Poradnik: Jak kupić dobry używany rower?

Kompletny poradnik, który pomaga jak kupić dobry używany rower bez cienia szansy na wtopę! Piszę o weryfikacji kradzieży, sprawdzeniu roweru, rozmawianiu ze sprzedawcą przez telefon, podaję listę rzeczy jakie należy sprawdzić. Wpis zwiera przykładowe zdjęcia oraz film. Na końcu znajdziesz go w PDF abyś miał go ze sobą podczas zakupu! Przygotowałem dla Ciebie do pobrania również wzór umowy kupna-sprzedaży!

Zgodnie z obietnicą z newslettera, pora na konkretne i treściwe rowerowe artykuły na blogu. A czy jest coś konkretniejszego niż poradnik „Jak kupić dobry używany rower?”. Jeżeli masz zamiar czytać ten wpis w pracy, to zrób to podczas przerwy obiadowej, a najlepiej na spokojnie w domu i uważaj bo posiada  sporo zdjęć.

Jak kupić dobry używany rower?

Zakup używanego roweru jest sposobem na oszczędzenie pieniędzy względem zakupu nowego roweru. Jest to także sposób na zakup turbopojechanej maszyny za dużo mniejsze pieniądze. Głównym powodem takiej decyzji jest chęć ograniczenia wydatków. Zanim jednak przystąpisz do zakupu musisz znać minusy takiego rozwiązania. Po pierwsze, bez stosownej wiedzy, możesz się nieźle przejechać na takim rowerze. Po drugie zakup drogiego używanego roweru, będzie skutkował bardzo wysokimi kosztami eksploatacji. Bez wiedzy zawartej w tym wpisie wpadniesz ujarany jak szczerbaty na suchary, wydasz kaskę na wymarzoną maszynę, której remont będzie kosztował 50% jej wartości. A w kieszeni kurz i paprochy. Na szczęście powstał ten poradnik. Pozwala on ujarzmić emocje i racjonalnie zweryfikować czy podejmujesz właściwą decyzję. Daj sobie 30 minut na zdrowy rozsądek, a potem ciesz się jak dziecko z nowej zabawki!

Pamiętaj, rama jest najważniejsza!

Wybierając rower zwróć uwagę na rozmiar ramy. Nie chcesz się przecież kisić na za małym rowerze prawda? Na co zwrócić uwagę i jak się uratować mając źle dobraną ramę napisałem we wpisie:  Wzrost a rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu? 

Z wysyłką czy odbiorem osobistym?

Prezentowany na zdjęciach oraz filmie rower nie znalazł się tutaj przypadkowo. Kupiliśmy go kilka lat temu poprzez aukcję internetową. Był to pierwszy używany rower jaki zdobyliśmy poprzez aukcję internetową. Poszukiwania oraz weryfikację przeprowadzałem przez dłuższą chwilę czasu. Jednak kupiliśmy go wysyłkowo. Mieliśmy farta bo rower dotarł dokładnie taki, jak obiecywał właściciel. Zresztą od tamtego czasu kupiłem i pomogłem kupić kilkanaście rowerów. Część z nich wysyłkowo, a część osobiście. Jeżeli chcesz znać moje zdanie to zdecydowanie jednak preferuję odbiór osobisty. Dzisiaj nie jest problemem przejechać 300 kilometrów. Umów się na weekend. Niekoniecznie trzeba wlać kilka stów do baku. Wybierz pociąg. Na bank wyjdzie taniej. Pamiętaj, że absolutna pewność nie posiada metki z ceną. Oszczędzenie kilkudziesięciu złotych, może skutkować problemami ze zwrotem lub kosztownymi naprawami / wymianą części.

