MyKronoz ZeFit – Pierwsze wrażenia

Dzisiaj rozpoczynam miesięczny test opaski szwajcarskiego producenta, dostępnej na rynku zaledwie od miesiąca. Stałą się ona niezwykle popularna za sprawą oferty świątecznej u jednego z operatorów komórkowych. Niestety w polskim internecie ciężko znaleźć jej recenzję więc postanowiłem się tym zająć. Dzisiaj opiszę jedynie pierwsze wrażenia na temat Mykronoz ZeFit, gdyż mam ją dopiero od niecałych 24 godzin. Cały miesiąc spędzę na jej testowaniu i napiszę jeszcze dwa wpisy. Dzisiaj opiszę produkt, opakowanie, proces konfiguracji i synchronizacji, a także moje pierwsze wrażenia. W kolejnych wpisach przyglądnę się urządzeniu, zweryfikuję wiarygodność pomiarów oraz dokładnie opiszę jego możliwości, wady i zalety.  Serdecznie zapraszam do przeczytania pierwszych wrażeń z użytkowania inteligentnej opaski MyKronoz ZeFit.

Wstęp

Podobnie jak Ty, jestem osobą która stara się jak najlepiej troszczyć się o własne zdrowie i samopoczucie. Dbanie o siebie wykracza daleko poza jazdę na rowerze. Jestem osobą która stara się zdrowo odżywiać, porządnie wysypiać i w miarę możliwości biegać. Aby bardziej zmotywować się do działania zainteresowałem się opaskami monitorującymi aktywność czyli tzw. „trackerami”.

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

Moją recenzję po 3 tygodniach używania opaski, znajdziesz we wpisie: Recenzja MyKronoz ZeFit

Kilka dni temu zwróciłem uwagę na promocję jednego z operatorów komórkowych, który oferował do wyboru opaski Sony Smartband oraz Mykronoz ZeFit, a także zegarek Samsung Gear Fit. Pierwsza i trzecia propozycja nie współpracowały z systemem iOS. Ponadto Sony Smartband musiał być codziennie synchronizowany z telefonem. Skorzystałem z przedłużenia umowy i wczoraj kurier przywiózł mi pachnącą nowością opaskę w kolorze czarnym. Recenzję przeprowadzam na:

 • Telefonie z systemem iOS 8.1.1
 • Aplikacji mobilnej ZeFit w wersji 1.4 (pobierz iOS / Android)
 • Komputerze z OS X Yosemite 10.10.1
 • Aplikacji dla Mac w wersji 1.0.29 (210). (pobierz Mac / Windows)
 • Wersja firmware urządzenia:  1.17

Unboxing i pierwsze wrażenie

W skład zestawu chodzi: opaska, gruba instrukcja m.in. w j. polskim oraz przewód ładujący. Niektórzy zapewne będą narzekać na brak dedykowanej ładowarki, ale dla mnie nie jest to żaden minus. Jednak do ładowania przejdziemy za moment. MyKronoz ZeFit został wykonany bardzo starannie. Jakość materiałów, spasowanie ani trochę nie trąci badziewiem. Nie słychać trzasków, zgrzytów. Całość jest dobrze spasowana, nie widać żadnych szczelin lub strzępków silikonu na krawędziach paska. Sprawia raczej wrażenie obcowania z produktem ze średniej półki cenowej niż z chamską chińszczyzną. Produkt pochodzi od szwajcarskiego producenta więc wszystko by się zgadzało.

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

Ja swoją opaskę dostałem. Powinna kosztować koło 200 złotych, ale dla pewności tu masz link i sprawdź sam.

Parametry techniczne

Producent gwarantuje do czterech dni działania, naładowanie od zera do pełna w dwie godziny oraz odporność na pot i deszcz. Mniej więcej tyle powinno Cię interesować. Nie posiada żadnych ficzerów, laserów i nie robi gofrów. Nie sprawdzałem dokładnie ile trwa naładowanie urządzenia, ale dwie godziny wydaje się być stanowczo zbyt długim czasem, jak na taką opaskę oraz baterię o pojemności 60 mAh. Inne opaski posiadają bardzo podobne parametry, więc można powiedzieć, że jest to „standard”. Gdy tylko ją rozładuję, sprawdzę czas ładowania ze stoperem w dłoni.

