KR024: Jak spełnić postanowienia noworoczne? Z tą metodą Ci się uda. Gratis arkusze Excel

Walczysz nad poprawą produktywności? Chcesz grać na gitarze piosenki trudniejsze niż Biały Miś? Marzy Ci się programowanie w Objective C. Nie ważne jakie masz plany. Ważne jest czy je spełnisz. O tym jak spełnić postanowienia noworoczne dowiesz się z dwudziestego czwartego odcinka podcastu Koło Roweru.

Linki do wspomnianych w podcaście arkuszy kalkulacyjnych znajdują się na dole strony.

Subskrybuj Koło Roweru

iTunes, Stitcher, Pocket Casts, RSS Koloroweru

Lubisz Koło Roweru? Zostaw krótką recenzję w iTunes bo warto -> (Oceń podcast “Koło Roweru”). Twoja szczera opinia sprawi, że podcast dotrze do większej ilości ludzi takich jak Ty i ja.

Jak poprawnie wymyślić i spełnić postanowienia noworoczne?

 • Zapisz swój CEL
 • użyj inżynierii wstecznej – najpierw ustal CEL a potem utwórz drogę prowadzącą do niego
 • zaplanuj realny CEL (nierealne: schudnąć 100 kg w 100 dni, od 0 przebiec maraton w 3 miesiące)
 • Nie planuj zaczynanie wszystkich CELÓW na raz – doświadczenie z pierwszego nawyku pomoże Ci wykonać kolejny
 • Zaplanuj kilka celów np. 4–5 na rok lub nie więcej niż 1/miesiąc np. bieganie na ograniczenie internetu na styczeń, kurs szybkiego czytania na luty, bieganie na kwiecień, naukę gry na gitarze na październik,
 • ustal datę końcową (tzw. deadline)

Jak zrealizować cel i wdrożyć go w życie?

 1. Bądź chwalipiętą. Pochwal się rodzinie, przyjaciołom, kolegom, załóż bloga, konto na Instagramie. Im większa presja oraz doping z zewnątrz tym lepiej. Mam na myśli pozytywny, motywujący stres.
 2. Przez minimum miesiąc (30 dni) postępuj według przygotowanych wcześniej kroków. Trening czyni mistrza, a czynności ciągle powtarzane wchodzą w nawyk.
 3. Przygotuj minimum 20 powodów dla których masz zamiar wykonać dany cel. Będziesz po nie sięgał w chwili zwątpienia.
 4. Notuj swoje wyniki. Jeśli uprawiasz sport, korzystaj z aplikacji na telefon / zegarków itd. Mierzenie wyników pokaże Ci, że wysiłek daje efekty oraz zmotywuje Cię do dalszej pracy.
 5. Znajdź inne osoby, które podjęły podobne wyzwanie np. na forum, Stravie itd.
 6. Przyznaj sobie nagrody. Oczywiście w zależności od częstotliwości. Na początek codziennie podczas pierwszych 3 do 7-miu dni podczas, których wykonujesz CEL. Następnie raz na tydzień przez pierwszy miesiąc. Później dawaj je sobie raz na miesiąc aż do czasu ukończenia CELU. Na zakończenie zaplanuj WIELKĄ NAGRODĘ.
 7. Skup się. Odstaw lub ogranicz wszelkie rozpraszacze – siedzenie w internecie, oglądanie seriali, koncerty, kina i spotkania z kolegami. W pierwszym miesiącu SKUPIASZ SIĘ NA CELU. Gdy się rozproszysz, znajdź sposób aby powrócić do realizowania celu.
 8. Nastaw się pozytywnie. Nie robisz tego za karę lecz po to aby coś zmienić na lepsze. Przeczytaj co Cię motywuje (lista minimum 20 powodów)
 9. Przeglądaj i weryfikuj swoje tygodniowe i miesięczne postępy. Porównuj je z założonym wcześniej planem realizacji.
 10. Ubranie i miejsce ma duże znaczenie. Jeśli są to ćwiczenia fizyczne przebierz się w ubranie sportowe i ćwicz. Jeśli możesz uprawiać czynność w innym miejscu niż dom, zrób to. Przybycie zmotywuje Cię do wykonania zadania.
 11. Kalendarz, Evernote, Arkusz kalkulacyjny i Wunderlist są najlepszymi przyjaciółmi osoby zorganizowanej.
 12. Zapisanie się na kurs stacjonarny, kurs online, który kosztuje kilkaset złotych wywrze na Tobie presję.

Jakie postanowienia noworoczne chciałbym spełnić w 2016 roku?

 • publikacja podcastu Koło Roweru raz w tygodniu
 • zrobienie 100 pompek na raz do końca czerwca
 • przebiegnięcie 30 kilometrów bez zadyszki do końca 2016 roku

Ważne osoby, książki, filmy, programy oraz strony wymienione w podcaście:

[ninja-popup id=8138]

Pliki dostępne są tylko dla użytkowników VIP

Jak zostać VIPem? Kliknij w ten link i zapisz się do listy. Klucze otrzymasz na adres, który podałeś.

[/ninja-popup]

Gdzie możesz znaleźć podcast Koło Roweru?

