
 11. Weź śrubokręt i zeskrob brud z kółeczek przerzutki.
 12. Namocz szmatkę i przemyj dokładnie kółeczka.
 13. Umyj dokładnie kasetę roweru. (CZYNNOŚĆ ZOSTANIE OPISANA W INNYM WPISIE)
 14. Oczyść dokładnie tarcze korby z obu stron.
 15. Naciągnij łańcuch na najmniejszą zębatkę kasety i wózek przerzutki, tak aby spotkał się on w połowie pod dolnymi widełkami. Nie musisz naciągać łańcucha na zębatkę korby. Możesz zrobić to po spięciu łańcucha.
 16. Przewlekając łańcuch przez wózek przerzutki zwróć uwagę by zrobić to poprawnie. Możesz zrobić wcześniej fotkę wózka dla porównania jak było wcześniej. Zerknij też na film, gdzie dokładnie pokazałem jak powinien zostać założony.
 17. Nałóż spinkę na obie części, zepnij je ze sobą.
 18. Złap łańcuch po obu stronach spinki i pociągnij mocno. Usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Oznacza ono, że łańcuch jest założony poprawnie
 19. Naciągnij łańcuch na zębatkę korby.
 20. Upewnij się, że poprawnie przeciągnąłeś łańcuch przez wózek przerzutki.
 21. Nałóż smar do łańcucha
 22. Poczekaj kilka minut, przejedź się chwilkę, zmieniając biegi. W ten sposób smar równomiernie rozprowadzi się po łańcuchu. Jeśli Twoja przednia lub tylna przerzutka źle zmieniają biegi, poświęć trochę czasu na ich regulację. Pomogą Ci wpisy: Regulacja przedniej przerzutki krok po kroku oraz Regulacja tylnej przerzutki w rowerze.
 23. Nadmiar smaru zetrzyj suchą ściereczką

Czym smarować łańcuch rowerowy?

Olej smar do łańcucha Pedros Rowerowe prezenty dla rowerzysty rowerowe prezenty dla kolarza
Przeczytaj post: Rowerowe prezenty dla rowerzysty na każdą okazję

 

Smary do łańcucha możemy podzielić na trzy kategorie: smar na suche warunki, smar na mokre warunki, smar uniwersalny. Im większa odporność na wodę tym większa lepkość. Lepki smar dużo łatwiej łapie brud, dlatego odradzam używanie go w suche, słonecznie dni. Jednak na wiosnę, jesień i zimę jest kapitalny. Smary (oleje) do łańcucha różnią się gęstością oraz przeznaczeniem. Mogą zawierać dodatki w postaci teflonu i innych cudów. Nie zawierają jeszcze opiłków złota jak niektóre kremy, ale pewnie takich dziwactw też się doczekamy… Smary możemy też podzielić na dobre i złe. Jeżeli jakiegoś smaru nie ma na poniższej liście to znaczy, że jest zły. Na co dzień smarów do suchych warunków używają najczęściej szosowcy, a tych mokrych użytkownicy MTB. Prawda jest taka, że każdy powinien mieć po butelce obu z nich. Najlepszym smarem na planecie ziemia jest mityczny Rohloff.

Smary używane w suchych warunkach (niska lepkość):

Smary używane w mokrych warunkach (wysoka lepkość):

Smary, które rzekomo są uniwersalne (średnia lepkość):

PS WD40 to nie smar i nie powinno się go używać do smarowania łańcucha.

Jak smarować łańcuch rowerowy poprawnie?

Łańcuch rowerowy czyszczenie i smarowanie krok po kroku

 

Przyglądnij się tej grafice przedstawiającej budowę łańcucha. Aby poprawnie nasmarować łańcuch należy posmarować jedynie rolkę łańcucha. Smar powinien wniknąć pomiędzy rolkę, a tulejkę. To jedyne miejsce, które powinno być pokryte smarem. Właśnie dlatego nadmiar ścieramy do sucha. Niestety nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego faktu. Kończy się na spodniach, które nigdy się nie dopiorą. Za rzadkie smarowanie łańcucha prowadzi do przedwczesnego (tak zboczuchu) zużycia.

Jak smarować łańcuch poprawnie?

Łańcuch rowerowy - czyszczenie i smarowanie krok po kroku

Są dwie metody smarowania łańcucha. Pierwsza z nich to nakładanie smaru po kropli na każde ogniwo. Druga z nich to szybkie kręcenie łańcuchem do tyłu i równomierne ściskanie butelki ze smarem. Czym się różnią? Pierwsza jest bardziej dokładna, a druga szybsza. Osobiście stosuję metodę nr 1. Jednak, której bym nie pokazał na filmie to i tak dostaję komentarze i wiadomości prywatne, że nie umiem smarować łańcucha.