zefit2

Mykronoz ZeFit – czynności wstępne

Opaska przyszła z praktycznie rozładowaną baterią dlatego pierwszym krokiem było jej naładowanie. W tym celu sięgnąłem po przewód ładujący. Jego użycie pomimo nietypowej budowy jest banalnie proste. Chwytamy opaskę tak, aby przycisk znajdował się nad ekranem, a następnie „klipsem” z prawej strony ściskamy opaskę. Opaska posiada od spodu metalowe blaszki, a klips posiada piny. Są one tak skonstruowane, że idealnie pasują do siebie tylko w takim jak w/w położeniu. Możemy ją naładować za pomocą ładowarki dostarczonej do telefonu (o ile posiada wtyk na przewód USB), z USB znajdującego się w komputerze czy battery pack’a.

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

Aplikacja ZeFit – zakładanie konta

Po pobraniu i uruchomieniu aplikacji mobilnej, naszym oczom ukazuje się formularz, w którym musimy uzupełnić swoje dane. Aby móc korzystać z opaski, musimy założyć konto. Kolejne ekrany podpisane są cyframi według kolejności ich pojawiania się. Proces zakładania konta jest bardzo intuicyjny i prosty. Da sobie z nim radę nawet pięciolatek.

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

Aplikacja ZeFit – podstawowa konfiguracja

Konfiguracja sprowadza się do wypełnienia formularza podczas rejestracji. Dodatkową opcją jest możliwość wyboru kraju oraz formatu godziny (12 lub 24 – godziny). Gdy ustawimy wszystkie interesujące nas parametry, nadchodzi czas na synchronizację ich z ZeFit’em.

Synchronizacja z telefonem i komputerem

Aktualizacja 4.12.2014: Dobra wiadomość! Właśnie pojawiła się  nowa wersja aplikacji mobilnej dla iOS (v 1.6), która naprawiła problemy z synchronizacją!

Odbywa się ona przy pomocy dostarczonego z opaską przewodu USB oraz aplikacji ZeFit do pobrania ze sklepu App Store oraz Google Play Store. Aplikacja sama z siebie nie potrafi włączyć Bluetooth, więc należy zrobić to ręcznie. Przynajmniej na iOS. Niestety nie potrafię zsynchronizować przypomnień. Cele oraz Aktywność synchronizują się (bez) większych problemów. Nie pomogło zrestartowanie telefonu, ani zresetowanie urządzenia i jego ponowna konfiguracja. Operacje próbowałem powtórzyć kilkukrotnie. Bez skutku. Co ciekawe niektóre przypomnienia (np 1 dniowe, na za 10 minut) jakimś cudem potrafią się zsynchronizować. Jest to jednak 1 raz na 10 prób. Użytkownicy Androida mają podobne spostrzeżenia…

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

Synchronizacja z komputerem odbywa się ona przy pomocy dostarczonego z opaską przewodu USB oraz aplikacji ZeFit do pobrania ze strony www producenta. Co ciekawe synchronizacja z komputerem przebiega totalnie bezproblemowo. Obie możliwości synchronizacji przedstawiłem na poniższym filmie:

Dokładność pomiaru ilości zrobionych kroków

Wstępnie zmierzyłem kilkukrotnie ilość przebytych kroków i muszę przyznać, że urządzenie jest cholernie dokładne. Na 10 pomiarów zdarzyło mu się kilkukrotnie nie zliczyć po jednym małym kroku zrobionym na koniec próby. Takie pół kroku. Poza tym urządzenie świetnie mierzy kroki. Próby machania rękami, wstawania i siadania nie doliczają żadnych dodatkowych kroków. Niedługo porównam pomiary z akcelerometrem wbudowanym w mój telefon. Spróbuję to zrobić podczas kilkukilometrowej przebieżki oraz całego dnia spacerowania z telefonem i opaską. Niestety zarówno opaska jak i telefon odczytuje jazdę na rowerze jako kroki i nalicza kilometry. Oczywiście mają się one nijak do faktycznego dystansu. Co ciekawe jest on różny na obu urządzeniach.

