Nowe przepisy dla rowerzystów. Na co uważać po 8.10.2015?

W dniu 7 września 2015 roku opublikowano nowelizacje przepisów dotyczące rowerzystów. Odkładając na bok uchwały, paragrafy i podpunkty (linki na końcu wpisu) przyglądnijmy się jak zmianom jakie zaszły w obowiązujących nas przepisach. Obiecuję łopatologiczny opis oraz trochę zdjęć, więc zostań ze mną do końca!

Znaki i sygnały

Najpierw przyglądnijmy się znakom i sygnałom drogowym. Warto zapamiętać te zmiany, bo działają na naszą korzyść!

1. Znak C–13 “droga dla rowerów” nie oznacza już tylko drogi dla rowerów jednośladowych. Od teraz możesz legalnie jechać rowerem posiadającym więcej niż jedną oś (trójkołowiec itd.).

2. Znak B–11 “zakaz wjazdu wózków rowerowych” nie będzie obowiązywał rowerów wielośladowych. Dla przypomnienia wózek rowerowy to pojazd szerszy niż 0,9 m.

3. Znak C–13 “droga dla rowerów” odwołuje się nie tylko znakiem C–13a “koniec drogi dla rowerów” ale także znakiem C–16 “droga dla pieszych” – czyli po ludzku: chodnik. Ponadto odwołują go znaki B–1 “zakaz ruchu w obu kierunkach”, B–9 “zakaz ruchu rowerów”, D–40 “strefa zamieszkania”. Uwaga Znak C–13 jest odwoływany także przez każde skrzyżowanie!

Zmiany w przepisach rowerowych. Co się zmienia po 9.10.2015?
Znak drogowy B-1

4. Poniżej znajdziesz znak C–13/C–16 przedzielony linią pionową. Otóż okazuje się, że za sprawą spapranych przepisów zamiast oznaczać drogę dla rowerów obok drogi dla pieszych, nadawał także bezwzględne pierwszeństwo pieszemu. Błąd poprawiono i chwała im za to!

Zmiany w przepisach rowerowych. Co się zmienia po 9.10.2015?
Znak drogowy C-13/C-16

5. Rowerzyści dostają nowy znak, pieszczotliwie zwany sierżantem lub krokiewką.

Znak P–27 będzie stosowany na przykład tam, gdzie rowerzysta wbrew przepisom ogólnym powinien z powodów bezpieczeństwa jechać dalej od krawędzi jezdni – np. w pobliżu ukośnych lub prostopadłych miejsc postojowych czy w przypadku jezdni składających się wyłącznie z torowiska tramwajowego. Będzie stosowany również tam, gdzie nie ma miejsca na wyznaczenie pasa ruchu dla rowerów w jezdni lub jego wyznaczenie byłoby niebezpieczne ze względu na lokalizację, geometrię i sposób wykorzystania (np. duża rotacja) miejsc postojowych. – miastadlarowerow.pl

6. Pojawią się także nowe sygnalizatory trójkomorowe przeznaczone dla rowerzystów (S–1a i S–3a), które umieszczane będą przed skrzyżowaniem. Obecnie używany sygnalizator dwukomorowy S–6 – umieszcza się za skrzyżowaniem (przejazd dla rowerzystów obok przejścia dla pieszych).

Warunki techniczne

Wszystko wyciągnięte zostało z tzw. Czerwonej Książeczki (czyli rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach). Zostańmy jednak przy nazwie potocznej. Jakie korzyści przynosi Czerwona Książeczka?

1. Powszechne dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerów w terenie zabudowanym. Pamiętaj! Rzecz dotyczy ulic jednokierunkowych. W strefie do 50 km/godz. możesz jeździć rowerem tylko po kontrapasie. W strefie do 30 km/godz. (a więc także w strefie zamieszkania) możesz jeździć bez oznakowania poziomego pod warunkiem, że pod znakiem B-2 „zakaz wjazdu”, znajdzie się tabliczka z napisem “Nie dotyczy rowerów”. Widzisz zakaz wjazdu lecz brakuje tabliczki? Przyhamuj swego rumaka książę!

Zmiany w przepisach rowerowych. Co się zmienia po 9.10.2015?
Znak B-2 „zakaz wjazdu” + tabliczka „nie dotyczy rowerów” oraz sygnalizator S-6

2. Zmniejszono minimalną szerokość przejazdów dla rowerów.

3. Oznakowanie przejazdów rowerowych ze znakiem ustąp pierwszeństwa lub stop mocowanych na tym samym słupie. Tak, wcześniej “nie dało się”. Ciekawa sprawa bo tutaj mam przykład ale rowerowy:

Zmiany w przepisach rowerowych. Co się zmienia po 9.10.2015?

 1. Dotychczas na terenie niezabudowanym, gdy skończyła się droga dla rowerów, należało wymalować przejście dla pieszych. Wtedy rowerzysta musiał przeprowadzić rower. Głupota? Jasne, na szczęście znika!