Sprawdź jaki rower kupujesz

Chciałbyś wiedzieć ile rower ma wspólnego ze stanem oryginalnym? Jest na to sposób. Istnieją takie fajne strony jak bikepedia.com, katalog.bikeworld.pl czy bikekatalog.pl, na których możesz sprawdzić specyfikację techniczną interesującego Cię roweru. Dzięki temu możesz zweryfikować ile części właściciel pozmieniał. Pamiętaj, że nie zawsze zmiany idą za zużyciem / zniszczeniem poprzednich. Czasami jest to spowodowane chęcią kupienia nowych zabawek, temat tyczy się chyba najbardziej szosowców. Sam wiesz jak to jest ;)

Rozmowa telefoniczna ze sprzedawcą

Cenię sobie uczciwość, jednak jest o nią coraz trudniej. Jak już pisałem zdecydowanie preferuję odbiór osobisty, jednak ze względu na znaczne odległości warto wcześniej zadzwonić i wypytać sprzedawcę o rower. Poproś o więcej zdjęć na maila. Wyszczególnij co chcesz zobaczyć. Upewnij sprzedawcę, że znasz się na temacie i nie dasz się zrobić na szaro. Niech prosto z mostu powie Ci o jakichkolwiek problemach z rowerem zanim do niego przyjedziesz. Poproś o zdjęcie numeru ramy. Nie numer tylko jego zdjęcie. To minimalizuje możliwość kombinacji. Jeżeli gościu nie będzie się chciał wysłać fotki, umówić na odbiór osobisty lub podpisanie umowy to znaczy, że powinieneś go omijać szerokim łukiem bo coś ma na sumieniu. Zrezygnuj z zakupu u niego. Serio. Szkoda marnować czas i pieniądze.

Jak sprawdzić czy rower kradziony?

Weryfikacja kradzionego roweru jest bardzo trudna. Jest sporo miejsc, w których możemy sprawdzić po nr ramy czy nie została ona sprawdzona skradziona. Niestety tylko odsetek rowerów jest oznakowany przez policję. Nie wielka ilość kradzieży jest w ogóle zgłaszana organom ścigania. Wszystkie bazy kradzionych rowerów jakie znalazłem zamieszczam na poniższej liście:

 • mybikenumber.com – międzynarodowa baza rowerów skradzionych
 • bazarowerow.org
 • bazarowerow.com – OBECNIE NIE DZIAŁA
 • QR-rowery.pl – brak wyszukiwarki, dostępna lista lub mapa
 • bicycode.org – prowadzona przez Francuską Federację Rowerzystów. Istnieje od 2004 roku
 • bikeshepherd.org – angielska baza wykorzystująca QR-kody, telefony komórkowe oraz sieci społecznościowe

Jeżeli numery ramy zostały zamazane, usunięte lub wyglądają na zmienione odejdź od roweru jak najszybciej. Nawet się nie odwracaj. Nie ma opcji by wymazały się przy „upadku”. Usunięcie było czynnością celową, a pobudka mogła być tylko jedna.

Podstawowe czynności sprawdzające

Teraz możemy przejść do sprawdzenia stanu roweru krok po kroku. Zacznijmy od sprawdzenia i ocenienia stanu części, na które pewnie w życiu nie zwróciłbyś uwagi. Nie rozumiesz / nie wiesz jak to zrobić? Pod tymi krokami przygotowałem film wyjaśniający te czynności. Przy każdym punkcie podałem przedział cen naprawy / regulacji (aktualizacja na dzień 26.02.2015). Najniższa obowiązuje w mniejszym mieście, a najwyższa podana jest dla dużych miast. Jak sam zobaczysz rozrzut jest przeogromny! Ceny osprzętu klasy Shimano Alivio lub Sram X4 dostępne są pod linkami przy prawie każdym punkcie.

1. Sprawdź czy klamki i hamulce działają bez oporów. Czy klocki pewnie łapią obręcz oraz jaki jest stan okładzin. Regulacja hamulców w serwisie: 8 – 20 zł/sztuka, komplet dwóch klocków v-brake: ok 25 zł, komplet klocków tarczowych ok. 70 złotych.

używany rower klocki v-brake

2. Sprawdź czy przerzutka płynnie zmienia biegi (z tyłu oraz przodu). Manetki muszą pracować gładko. Upewnij się, że linka nie zacina się w pancerzu. Regulacja pojedynczej przerzutki: około 8 – 15 złotych.

3. Sprawdź stan pancerzy i linek. Linki nie mogą być rozwarstwione, a pancerze wyciągnięte. Wymiana pojedynczego pancerza z linką: 20 złotych. Komplet (obie przerzutki + hamulce): 80 złotych. Same linki od 7 zł/sztuka za zwykłą nierdzewną. Pancerz od 9 zł/m.

linki używany rower
Taki pancerz na pewno nadaje się do wymiany. Nie powinny wystawać z niego wew. druty.