Mierzenie aktywności podczas snu

Dzisiaj spałem otoczony elektroniką. Koło poduszki leżał telefon z włączoną aplikacją Sleep Cycle, a na ręce miałem ZeFit’a. Poniżej wklejam wykresy z aplikacji ZeFit oraz Sleep Cycle. Dodam, że faktycznie obudziłem się nad ranem, ale nie sprawdzałem o jakiej to było godzinie. Pomiary z opaski wydają się bardziej wiarygodne w porównaniu do tych odczytanych przez telefon, ale może to mieć związek z tym, że obecnie ze względu na ból pleców sypiam na podłodze. Dokładnie na karimacie. Jej sprężystość jest praktycznie zerowa dlatego czujnik w telefonie nie zbiera tak dokładnych danych jak ZeFit, który jest umieszczony bezpośrednio na nadgarstku.

MyKronoz ZeFit - Pierwsze wrażenia recenzja

Wygląd wykresu wygląda jak ten w Jawbone UP. Niestety brakuje takich danych jak jakość snu oraz czas spędzony w konkretnej fazie snu oraz podziałki. Po najechaniu palcem na wykres, pokazują się na nim godziny ale to zbyt mało. Ponadto gdy ustawimy przypomnienie o nazwie pobudka na godzinę 6:40, opaska delikatnie zacznie wibrować dokładnie o 6:40. Nie posiada ona funkcjonalności dzięki której obudzi nas w najbardziej dogodnej fazie snu, lecz nie później niż o 6:40.

http://youtu.be/trAZySgJ4V8

Podsumowanie

Opaska jest urządzeniem jak najbardziej godnym uwagi jednak aplikacja do jej obsługi jest uboga jak Afrykańskie dziecko. Ostatnia aktualizacja aplikacji miała miejsce w dniu 14.10.2014 r. Mam nadzieję, że programiści w pocie czoła pracują nad dodaniem kolejnych funkcjonalności… Więcej o MyKronoz ZeFit będziesz mógł przeczytać już nie długo. Jeśli nie chcesz przeoczyć kolejnego wpisu, nie zapomnij zapisać się do Newslettera!

Powyższy wpis nie jest przez nikogo sponsorowany, a  testowany sprzęt został zakupiony za  własne pieniądze. Powyższy post wyraża moją subiektywną opinię, jaką prezentowałem w dniu opublikowania wpisu.

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

46 Comments
  1. Z racji iż jest to pytanie nie do końca dotyczące dzisiejszego wpisu, pozwolę sobie odpowiedzieć na nie krótko. Warto :)

  1. Właśnie jestem w trakcie spisywania kolejnych wrażeń, pod recezję. Na razie sugeruję synchronizowanie przypomnień z komputerem. Statystyki synchronizują się poprawnie (nie zawsze, czasem za 2 bądź 3 razem) ale się synchronizują…

 1. U mnie niestety po podłączeniu do komputera pokazuje się komunikat: Komputer nie rozpoznaje urządzenia

  1. Pełna recenzja pojawi się w przyszłym tygodniu, bo muszę przetestować opaskę na 10 stronę… Wytrzymasz tyle? :)

 2. wszystko ok ale moj synek skasował mi zefita z tel i tu problem- nowe hasło udało sie znów połączyc z tel-i tu kuku : zefit jest juz połączony z innym kontem! i co teraz?

  Masz pomysł co z tym fantem uczynić? tylko nie pisz ze przez okno wyp…. bo nisko mieszkam:)

  P.S. proba przez kompa tak samo…

  Od Maćka – Pozwoliłem sobie skleić poprzednie komentarze w jeden. Następnym razem pisz proszę jeden komentarz zamiast kilku i nie uzupełniaj adresu www wpisując tam cokolwiek- nie jest obowiązkowy więc nie ma problemu;)

  1. Proponuję zwrócić się do pomocy technicznej firmy MyKronoz pod adres support@mykronoz.com i opisać problem. Pamiętaj aby podać nr seryjny urządzenia. Na chwilę obecną nie widzę innego rozwiązania Twojego problemu. Nr seryjny urządzenia znajdziesz na naklejce przyklejonej na pudełku.

 3. Witam. Nie wiem kto pisze że zefit zlicza jazdę na roweże jak mój nie zlicza. Tak samo nie zlicza mi kroków jak należy a trzy machanie rękami czasami naliczało jako chodzenie. Więc niektóre wypisane sprawy w tym artykule mijają się z prawdą. Zefit dopiero co wyciągnięty z pudełka. Bezużyteczni gadżet.