 2. Przejazdy rowerowe mogą być wyznaczane na progach zwalniających przed skrzyżowaniem (tj. wysepce).

 3. Używanie sygnalizatorów na pasach ruchu dla rowerów, (na drogach rowerowych i śluzach też). Dzięki temu rowerzysta będzie mógł wjechać na skrzyżowanie jako pierwszy.

 4. Zwiększenie priorytetu dla rowerzystów na skrzyżowaniu. W skrócie, jest opcja, że przestaniemy czekać po 10 min na każdych światłach, aż korek przetoczy się przez miasto.

 5. Wyznaczanie śluz rowerowych na skrzyżowaniach. Kto korzystał ze śluzy, ten wie jak poprawia ona bezpieczeństwo i widoczność. Dzięki temu w Warszawie już 8.10.2015 pojawiła się pierwsza śluza:)

Podstawa prawna

W Dzienniku Ustaw w poniedziałek, 7 września 2015 roku opublikowane zostały następujące nowelizacje rozporządzeń:

Podsumowanie

https://www.facebook.com/rowerowy.wroclaw/videos/992645324089270/

Mam nadzieję, że wielmożni włodarze naszych miast przestaną się wreszcie zasłaniać przepisami i zaczną zmieniać miasta z korzyścią dla nas. Być może doczekamy się powiewu Holandii (ej! nie mówię o legalizacji, tylko o znakach). Dlaczego mówię “być może”? Bo przepisy to jedno, a brak jakiejkolwiek inicjatywy to drugie. Jakby nie patrzeć, Ci którzy mają chęci dostali także większą pulę możliwości. Niektórzy z nich korzystają. Właśnie w trakcie pisania tego wpisu zobaczyłem powyższy film z Wrocławia. Z chęcią zobaczę coś podobnego w swoim mieście, a Ty co sądzisz o zmianach w przepisach?

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

11 Comments
 1. Czytam, czytam, i z każdym akapitem coraz bardziej kocham swoje miasto. Sierżanty, śluzy, osobne sygnalizatory i dopuszczenie ruchu pod prąd mamy w Gdańsku już od dawna :) Jak widać, wystarczy dobra wola ze strony miłościwie nam panujących :)

 2. 2. Znak B–11 “zakaz wjazdu wózków rowerowych” nie będzie obowiązywał rowerów wielośladowych. Dla przypomnienia wózek rowerowy to np. rower z przyczepką, w której wieziesz np. dzieci, bagaż, reklamę itd.

  Nie, prawda. Rower z przyczepką nie jest wózkiem rowerowym, tak samo nie wszystkie 3-kołowce są wózkami. Granicę dość prosto opisują przepisy i jest nią szerokość roweru (do 90cm).

  2. Wyznaczanie przejazdów dla rowerzystów w przedłużeniu dróg dla rowerów i pieszych. Zmniejszono także ich szerokość z 2,5 metra do 1,8 metra w przypadku jednokierunkowego przejazdu i z 4,0 metry na 3 metry dla dwukierunkowego.

  Coś pokręciłeś i do tego tak bardzo, iż nawet nie wiem jak to odkręcić – bo nie wiem co chciałeś powiedzieć :/

   1. ad.1)
    Akurat definicja wózka rowerowego, to efekt nowelizacji PoRD z 2011 roku, i po prostu do tej pory nie przekładało się to na znaki. I do tej pory wózek rowerowy podpadał jedynie pod znak B-1 i B-2 i zapisy ogólne PoRD – np zakaż z korzystania z dróg dla rowerów (chyba jest wyjątek, jeśli jest tabliczka z dopuszczeniem).

    ad.2)
    Akurat formalnie, wymiary PdR się zwiększył. Bo w starych przepisach była mowa o 2.0m, ale do tego należało doliczyć po 0.5m z każdej strony na malowanie. W nowych przepisach jest 3.0m dla wraz z malowaniem (mówimy o dwu kierunkowym PdR).

    Natomiast, zmniejszyły się wymiary PdP z wcześniejszych 4.0m do 2.3m. Dzięki temu PdP+PdR nie musi już zajmować 7.0 (4+0,5+0,5+2+(0,5)), a jedynie ok ~4m.

 3. Bo nie kumam mam poziokę trójkpłową o rozstawie kół 95cm Czy zatem mogę poruszać się ścieżką rowerową cz tylko szosą?

  1. Art. 2, pkt 47a) PORD:
   wózek rowerowy – pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do
   przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem;
   wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały
   pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48
   V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc
   wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości
   25 km/h.

   Więc trójkołowcem można jeździć po drodze dla rowerów, ale takim o szerokości poniżej 0,9 m. Tak więc zostaje Ci jezdnia.

 4. (pdpkt. 4) Zapomniałeś tylko nadmienić, że zmiany intrepretacji C–13/C–16 niosą też wady – nakaz jazdy po licznych bublach i pseudo ścieżkach rowerowych, bo za jazdę asfaltem obok grozi teraz mandat. Dla mnie to zmiana na gorsze niż lepsze.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>