Podsumowanie

Liczę, że ten wpis przybliżył Ci tajniki smarowania łańcucha. Od teraz nie masz wymówek by samodzielnie dbać o czystość swojego napędu. Jeśli chcesz wymyć cały rower (np. z okazji rozpoczęcia sezonu to przeczytaj ten wpis – Jak przygotować rower do sezonu po zimie? Mycie i smarowanie roweru na wiosnę). W razie pytań pamiętaj, że odpisuję na wszystkie komentarze!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

10 Comments
 1. Bród – rzeczywiście jest takie słowo. Poza tym wg mnie zbyt dużo z tym wszystkim roboty. Mój algorytm wygląda następująco: 1) zdejmij łańcuch poprzez rozpięcie spinki i włóż go do plastikowej butelki z benzyną/olejem napędowym, z zakręconej butelki nic się nie wyleje. Można w niej też trzymać łańcuch akurat nieużywany (jeżeli jeździsz na więcej niż jednym) 2) Szczotkę drucianą ustaw tak, aby ocierała o koła zębate z przodu i pokręć korbą – oczyścisz tarcze. Podobnie możesz zrobić z tyłu, ciężko to opisać, ale działa. 3) Załóż z powrotem łańcuch – bitul sprzedaje fajny trzymacz za chyba 4 złote sztuka – i nasmaruj go. Tyle w temacie. Zajmuje to dużo mniej czasu, przez co częściej możesz/chcesz to robić. Ach – wyskrobywanie brudu śrubokrętem z kółek przerzutki to proszenie się o kłopot z ich delikatnymi łożyskami.

  1. Literówka poprawiona. Uchwyt do łańcucha od bitula kosztuje 8zł (wiem bo zamówiłem w poniedziałek).
   Butelka się nie sprawdza bo ma wąską główkę, a to utrudnia wyjmowanie łańcucha. Nie każdą tarczę wyczyścisz szczotką drucianą, bo zwyczajnie ją porysuje (np. anodyzowane tarcze z aluminium). Poza tym dalej zostanie na nich smar. O kasecie będę pisał niedługo. Co do skrobania śrubokrętem po kółeczkach to nie rozumiem jak mogę uszkodzić łożyska?

  2. Pytanie do wszystkich – a po jakiego diabła wszyscy chcą ściągać łańcuch ? Panowie i Panie to nie ta epoka i nie te łańcuchy.
   Kiedyś i owszem ale łańcuchy były prawie takie jak te w moplikach i smarowało sie je nawet smalcem ważne
   było by było tłusto i dużo i wtedy co jakiś czes trzeba było zmyć syf ale dzisiaj ?!?

   Częste ściąganie łańcucha to według mnie gruba przesada.
   A teraz mój sposób na czysty rower, napęd i łańcuch.
   Potrzebne będzie: ropa, pędzel i szmatka bawełniana.

   Myje wszystko ropą za pomocą pędzla a na koniec przeciągam łańcuch szmatką – koniec max 15 min.
   Ramę i inne elementy można wyczyścić wilgotną od ropy szmatką.

   Uwaga – nie wycierać plastików gum itp elementów w rowerze bo ropa to „zje”

   Aby nie kapać na felgę i oponę rower lekko przechylam.
   ropa skutecznie czyści nawet rdzę i nie trzeba po jej użyciu nic smarować ponieważ, jest lekko tłusta mimo to po takim zabiegu łańcuch i zębatki nie łapią brudu ( no chyba, że ktoś szaleje po błocku to już nie ma rady ).

   Metode tę stosuje z powodzeniem od ponad 20 lat.
   Oczywiście DOBRE smary rowerowe są ok ale to bardzo drogi szpas i czasochłonny litr ropy na rok kosztuje taniej :)

 2. Jeśli ktoś ma taki sprzęt jak myjka ultradźwiękową to można użyć zamiast bilonu/butelki. Świetnie usuwa stare smary. Oczywiście tylko benzyna ekstrakcyjna. Ja smaruje i wycieram zanim założę łańcuch . Plus taki że zbędnie nie brudzę napędu.

 3. Warto wspomnieć także o maszynce do czyszczenia łańcucha, która nie wymaga rozkuwania łańcucha :)

  1. Rozkuwania jak najbardziej nie wymaga i w teorii jest świetnym rozwiązaniem. W praktyce, (sprawdzone osobiście) wykorzystując taką maszynkę warto pomyśleć o dobrym zabezpieczaniu podłogi, w przeciwnym razie czeka nas jej czyszczenie z całego syfu który wypłynie z tego pudełeczka. :D

   1. Jakoś zawsze uważałem to za zbędny wydatek. Ponieważ jestem w stanie osiągnąć te same efekty używając bidonu to nie widzę argumentów za jej kupnem.

 4. „Jeżeli jakiegoś smaru nie ma na poniższej liście to znaczy, że jest zły.”

  Tu bym się kłócił bo na Twojej liście nie ma ani NixFrixShun ani Chain-L a oba są lepsze od Rohloffa, który podobno jest „najlepszym smarem na planecie ziemia”. Inna sprawa, że te smary nie są dostępne na polskim rynku i nikt o nich w Polsce nie słyszał.

  Warto wspomnieć, że zaletą najlepszych smarów mokrych jest to, że nie trzeba ich używać zbyt często. Na Chain-L można podobno bezpiecznie przejechać 1500km bez smarowania (w zależności od warunków) – coś co się raczej nie uda przy smarze suchym.

  Poza tym „naciąg” a „naciągnij” to dwie różne rzeczy…

 5. A jak ze smarami Finish Line polecasz czy nie bardzo? Ja cały czas jadę na czerwonym FL i jestem zadowolony.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>