4. Upewnij się, że w przerzutkach nie brakuje śrubek regulacyjnych.

5. Sprawdź czy na tylnej przerzutce nie występują duże luzy. Celowo napisałem duże, gdyż nawet przerzutka klasy XT może od nowości posiadać pewną (małą) ilość luzu. Cena nowej przerzutki: Shimano Alivio, Sram X4

6. Przyglądnij się czy hak przerzutki jest prosty. Wygięcie lub ślady naprawy wskazują najczęściej na glebę. Jeżeli wygięty hak jest zintegrowany z ramą, zrezygnuj z zakupu. Koszt haka: od 19 zł do 80 złotych. Średnio 30 złotych.

7. Chwyć dłonią ramię korby i poruszaj nim by sprawdzić czy wkład suportu nie posiada luzów na łożyskach. Wymiana supportu: 20 – 35 złotych. Cena nowego supportu: Shimano Alivio

8. Spróbuj wykręcić z korby pedały by upewnić się, że nie są zapieczone. Wykręcenie bardzo zapieczonych pedałów może się skończyć uszkodzeniem gwintów w korbie. Można to naprawić tylko oddając ją w ręce tokarza, aby wkleił metalowe tuleje. Koszt robocizny : 120 złotych. Cena nowej korby: Shimano Alivio

9. Sprawdź stery. Naciśnij przedni hamulec i ruszaj rowerem w przód i tył. Pokręć kierownicą na boki. Nie powinieneś czuć luzu, ani słyszeć żadnego skrzypienia. Koszt serwisu: 15 – 30 złotych.

10. Sprawdź przedni amortyzator. Naciśnij przedni hamulec i ruszaj rowerem przód / tył by upewnić się, że nie posiada luzów. Powciskaj go góra dół. Zwróć uwagę czy nie cieknie i działa płynnie. Oglądnij dokładnie górne lagi. Nie powinny mieć jakichkolwiek zarysowań bądź innych uszkodzeń. Serwis amortyzatora z wymianą uszczelek to koszt: od 200 – 250 zł w zależności od modelu. Bez wymiany 60  – 110 złotych.

11. Zakręć przednim oraz tylnym kołem by upewnić się czy nie są one scentrowane. Pościskaj sąsiadujące ze sobą szprychy. Wszystkie powinny być podobnie napięte. Jeżeli tak jest, a mimo wszystko jest centra, to istnieje spora szansa, że obręcz jest pogięta. Tego nie da się poprawnie wycentrować. Taką obręcz należy wymienić. Koszt centrowania: 20 – 35 złotych. Koszt obręczy to minimum 50 złotych za jakiś sensowny model.

12. Sprawdź stopień zużycia obręczy. Pomaga w tym wyżłobiony pasek znajdujący się na samym jej środku. Przyglądnij się gniazdom, w których osadzone są nyple. Jakiekolwiek odpryski lakieru w tym miejscu mogą sugerować mikroskopijne pęknięcia. Same pęknięcia warunkują wymianę obręczy na nową. Na bocznej części szukaj uszkodzeń, odprysków, wgnieceń.

używany rower obręcz

13. Chwyć koło w i spróbuj poruszać nim na boki by upewnić się, że piasty nie posiadają luzów. Koszt serwisu piasty: 20 – 40 złotych.

14. Przyglądnij się oponom. Zobacz ile zostało jeszcze bieżnika. Zwróć uwagę na pęknięcia. Są one spowodowane ciągłą ekspozycją na ostre światło słoneczne, wielokrotnie powtarzającą się jazdą na niskim ciśnieniu. Ewentualnie opony są po prostu mega stare. Nowe, przyzwoite opony kosztują minimum 45 złotych za sztukę.

używany rower opona
Ta opona nadaje się do wymiany ponieważ jest spękana. Bieżnik jest mało zużyty

Film: Podstawowe czynności sprawdzające

Dokładny rzut oka

1. Kółka przerzutki nie powinny posiadać ostrych zębów (tzw. zęby rekina). Cena nowych kółek: 25 złotych.

używany rower shimano xtr przerzutka tylna
Tak wyglądają nowe kółka przerzutki. Zużyte będą przypominały „gwiazdki” tzwn. zęby będą trójkątne.

