Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Oto test lampek!

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Jaka jest najlepsza lampka? Jakiej mocy powinny być lampki rowerowe? Moje doświadczenie podpowiada, że moc jest ważna, ale nie najważniejsza. Są także inne rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę. Cała lista punktów oraz recenzji oświetlenia znajduje się w dzisiejszym wpisie.

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Oglądnąłeś film? Mógłbym się bardzo rozpisać na temat wyboru oświetlenia do roweru. Jednak w zależności od sposobu jazdy,  zmieniają się nasze oczekiwania od lampki rowerowej. Zamiast tego poniżej publikuję listę, rzeczy na które należy zwrócić uwagę kupując oświetlenie rowerowe. Jeszcze niżej publikuję listę recenzji lampek. Pomogą Ci one znaleźć odpowiedni model do Twoich oczekiwań.

 • czy producent podał ilość lumenów – min. sugerowana moc przedniej lampki do jazdy po mieście to 80 lumenów (~10 LUX)
 • kąt świecenia przedniej lampki – nie może świecić zbyt punktowo
 • ilość trybów świecenia np. 100% mocy, 50% mocy, 20% mocy, tryb mrugający
 • sposób montażu – im bardziej uniwersalnie tym lepiej (dotyczy zarówno lampki przedniej jak i tylnej)
 • jakość wykonania – czy lampka jest odporna na upadek, czy soczewka jest odpowiednio zabezpieczona przed upadkiem i roztrzaskaniem
 • sposób ładowania (wbudowany akumulator na USB, paluszki, ogniwo 18650)
 • wielofunkcyjność (np. lampka przednia z możliwością świecenia na czerwono)

Cena czyni cuda?

Nie sądzę. Można znaleźć dobry stosunek jakości do ceny. Wiedz jednak że przednia lampka za 20 złotych da mniej światła niż telefon. Masz inne doświadczenia? Sory, ale nie wierzę. Przyślij, chętnie ją przetestuję! Koszt porządnego oświetlenia rowerowego to około 150 złotych za komplet. Do tego z reguły dochodzi zakup akumulatorków, a czasem także ładowarki. Jako wieloletni posiadacz akumulatorków AAA i AA Eneloop, mogę je polecić z czystym sumieniem. Reasumując koszt porządnego oświetlenia, oraz akumulatorków i ładowarki to około 250 złotych. Taki zestaw będzie służył nam przez lata.

Wiem, że jest to dużo pieniędzy jednak nie wydajemy ich na głupoty. Za te pieniądze kupujemy sobie bezpieczeństwo. Zawsze mnie dziwiło, że potrafimy wydać ogromne pieniądze na gadżety. Na tablet, subskrypcję cyfrowego Polsatu, karbonowy koszyk na bidon, nowe manetki z triple-rapid-super-fire-dual-shift-handbrake-cosmo-grip. Oszczędzamy natomiast na oświetleniu, serwisie i zapięciu. To jednak nie czas i miejsce, żeby przekonywać co jest na prawdę ważne. Jeśli tu zaglądnąłeś to znaczy, że jesteś przekonany.

Przeczytaj także wpis: Założę się że kiedyś nim byłeś. Sprawdź i #SwiecPrzykladem

Recenzje lampek

W fimie mogłeś zobaczyć oświetlenie polskiej firmy Mactronic, którego używam bez przerwy od 2013 roku. Jeśli jesteś nim zainteresowany to zerknijcie poniżej. Wrzucam też kilka innych recenzji lampek rowerowych znalezionych w sieci. Nie chcę Ci wciskać konkretnego produktu. To jedyne oświetlenie za które dam sobie obciąć rękę. Na rynku jest kilka innych modeli wartych zakupu. Nie wszystkie z nich znam, więc dam się wypowiedzieć innym :)

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać zgodnie z prawem i jak je zamocować?

Oto informacje jakie możemy znaleźć w Ustawie o warunkach technicznych pojazdów. Światło pozycyjne oznacza właśnie lampkę rowerową.

§ 53.  Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej

§ 56. 1. Światła pojazdu, o których mowa w § 53–55, powinny odpowiadać następującym warunkom:
1) światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne
w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; w przypadku roweru i wózka rowerowe-
go dopuszcza się migające światła pozycyjne;
2) powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej niż 350 mm od powierzchni jezdni, a w przypadku roweru
i wózka rowerowego nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni;

Poznaj więcej przepisów rowerowych: KR010: Przepisy i prawo dla rowerzystów – podinsp. Władysław Szydłowski

To jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Na pewno nie najtańsze. Pamiętaj, że kupienie kompletu lampek za 25 złotych sprawi jedynie, że unikniesz mandatu. Może uspokoisz także swoje sumienie. Jednak na pewno nie zapewnisz sobie wystarczającej widoczności. Jeżeli masz czołówkę o przyzwoitej mocy, zacznij jej używać. Co prawda wg przepisów lampka powinna być zamocowana na rowerze. Moim zdaniem żaden rozgarnięty policjant nie powinien się doczepić. Masz w domu sensowną latarkę? Dokup uchwyt i zamocuj ją na rowerze. Mam tylko dwie prośby. Przestań szukać wymówek by nie mieć lampki. Planując zakup celuj w jakość, nie w niską cenę. Teraz czekam na Twoją propozycję. Podziel się swoją opinią bądź pytaniem. Pomóż innym podpowiadając jakie oświetlenie wybrać do roweru!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

11 Comments
   1. w zasadzie to tylko wspomniałem w pazdziernikowym wpisie. ale dodam to listy szybkich recenzji ;).

    Tym bardziej ze Sigma Lighster zasługuje na dłuższy komentarz, kóry podsumuję tak:
    – ma pan dobre światło (tak krzyczał pan na rowerze w lesie);

     1. Hej. planuje napisać na szybko wpis o lighsterze ale musze zastanowić jak to opisać.

      Ale odpowiem na pytanie odnośnie trzymania baterii. Sama Sigma potrzebuje 4 baterii AA, przez co troszkę waży, co ma znaczenie na górskich szlakach. I nie umiem powiedzieć wprost ile wytrzyma ale zrobię test tego, jak długo wytrzyma, świecąc przez całą noc. Niemniej, na tydzien po 2-3h jazdy – tyle czasu nie musiałem ładować akumulatorków.

      TO bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę wydajność tej latarki w nocy ;-)

 1. Świetny blog i bardzo ciekawy temat.
  Przy okazji tematu miałem Mactronika tego z video ale przyznam szczerze że nie zada walał mnie dlatego postanowiłem kupić Mactronick Noise 02 z tyłu oczywiście mam Wall-E i przyznam że jestem bardzo zadowolony z przedniej lampki mimo że ma moc 500 lumenów to żadna droga nie jest dla niej wyzwaniem. Oczywiście lampka też ma 5 trybów pracy, jednak najciekawszą funkcją jest to że od początku do końca świeci z tą samą mocą, a o tym na jak długo jeszcze będzie świeciła informuje nas kontrolka migając na czerwono oznacza że wytrzyma jeszcze 30 minut, oczywiście to się zmienia z mocą lampki jaką ustawimy.

 2. Ja mam przy rowerze latarkę tiross 1119 w cenie ok 40 zł jestem ciekawy jakby wypadła w porównaniu z mactronikiem, który opisujesz

 3. Jeśli lampka na pokazywać naszą pozycję czytaj zapewnić bezpieczeństwo to wystarczy taka za ok 50 zł z trybem pulsacji na diodach. Jeśli ma oświetlać drogę to za 150 ciężko będzie dostać…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>