Czym nagrywam i montuje filmy? Praktyczny poradnik z przykładami

Nagrywanie i montaż na YouTube nie jest tak prosty jak się wydaje. W tym poście pokaże Ci sprzęt, którym nagrywam i montuję filmy na YouTube. Opowiadam jak nagrać film, aby był estetyczny. Mówię także o wyborze miejsca, scenariuszu, nagrywaniu lektora, procesie montażu, tworzeniu napisów i wiele więcej.

Nagrywanie, montaż na YouTube

Powyższy film podzieliłem na cztery części:

  1. Sprzęt
  2. Miejsce
  3. Historia
  4. Montaż

W każdej z nich opowiadam o ważnych aspektach, które sprawią, że film będzie merytoryczny i estetyczny. Nagrywanie i montaż na YouTube rządzi się swoimi prawami. Na całe szczęście są one dla Nas bardzo przychylne. Nawet jeśli dopiero zaczynasz to masz szansę zdobyć szerokie grono odbiorców w stosunkowo krótkim czasie. Jednak potrzebujesz paru rzeczy, a pierwszą z nich jest…

Dobry pomysł

Bez niego nie masz szans zaistnieć. Nie ważne, że Twoje filmy będą nagrane sprzętem za kilkanaście tysięcy złotych i świetnie zmontowane. Jeśli nie będzie stał za nimi dobry pomysł, to bardzo szybko zatoną w czeluściach internetu. Dobry pomysł to także przemyślana koncepcja kanału na YouTube. O czym będziesz kręcił filmy? Czy będą to poradniki rowerowe, wycieczkowe, kulinarne a może porady prawne? Może chcesz kręcić pranki, zabawne scenki, krótkie podsumowania wydarzeń z minionego tygodnia z własnym komentarzem? Dobrze się zastanów co chcesz robić. Musisz Cię to pasjonować bo skończysz równie szybko co zaczniesz! Aha i kanały, na których każdy film ma inną formę i tematykę, mają mniejsze szanse zaistnienia na większą skalę. Co nie zmienia faktu, że może Ci to dawać radość. Ok, kolejną ważną rzeczą jest…

Naturalność

Jeśli będziesz się denerwował przed kamerą to już po Tobie. Widzowie na YT są bardzo niecierpliwi. Chętnie dadzą Ci po dupie za to, że się zająkniesz lub źle odmienisz słowo. Stań przed kamerą i ćwicz tak długo, aż przestaniesz się stresować. Wtedy znikną zająknięcia i wypełniacze “yyyy”. Zaczniesz mówić dużo płynniej i z sensem. Nawet jeśli masz plan to napisać wcześniej scenariusz lub przynajmniej punkty, które chcesz poruszyć. Dzięki nim unikniesz “dogrywania” materiału. Aha i nie martw się bo na 90% na samym początku będziesz mało naturalny. Nic nie szkodzi. W miarę możliwości napraw to wycinając zająknięcia podczas montażu. A wszelkie negatywne komentarze po prostu usuwaj. Nie przejmuj się nimi bo piszą je ludzie, którzy nic wartościowego w życiu nie zrobili. Właśnie dlatego mają czas na krytykę, tych którzy chcą coś robić.

Historia

Każdy sensowny film musi mieć ściśle określony temat. Początek, rozwinięcie i zakończenie. Oglądnij jeszcze raz wszystkie pełnometrażowe filmy, które zrobiły na Tobie ogromne wrażenie. Zastanów się dlaczego tak się stało. Jakie elementy z tych filmów możesz zaadoptować u siebie? Tylko pamiętaj, żeby nie przeginać z efektami i produkcją:) Teraz oglądnij kilkanaście filmów Twoich ulubionych YouTuberów (zapewne bardzo popularnych). Podpatrz jakie sztuczki / techniki wykorzystują, jak budują swoje filmy. Dlaczego dobrze się je ogląda? Prawdopodobnie dlatego, że opowiadają jakąś historię. Teraz połącz to wszystko razem i stwórz swój niepowtarzalny styl kręcenia!

Porządek muss sein

Gdy nagrasz wszystkie ujęcia zgrywasz je na kompa. Pal licho jeśli nagrywasz dwa pliki i robisz wszystko za kolejnością. Zupełnie inaczej jest gdy nagrywasz przez kilka lub więcej dni. W dodatku bez zachowania kolejności. Wtedy musisz je posegregować i rozpisać sobie kolejność scen. Posegreguj też materiał według określonych kryteriów (to Ty je ustalasz). Ja do jednego folderu wkładam wszystkie ujęcia na których coś opowiadam. Do kolejnego folderu lecą wszystkie przebitki. W nim mam utworzone podfoldery np. koło, przerzutka, kaseta, narzędzia. Dzięki temu łatwo znajdę fragment, który chcę umieścić w filmie. Tak samo robię ze zdjęciami, plikami audio czy grafikami, których później użyję w filmie.

Upiększanie i dobry flow

Montaż to moment kiedy wszystkie klocki zaczynają się składać w jedną, spójną budowlę. Najpierw musisz zbudować solidny fundament. Może to być nagrany tekst lub wideo, na którym opowiadasz o czymś. Gdy dopracujesz fundament, nałóż przebitki, które poprawią dynamikę filmu i sprawią, że będzie mniej nudny. Kto chce oglądać gadającą głowę przez 10 minut? Nikt! Gdy dopracujesz te dwa elementy pora na napisy. Może to być tekst statyczny lub animowany. Po złożeniu filmu oglądnij go. Jeżeli masz możliwość to poproś np. przyjaciela o szczere uwagi. Po naniesieniu poprawek przeglądnij go jeszcze raz. Jeśli wszystko jest idealnie, po Twojej myśli to wyeksportuj film.

Rytm pracy oraz montażu możesz wyrobić tylko przez praktykę. Nauczysz się wtedy przydatnych skrótów klawiaturowych oraz obcinania scen we właściwym miejscu. Aby pokazać Ci jak kiepski byłem na samym początku wklejam poniżej mój pierwszy film.

Nagrywanie, montaż na Youtube – podsumowanie

Liczę, że wyciągnąłeś dla siebie coś z tego poradnika. W razie czego zadaj mi pytanie, a ja odpowiem na nie najlepiej jak tylko umiem!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

2 Comments
  1. Ja robię przymiarki z kamerą sportową którą posiadam (x10 Lamax). Zrobiłem już trochę testów i po przepytaniu paru osób nie słyszałem złego słowa. Sam montaż ma teraz spore znacznie. Jak dla mnie tutaj BNT wiedzie prym w naszym zaścianku. Sam też nagrywał tą kamerą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>