 4. ej zakupilam od kogis ten zefit i wychodzi mi przy rejestracji ze zefit i pojawia sie komunikat ze zefit przypisany jest do innego konta jak to zmienic?

 5. Jeśli chodzi o to przypisywanie do innego konta, to otrzymałem taką odpowiedź od MyKronoz

  „Wyślij maila do naszego działu Support: support@mykronoz.com podając numer D/N pojawiający się pod komunikatem o błędzie. Ten numer D/N pozwoli nam określić, który adres mailowy jest powiązany z ZeFit’em i w razie potrzeby dokonamy rozparowania urządzeń.

  [Użytkownicy PC] Numer D/N można znaleźć w prawym dolnym rogu na stronie głównej aplikacji na PC”

  Numer D/N pod komunikatem o błędzie wygląda mniej więcej tak: http://i.imgur.com/2N5HiZI.png

 6. Przypadkiem znalazłem także inną metodę poradzenia sobie w sytuacji kiedy mamy komunikat o połączeniu ZeFit z innym kontem. Jeżeli wiemy, kto był poprzednim jego właścicielem wystarczy, że poprosimy go, żeby w aplikacji ZeFit w Ustawieniach > Konfiguracja ZeFit, wybrał „Anuluj sparowanie ZeFit”. Nie potrzebuje do tego nawet opaski. Wtedy ZeFit będzie już można sparować z nowym kontem.

 7. podczas próby połączenie tel i zefit tel prosi o podanie pin, ale żaden nie pasuje, ktoś się spotkał z tym problemem? I po podłączeniu zefit do kompa aplikacja staje mi na pierwszym kroku czyli podłączeniu do komputera i nie odnajduje że urządzenie jest podłączone.

  1. Witam, mam ten sam problem. W dziale technicznym nie są w stanie mi pomóc. Obecnie opaska jest bezużyteczna. Nawet godzinę wyświetla błędnie. Czy komuś udało się pokonać ten pin?

 8. @Bartek ZeFit’a łączy się z telefonem tylko i wyłącznie poprzez aplikację na Androida i iOS’a. Niestety nie da się zrobić tego klasycznie poprzez wyszukiwanie urządzeń przez Bluetooth, a podejrzewam, że właśnie tak próbujesz to zrobić

  Co do łączenia przez komputer, też miałem na początku jakiś problem z zainstalowaniem sterownika. Pokombinuj z innymi wejściami USB, a może któreś załapie i zainstaluje sterownik. U mnie trochę to trwało, ale w końcu się udało jakoś. Pamiętaj też że jak podłączasz sprzęt do USB, to żeby ZeFit był już podłączony wtedy do klipsa, bo bez tego nie zainstaluje sterownika.

  A tak z ciekawości, czy jak podłączasz całość do wyjścia USB, to ZeFit się ładuje?

 9. z telefonem jest problem, ponieważ jak chcę połączyć przez aplikację to za każdym razem jest komunikat nie konfiguracja nie powiodła się, tel to LG G3
  Zefit ładuje się po podpięciu do USB

  1. @Bartek Niemczak Próbowałeś synchronizować opaskę z aplikacją na komputer poprzez kabel USB?

  2. Na marginesie. Właśnie sprawdziłem (jestem w trakcie robienia recenzji), że pojawiła aktualizacja software’u. Pobierz aplikację na kompa, zrób aktualizację firmware’u urządzenia… może pomoże :)

 10. @Bartek Niemczak napisałem przed chwilą do supportu MyKronoz, żeby przesłali mi listę telefonów kompatybilnych z ZeFit. Ciekawy jestem co odpiszą. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jak masz niekompatybilny sprzęt można skorzystać z aplikacji na PC lub MAC dostępnych na tej stronie: http://app-zefit.mykronoz.com/softwareAppDownload

  Z tego co napisali, wynika, że aby wszystko działało wystarczy mieć: Windows 7,8,XP lub Mac OS X 10.7 lub wyższy, więc jeżeli twój komputer spełnia te wymagania, powinieneś móc zsynchronizować ZeFit’a z komputerem. Jak ci nie działa, spróbuj może zainstalować jeszcze raz aplikację. Może po prostu nie masz aktualnej wersji.