2. Oceń stan kasety według poniższego zdjęcia. Cena nowej kasety Shimano Alivio, Sram

stopien zuzycia kasety używany rower
Stopień zużycia kasety

3. Sprawdź rozciągnięcie łańcucha. Przyda Ci się do tego miernik, który kosztuje około 10 złotych. Będzie Ci służył przez wiele lat więc warto się w takowy zaopatrzyć. Koszt nowego łańcucha: Shimano Alivio, Sram

używany rower łańcuch
Ten łańcuch jest praktycznie nowy

Jak korzystać z miernika? To bardzo proste. Przyglądnij się oznaczeniom. 1 oznacza jeden procent wyciągnięcia łańcucha czyli maksymalne wyciągnięcie. Jeżeli ząbek wpada do samego końca łańcucha, znaczy, że nadaje się on do wymiany. 

4. Sprawdź stopień zużycia zębów tarczy korby. Pewnie będziesz zdziwiony, ale komplet trzech zębatek to lekką ręką  120 złotych. Z reguły najczęściej do wymiany nadaje się średnia (w rozmiarze 32, 34 lub 36 T).

Stopień zużycia korba używany rower
Najbardziej zużyta jest środkowa zębatka, ponieważ zęby przypominają trójkąty („gwiazdki”)

5. Bardzo dokładnie przyglądnij się ramie. Zwróć uwagę na wgniecenia. O ile nie skreślają one możliwości zakupu roweru, o tyle dają jakiś pogląd jak rower był używany. Sprawdź czy rama nie nosi śladów prostowania oraz czy jest symetryczna. Zwróć uwagę na główkę roweru oraz miejsce, w którym znajduje się korba. Obróć rower do góry nogami. Sprawdź każdy spaw. Jakiekolwiek pęknięcie wyklucza zakup roweru. Bezdyskusyjnie!

rama używany rower

6. Kierownica, mostek i sztyca. Tym elementom również należy się porządnie przyglądnąć. Głównie szukaj otarć, wgnieceń i pęknięć, mocnych otarć. Podobnie jak stan ramy, świadczą one przeszłości roweru. Pokazują jak był używany oraz to czy właściciel dbał o rower. Oczywiście kiera i mostek mogą być wymienione na nowe np. po wjechaniu w drzewo na pełnej piździe.

Gdy już prześwietliłeś cały rower i nie masz większych zastrzeżeń, przejedź się na nim jeszcze raz przez chwilę. Zobacz czy jest Ci wygodnie i czy wszystko na bank działa należycie. Potem wyjmij poniższą umowę i długopis. Do dzieła, jest już prawie Twój! Jeżeli nie wszystko jest ok, spisz te rzeczy na karteczce, wypisz obok koszty naprawy / wymiany. Podsumuj i targuj się ze sprzedawcą wykazując czarno na białym, że rower nie jest do końca taki „gotowy do jazdy” jak obiecywał. Nie każ opuścić ceny dokładnie o 138,5 zł. Negocjuj.

Nie jesteś zdecydowany w 100%? Zobacz „Jaki rodzaj roweru wybrać?”

Umowa kupna-sprzedaży roweru

Kupując swoją szosówkę Cannondale CAAD9 spisałem umowę ze sprzedawcą. W tylko w ten sposób mogę udowodnić pochodzenie roweru i dochodzić swoich praw gdyby coś okazało się nie w porządku. Właśnie taką umową postanowiłem podzielić się z Tobą. Wydrukuj ją sobie najlepiej w 4 kopiach. Na wszelki gdyby, któryś z was się pomylił. Pamiętaj, że po spisaniu umowy, należy opłacić podatek w ciągu 14 dni od daty widniejącej na umowie. Rower o wartości poniżej 1000 złotych nie podlega opodatkowaniu. Pamiętaj, że celowe zaniżanie wartości roweru się nie opłaca, a urząd w określonych przypadkach może własnoręcznie wycenić wartość roweru i naliczyć od tego podatek. Źródło informacji o PCC: pcc-3.pl

Aby pobrać umowę kupna sprzedaży roweru, zapisz się do listy VIP’ów. Dostaniesz maila z umową oraz innymi przydatnymi materiałami. 

