Majówka w Górach Świętokrzyskich – szukam kompana

W tamtym roku podczas majówki przejechałem 220 kilometrów przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, w tym roku plan zakłada przejechanie około 430 kilometrów przez Góry Świętokrzyskie. Tempo jazdy będzie typowo rekreacyjne. Dłuższe przystanki średnio co 30-50 kilometrów. Nawierzchnia jaką będziemy jechać to w 95% asfalt, wybrałem w większości drogi mało uczęszczane przez samochody. Noclegi na dziko w namiocie (posiadam porządną dwójkę, więc jeśli chcesz to nie musisz brać namiotu). Jeżeli jest was dwoje lub troje i chcecie się dołączyć, również zapraszam. Jednak grupy większe niż 4-osobowe to dla mnie zbyt duży tłum. Szukam osoby, która przejechała w życiu minimum dwie wyprawy z sakwami (każda po minimum 5 dni).

Jeśli chodzi o gotowanie, to preferuję ogniska. Pobudka około godziny 7:00, cisza nocna nie obowiązuje ;) Opis trasy (zawsze możemy ją zmienić w trakcie jazdy) oraz moje wymagania możesz znaleźć poniżej.  Start z Tarnowa w dniu 1 maja, koniec w dniu 4 maja. Dopuszczam, też możliwość, że wspólną podróż będziemy kontynuować np. od Sandomierza Jeśli jesteś zainteresowany napisz komentarz pod wpisem lub maila na adres podany w zakładce Kontakt.

 

Dzień 1

Tarnów – Dąbrowa Tarnowska – Szczucin – Rataje Słupskie – Warszawa – Połaniec – Matiaszów – Bogoria Skotnicka – Sandomierz (110 km)

Majowka2014 - Dzień 1
Majówka 2014 – Dzień 1

Atrakcje turystyczne :

Szczucin – Muzeum Drogownictwa
Połaniec – Rynek
Mało uczęszczana droga biegnąca blisko Wisły

Dzień 2

Sandomierz – Obrazów – Krobielice – Grabina – Płaczkowice – Ujazd – Zagościniec – Nowa Słupia – Bodzętyn – Zagańsk – Bartków ( 110 km)

Majowka2014 - Dzień 2
Majówka 2014 – Dzień 2

Atrakcje turystyczne :

Sandomierz – rynek oraz okolice
Ujazd – zamek Krzyżtopór
Bartków – Dąb Bartek

Dzień 3

Bartków- Chęciny – Tokarnia – Jędrzejów  – Winiary – Stara Zagość – Skorocice (100 km)

Majowka 2014 - Dzień 3
Majówka 2014 – Dzień 3

Atrakcje turystyczne :

Chęciny – Zamek królewski, Jaskinia Raj – wapienna jaskinia krasowa
Skansen w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
Jędrzejów – Opactwo Cystersów, ul. Klasztorna
Skorocice – Ponidzie, piękne tereny, wąwozy lessowe

Dzień 4

Skorocice – Nieprowice – Złota- Probłowice – Czarnocin – Kazimierza Wielka –  Krzeczonów – Opatowiec – Wietrzychowice- Wał Ruda – Biskupice Radłowskie –  Siedlec – Tarnów (110 km)

Majówka 2014 - Dzień 4
Majówka 2014 – Dzień 4

Atrakcje turystyczne :

Kazimierza Wielka :

 • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1633 r.
 • Zespół pałacowy w skład którego wchodzą: pałacyk z drugiej połowy XIX w. oraz budynek zarządu cukrowni pochodzący również z połowy XIX w.
 • Wieża mieszkalna nazywana basztą lub okrąglakiem. Obecnie Muzeum Ziemi Kazimierskiej.

Opatowiec – ujście Dunajca do Wisły, Gotycki podominikański kościół z XV wieku
Biskupice Radłowskie – Trzy cmentarze wojskowe z lat 1914–1916, Słup graniczny z 1450 roku ( najstarszy i najlepiej zachowany tego rodzaju zabytek w Polsce)

Co musisz posiadać :

 • Kondycję pozwalającą przejechać ustalony dystans
 • Doświadczenie (minimum dwie wyprawy z sakwami po co najmniej 5 dni każda)
 • Świadomość, że 100 km po płaskim < 100 km w terenie wyżynnym < 100 km z sakwami w terenie wyżynnym
 • Pozytywne nastawienie
 • Ciepły i sprawdzony śpiwór (temp. komf. około 8 stopni) oraz karimatę
 • Palnik i gaz (jeśli nie chcesz piec/ gotować ze mną na ognisku)
 • Rower z bagażnikiem i sakwy
 • Kurtkę przeciwdeszczową

Aktualizacja 11.05.2014 : Ostatecznie przejechałem 386 kilometrów w Górach Świętokrzyskich wraz z Klubem Turystyki Rowerowej w Tarnowie.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

7 Comments
 1. Witam
  Myślę że warto zahaczyć o Bogorię – 2,3,4 maj będzie się tam odbywać Wielka MAJÓWKA – 12 zespołów – wstęp wolny… Wesołe miasteczko, gastronomia itp
  Ponadto to piękna miejscowość z zalewem i niesamowitymi widokami, a mało znana na szlaku turystycznym…

  pozdrawiam
  robert

 2. swietny pomysł na majówkę, sam uwielbiam jexdzic na rowerze, ale ten termin mam juz zajety niestt=ety, ale jesli jeszcze szukasz kompana na wyprawe to polecam
  link prowadził do sklepu z kawą sam orgganizuje jakies wypady to szukam tutaj,bo moi znajomi nie zawsze sachetni na takie dlugie wypracy rowerowe;p

 3. Świetna wyprawa, a ogólnie blog jest super. Ja rok temu zwiedzałem Góry Świętokrzyskie, a jutro znowu tam się wybieram, ale tylko na 3 dni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>