 11. z komputerem udało się połączyć, a nawet przeszła konfiguracja w telefonie, ale niestety nie mogę zsynchronizować w telefonie wyników, wyskakuje komunikat „sprawdź czy zefit znajduje się w pobliżu, a wyświetlacz jest włączony”.

  1. Podpinałeś opaskę do kompa? Jaka wersja aplikacji na PC? Jaka jest wersja firmware urządzenia? Jaki telefon, wersja android i wersja aplikacji mobilnej ZeFit?

 12. Co za badziewie! Nie dość, że przy synchronizacji ZAWSZE wyskakuje komunikat, że sieć niedostępna i pomimo to wczytuje kroki do telefonu – to kasuje wszystko z poprzedniego dnia. Na komputerze non stop wyskakuje, że nieprawidłowy login i hasło, chociaż na telefonie się na to samo loguje. Zmieniałam już chyba z 5 razy hasło. Przeinstalowywałam aplikację na kompa.
  Szkoda kasy!!!

   1. Kolejna Pańska wypowiedź nie wnosząca nic pozytywnego do wypowiedzi zostanie usunięta. Komentarze są miejscem do dyskusji, a nie obrażania innych osób.

    Pozdrawiam
    Maciek

 13. Z androidem 4.4.2 (tablet samsung t805) aplikacja w ogóle nie współpracuje bo nie chce się zainstalować – niezgodna wersja androida (wymaga 4.3) Udało mi się gdzieś w sieci znaleźć starą wersję oprogramowania 1.0 ale ono potrafiło tylko zainicjować urządzenie – zniknięcie napisu „set up”, ale nawet nie było w stanie ustawić choćby prawidłowej godziny.
  Tekst „Produkt pochodzi od szwajcarskiego producenta(…)” nie jest zgodny z prawdą bo na urządzeniu wyraźnie jest napisanie „zaprojektowane w Szwajcarii”, „wykonane w chinach” (nie po polsku oczywiście:)). Prawdopodobnie ze Szwajcarii pochodzi nie tyle projekt ile zlecenie wykonania (taki chłyt matetingowy:)).Swoją drogą Chińczycy potrafią robić porządne produkty. Rzecz w tym, że zachodni zleceniodawcy żądają produktu jak najtańszego.
  Jeśli specyfikacja komunikacji z urządzeniem będzie utajniona przez producenta to nie liczyłbym na powstanie alternatywnego oprogramowania a z tego co widzę „producent” nie kwapi się aby rozwijać/naprawić oprogramowanie dla androida.
  Dla mnie ZeFit jest wart dokładnie tyle ile za niego zapłaciłem w promocji u owego operatora – 1zł. Dlatego nie czuję się oszukany, co najwyżej zawiedziony.

 14. Potrzebuje pomocy. Zainstalowałem Zefit na komputerze. Mam konto i w momencie logowania wyrzuca komunikat ” Nieprawidłowa nazwa użytkownika lub hasło ” Na telefonie loguje sie bez problemu.

 15. Nie mogę zainstalować aplikacji na komputerze wyskakuje komunikat systemu Windows: System Windows nie może otworzyć tego pliku. Aby otworzyć ten program system Windows musi wiedzieć jakiego programu chcesz użyć do otwarcia pliku. … Czy wie ktoś jaki program muszę mieć na swoim PC by zainstalować plik?

  1. Jaka wersja systemu Windows? Masz pewność, że plik pobrał się do końca? Wydaje mi się, że prawdopodobnie pobrałeś plik .zip i potrzebujesz go rozpakować. Kliknij prawym przyciskiem na plik i zobacz czy jest opcja „wypakuj / rozpakuj archiwum” albo coś podobnego. Ewentualnie pobierz aplikację stąd: http://app-zefit.mykronoz.com/softwareAppDownload

    1. Ekran urządzenia się podświetla? Próbowałeś instalować aplikację z drugiego linka?

 16. Bardzo fajny gadżet od MyKronoz. Kupiłem, wszystko się dobrze zainstalowało wszystko bez komplikacji. Zobaczymy jak będzie w dłuższej perspektywie czasu wyglądać sprawa z moim nowym nabytkiem.

 17. U mnie to samo. Brak połączenia z telefonem i komputerem. Brak możliwości zainstalowania aplikacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>