Wykaz czynności do pobrania w PDF

Wszystkie czynności opisane przeze mnie powyżej zostały zawarte w pliku do pobrania. Po przeczytaniu tego wpisu, na pewno połowę rzeczy zapomnisz, a kolejnych 40% rzeczy nie zrobisz z powodu emocji związanych z zakupem. Właśnie dlatego przygotowałem plik, który możesz zabrać ze sobą. Zrób to koniecznie! Tylko w ten sposób nie dasz się wydymać potencjalnemu nieuczciwemu sprzedawcy. W środku znajdziesz również fotografie pomagające rozpoznać stopień zużycia osprzętu.

Pobierz poradnik: Jak kupić dobry używany rower? (PDF)

Podsumowanie

Właśnie przeczytałeś najlepszy w sieci poradnik dotyczący zakupu używanego roweru. Jeżeli masz jakieś uwagi lub czegoś nie rozumiesz, zostaw proszę komentarz. Wszelkie możliwe błędy lub niedociągnięcia poprawię (mam nadzieję, że takowych nie będzie), a żadne pytanie zadane na temat, nie zostanie bez odpowiedzi. W tym miejscu pozostaje mi życzyć Ci udanego zakupu. Pamiętaj by pobrać umowę i poradnik w PDF gdy będziesz jechać kupić swój nowy używany rower. No i nie wahaj się podzielić z nami fotką swojej nowej maszyny. Możesz ją wkleić w komentarzu. Jeśli nie czujesz się na siłach może warto jednak sięgnąć po nowy rower? W razie czego zerknij do poradnika: Jaki nowy rower kupić?

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

6 Comments
 1. Bardzo fajny i bogaty w wiedzę poradnik :)

  I zdecydowanie podpiszę się pod stwierdzeniem, żeby nie kupować roweru z pękniętą ramą. Z małą wgniotką – ok, ale pęknięcia to już dużo grubsza sprawa, która szybko może zakończyć żywot ramy.

 2. Jedna uwaga co do opon – mam opony, które na działanie słońca/wiatru/deszczu/mrozu były wystawione kilka ładnych lat i nie mają spękań. Od momentu, gdy opony się pojawiły u mnie – 1997 rok minęło już 18 lat prawie, nie dawno do nich wróciłem, teraz kończę je docierać, nadal nie mają choćby najmniejszych pęknięć. Widziałem za to rower kupiony rok wcześniej w sklepie – nowy – który miał już spękane opony (mając jeszcze gumowe wypustki świadczące o braku używania opony) – tak więc nie sugerował bym się tym wskaźnikiem.

  Druga uwaga – wygląd ogólny. Niektóre elementy wskazują na sposób wykorzystywania roweru – czy sprzedawcą nie jest handlarz. Nie wiem co ludzie robią z rowerami, ale na wielu zdjęciach na Allegro widać podrdzewiałe śruby przy manetkach hamulców/przerzutek. Jest też masa rowerów, które kierownicę wyglądają jakby ją ktoś papierem szlifował, a z drugiej strony idealne korby.

  To tak jak samochód. Kupując samochód z przebiegiem 200 tys. km nie oczekujmy, że kierownica i dźwignia zmiany biegów nie będą wytarte – jeżeli są w stanie idealnym to być może samochód jest po „dzwonie”.

 3. Przyznam szczerze, że zaskoczyłeś mnie tym podatkiem od roweru. Ciekawe czy ktoś go kiedyś zapłacił?
  Fajny poradnik- szkoda, że go nie było jak kupowałem swój rower. Sprzedawca niby uczciwy bo rower w doskonałym stanie ale umowy nie spisałem i mała niepewność jest.
  Pozdrawiam

  1. bo to nie jest podatek od roweru tylko od czynnosci cywilno-prawnej czyli umowy kupna sprzedazy i wynosi 2% kwoty z umowy

  2. Raczej złodziej nie ryzykowałby wyroku za kradzież jakiegoś strucla, tylko właśnie takiego w doskonałym stanie :D
   Podatek jest od umowy, nie od roweru. Myślę, że w urzędzie skarbowym zrobiliby wielkie oczy i powtarzali sobie latami anegdotkę o dziwaku, który przyszedł coś takiego zapłacić.
   Robi się to w przypadku samochodu, bo jest konieczne do przerejestrowania. Roweru się nie rejestruje, więc…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>