 • Na blogulista wszystkich podcastów
 • w iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
 • w Stitcher – Stitcher jest dostępna dla Androida, iOS oraz online
 • w Pocket Casts
 • w specjalnym RSS Koloroweru
 • Do pobrania: kliknij prawym przyciskiem na ten link, aby pobrać jako MP3.

Posłuchaj innych odcinków podcastu

Oceń podcast Koło Roweru

Podoba Ci się ten podcast? Mam do Ciebie wielką prośbę, zostaw krótką recenzję podcastu w iTunes, klikając: (Oceń podcast “Koło Roweru”). Twoja opinia sprawi, że więcej osób odkryje podcast Koło Roweru. Pamiętaj! Im wyżej trafi, tym łatwiej będzie go odnaleźć kolejnym zapaleńcom rowerowym. Możesz również przesłać link narower.com/024 swoim znajomym. Jakby co to pod adresem Facebook.com/narowerblog pojawiają się informacje i ciekawostki o rowerach!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

3 Comments
 1. Witam! Dlaczego uważasz, że nierealne jest od 0 przebiec maraton w 3 miesiące? Przy średnim limicie czasu wynoszącym 5-6 godzin w którym należy pokonać dystans 42,195 metrów można bez problemu pokonać maraton i to nawet mając jedynie 90 dni na przygotowania. Tak naprawdę wszystko zależy od właściwego podejścia trenera do osoby która zamierza ukończyć królewski dystans. Pozdrawiam,

  1. Wszystko można, tylko nie zawsze warto. Patrzysz na to ze swojej perspektywy, jak się domyślam biegacza. Natomiast jeśli mało aktywna fizycznie osoba rozpocznie trenowanie do maratonu w 3 miesiące to dosłownie się zajedzie. Tak krótki czas jest niesamowitym wysiłkiem oraz obciążeniem dla organizmu. W dodatku może odebrać motywację. Nie chcę nikomu doradzać takiego treningu, bo zwiększa ryzyko kontuzji / urazu. W mojej opinii bezpieczniej jest dać sobie więcej czasu… zwiększając prawdopodobieństwo ukończenia z dobrym czasem i kontynuacji biegania.

   1. Nie przeczytałeś ze zrozumieniem mojego wpisu a napisałem, że „Tak naprawdę wszystko zależy od właściwego podejścia trenera do osoby która zamierza ukończyć królewski dystans”. Patrzę na to z perspektywy zarówno biegacza jak i trenera gdyż już wiele razy biegałem z osobami które przez ostatnie lata prowadziły siedzący tryb życia przed komputerem oraz za kierownicą w samochodzie. Wprost mówiły – ja nie dam rady przebiec 1 km a po kilku tygodniach 10 km nie było dla nich problemem.

    Przeciętny dorosły człowiek który biegał za czasów szkoły podstawowej może nie poradzić sobie z maratonem ale jeśli skorzysta z pomocy doświadczonej osoby to ukończenie maratonu nie będzie dla niego problemem nawet przy okresie treningowym wynoszącym 3 miesiące. Doświadczonej czyli takiej która ma ukończonych kilka maratonów a nie takiej która ledwie ukończyła kilka biegów na dystansie 10 km.

    Należy zaznaczyć, że dystansu maratonu nie trzeba pokonywać w całości biegiem (a tak myśli wiele osób). Bieg najlepiej jest przeplatać marszem ponieważ podczas marszu dajemy na luz swoim mięśniom. Bieganie bez zatrzymywania przez kilka km to wyższy level który wykształca się po kilkunastu miesiącach regularnych treningów. Oczywiście są osoby które od razu chcą biegać wiele km bez stopu ale w większości wypadków kończy się to źle gdyż niewytrenowany organizm zbuntuje się przy takim ciągłym biegu.

    Zauważyłem w twojej odpowiedzi taki wpis: „..W mojej opinii bezpieczniej jest dać sobie więcej czasu… zwiększając
    prawdopodobieństwo ukończenia z dobrym czasem i kontynuacji biegania..”.

    Generalnie pierwszego maratonu nie zalicza się na konkretny czas ponieważ to jest najszybsza droga do zajechania swojego organizmu. O czas może sobie powalczyć osoba która zna już wszystkie aspekty maratonu ale nie debiutant który dopiero odkrywa maraton. On powinien maraton ukończyć z czasem 5-6 godzin i będzie ok.

    Może ktoś powiedzieć, co to za osiągnięcie ukończyć maraton w 5-6 godzin? Z doświadczenia mogę napisać, że jeśli pierwszy maraton pokona się w wolnym tempie to organizm szybciej się zregeneruje i będziemy mieć większą motywację do kolejnych zawodów. Gdy zaś debiutant od początku ustala sobie wygórowane cele to w jego cyklu treningowym non stop panuje napięcie i często na zawodach biegnie szybciej niż na treningach co prowadzi do tego, że nie osiąga swoich celów a co najgorsze, to zwala wtedy winę na wszystko dookoła tylko nie na siebie.

    Reasumując – przygotowanie się do maratonu w 3 miesiące od 0 nie będzie trudne o ile potencjalna osoba nie będzie celowała w super czas i będzie trenowała z doświadczoną osobą. Jeśli debiutanta przygotuje się do biegania dystansu rzędu 10-15 km to maraton w limicie czasu ukończy bez problemu.

    Pozdrawiam,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>