KR020: Głębszy sens podróżowania rowerem. Dlaczego podróżujemy ze złych pobudek?

Zadałeś sobie kiedyś pytanie dlaczego podróżujesz? Jak jechać aby poznać odwiedzane miejsce? Czy bagaż może mieć negatywny wpływ na doznania biegnące z podróży? Jakie są różnice między turystą, a podróżnikiem? Poznaj głębszy sens podróżowania rowerem w dwudziestym odcinku podcastu Koło Roweru.

Subskrybuj Koło Roweru

iTunes, Stitcher, Pocket Casts, RSS Koloroweru

Kurczę ale ten czas zleciał. Jeszcze niedawno nerwowo pociłem się przed nagraniem pierwszego odcinka, a dzisiaj publikuję dwudziesty. No dobra pociły mi się głównie dłonie. W międzyczasie ze dwa razy chciałem pieprznąć tym wszystkim. Raz po nagraniu odcinka z Maciejem Dowborem gdyż byłem załamany problemami technicznymi jakie wtedy wystąpiły. Następnie po nagraniu 11 odcinka miałem pewien kryzys. Czułem, że dalej nie jestem zadowolony z jakości własnej pracy. Później zostałem zaproszony na konferencję Polcaster i wiara we własną pracę wróciła ze zdwojoną siłą.

W najbliższym czasie będę mocno eksperymentował, aby uzyskać zadowalający mnie poziom jakości. Ten odcinek jest dla mnie przełomowy, bo wreszcie słucham podcastu z przyjemnością jak chodzi o jakość dźwięku (nie kupowałem nowego sprzętu, na prawdę). W najbliższym czasie skupię się na zdecydowanym ograniczeniu błędów językowych oraz polepszeniu jakości audycji jednocześnie ograniczając ilość wkładanej w niego pracy. Jeszcze nie do końca wiem jak to zrobię, ale nie mam innego wyjścia. Dobra koniec bajdurzenia, pora zdradzić o co w ogóle chodzi z dzisiejszym tematem podcastu.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek podcastu Koło Roweru zostaw krótką recenzję w iTunes (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każda szczera opinia jest na wagę złota.

W dzisiejszym odcinku podcastu postanowiłem podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami na temat podróżowania rowerem. Wyjazd powinien sprawiać radość, a czasem tak się dzieje, że daje wrażenie pustki. Dlaczego tak się dzieje? Jak możesz temu zapobiec? Co jest najważniejsze dla Ciebie w podróżowaniu – wiesz czy kierujesz się właściwymi powodami? Wiem, że odpowiedzi na te pytania są mocno indywidualne, ale udało mi się wyłuskać kilka grup i powodów, które często się powtarzają. Opowiadam o plusach i minusach w podróżowaniu spontanicznym oraz tym według planu.

Czego dowiesz się z odcinka pt. “Głębszy sens podróżowania rowerem”?

 • Skąd wziął się pomysł na ten podcast?
 • Jakie są różnice między turystą, a podróżnikiem?
 • Czy zastanawiałeś się jaki jest Twój cel podróży?
 • Co jest nam niezbędne do podróżowania rowerem?
 • Wpływ nastawienia na radość jaką czerpiemy z podróżowania?
 • Rola ludzi w odczuwaniu tego co dzieje się wokół.
 • Czy posiadane przedmioty wpływają na otwartość.
 • Planowanie trasy rowerowej, a spontaniczność?
 • Jak jechać, aby poznać miejsce które odwiedzasz?
 • Gdzie spać aby poczuć bliskość natury?
 • Z kim jeździć?

Ważne osoby, książki, filmy, programy i strony wymienione w podcaście:

CYTATY dające głębszy sens podróżowania rowerem i nie tylko

Te cytaty przydadzą Ci się podczas rozmyślania na temat sensu podróżowania.

“Everything should be made as simple as possible, but not simpler.” – Albert Einstein

“Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.” – Antoine de Saint-Exude

“Traveling is a brutality. It forces you to trust strangers and to lose sight of all that familiar comfort of home and friends. You are constantly off balance. Nothing is yours except the essential things – air, sleep, dreams, the sea, the sky – all things tending towards the eternal or what we imagine of it.” – Cesare Pavese

Gdzie możesz znaleźć podcast Koło Roweru?

 • Na blogulista wszystkich podcastów
 • w iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
 • w Stitcher – Stitcher jest dostępna dla Androida, iOS oraz online
 • w Pocket Casts
 • w specjalnym RSS Koloroweru
 • Do pobrania: kliknij prawym przyciskiem na ten link, aby pobrać jako MP3.

Posłuchaj innych odcinków podcastu

Oceń podcast Koło Roweru

Jeśli dotarłeś aż do tego miejsca, to mam wielką prośbę. Zostaw krótką recenzję podcastu w iTunes, klikając: (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każdy pozytywny głos sprawi, że więcej osób odkryje podcast Koło Roweru. Pamiętaj! Im wyżej trafi, tym łatwiej będzie go odnaleźć kolejnym zapaleńcom rowerowym. Możesz również przesłać link na-rower.com/020 swoim znajomym. Jakby co to pod adresem Facebook.com/narowerblog pojawiają się informacje i ciekawostki o rowerach!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

5 Comments
 1. Alleluja! Święte słowa z nastawieniem :-)) Świetny odcinek. Zaglądasz pod podszewkę podróżowania rowerem, a to co pod podszewką zawsze ciekawi najbardziej ;-) Różne są motywacje i różnych rzeczy szukamy z perspektywy siodełka i ta różnorodność jest fascynująca. Sam wole boczne drogi, lokalne sklepiki i przedzieranie się przez las, ale rozumiem tych, dla których to totalna nuda i wolą wszystko robić odwrotnie. Ważne, byśmy wszyscy szanowali nawzajem swoje cele i motywacje :-)

  1. I żebyśmy to robili tylko dla siebie! No chyba, że pomagamy w ten sposób innym (np. zbiórka na cele charytatywne).

   PS Cieszę się, że się podobało!

   1. W sumie to nadal słucham, ale już musiałem skomentować ;-) Dla innych można to też robić w sensie inspirowania ich do zrobienia czegoś dla siebie, wyjścia ze strefy komfortu, udowodnienia sobie własnej wartości. Ja czerpię inspirację z wielu relacji z podróży nieustannie. Super sprawa to jest :-)

 2. Jak to możliwe, że nie trafiłem wcześniej na poprzednie dziewiętnaście? :)

  Zaczynam słuchać… I zgadzam się z Tobą już w piątym zdaniu – zostawię sobie na bieganie. Do przeczytania później :)

  1. Internet to duże miejsce, łatwo przegapić niektóre rzeczy. Może teraz był właściwy czas na odnalezienie:) Jeśli słuchasz na iOS to zostaw proszę recenzję w iTunes.

   PS Też idę dzisiaj biegać z podcastami (oczywiście nie swoimi). Powodzenia!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>