KR022: Transport zrównoważony [Marcin Wójcik]

Co to jest transport zrównoważony? Ile samochodów powinno być na ulicach? A ile rowerów? Jak ograniczyć smog i dlaczego ludzie wyprowadzają się z miast? Właśnie takie tematy poruszamy wraz z Marcinem Wójcik w dwudziestym drugim odcinku podcastu Koło Roweru.

Subskrybuj Koło Roweru

iTunes, Stitcher, Pocket Casts, RSS Koloroweru

Definicja: transport zrównoważony –

to idea transportu efektywnego, spełniającego oczekiwania społeczeństwa, korzystnego ekonomicznie, minimalizującego jednocześnie szkodliwy wpływ środków transportu na środowisko. Skupia się zarówno na kontroli emisji szkodliwych związków występujących w spalinach, jak również (w dłuższej perspektywie czasowej) na przejściu ze środków transportu opartych na spalaniu paliw kopalnych do pojazdów wykorzystujących energię odnawialną. – wikipedia.org

KR021: Oficer rowerowy - wywiad [Marcin Wójcik] podcast KrakówW tym odcinku podcastu wraz z Marcinem rozważamy na temat transportu zrównoważonego. Definicja definicją, a polskie realia pokazują co innego. Jak dużo brakuje nam choćby do namiastki transportu zrównoważonego? Dlaczego coraz mniej chętnie mieszkamy w mieście? Marcin Wójcik na co dzień pełni rolę Oficera rowerowego Krakowa. Walczy o zwiększenie ruchu rowerowego w mieście.

Jeżeli podobał Ci się ten odcinek podcastu Koło Roweru zostaw krótką recenzję w iTunes (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każda szczera opinia jest na wagę złota.

Ciekawostki

Marcin pomylił się z ilością samochodów „na głowę” więc poprawne ilości są wymienione poniżej:

Czego dowiesz się z odcinka podcastu?

 • Skąd wziął się szał na samochody?
 • Jakie poza korkami są minusy dużego ruchu samochodowego w mieście?
 • Jakie są idealne proporcje między ruchem samochodowym, MPK oraz rowerami?
 • Jak jest z tym obecnie?
 • Co daje miastu sieć rowerów miejskich?
 • Czy warto w nią inwestować?
 • Jak w Krakowie można zaplanować dojazd do pracy?
 • Czy warto prowadzić pomiary ruchu na ulicach, w komunikacji miejskiej oraz na ścieżkach rowerowych?
 • Co zrobić by poruszać się szybciej po mieście?
 • Do czego są one później wykorzystywane?
 • Jak zaadoptować istniejącą jezdnię na chodniki i drogi dla rowerów?
 • Czy Kraków dąży do różnicowania transportu?
 • Poza oczywistym naciskiem na budowę dróg rowerowych, jakie są zabiegi, dzięki którym ruch na ulicach będzie bardziej różnorodny?
 • Jak zachęcić ludzi do chodzenia oraz używania komunikacji miejskiej?
 • Jakie korzyści dla miasta płyną z zrównoważonego transportu?
 • Dlaczego coraz więcej ludzi mieszka za miastem?
 • Co robić by odzyskać przestrzeń przeznaczoną dla ludzi? Czy istnieją w Polsce projekty zamieniania parkingów na parki i ogólnego zazieleniania przestrzeni publicznej?
 • Czego życzysz słuchaczom dzisiejszego odcinka podcastu?

Posłuchaj innych odcinków – Lista odcinków podcastu Koło Roweru

Ważne osoby, książki, filmy, programy i strony wymienione w podcaście:

Gdzie możesz znaleźć podcast Koło Roweru?

 • Na blogulista wszystkich podcastów
 • w iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
 • w Stitcher – Stitcher jest dostępna dla Androida, iOS oraz online
 • w Pocket Casts
 • w specjalnym RSS Koloroweru
 • Do pobrania: kliknij prawym przyciskiem na ten link, aby pobrać jako MP3.

Posłuchaj innych odcinków podcastu

Oceń podcast Koło Roweru

Jeśli dotarłeś aż do tego miejsca, to mam wielką prośbę. Zostaw krótką recenzję podcastu w iTunes, klikając: (Oceń podcast “Koło Roweru”). Każdy pozytywny głos sprawi, że więcej osób odkryje podcast Koło Roweru. Pamiętaj! Im wyżej trafi, tym łatwiej będzie go odnaleźć kolejnym zapaleńcom rowerowym. Możesz również przesłać link narower.com/022 swoim znajomym. Jakby co to pod adresem Facebook.com/narowerblog pojawiają się informacje i ciekawostki o rowerach!

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

6 Comments
 1. Uwielbiam ten temat i jako rowerzysta uważam że… im więcej samochodów tym lepiej na ulicach. Co więcej im mniej „separowanego” ruchu rowerowego tym lepiej – im mniej dróg rowerowych, CPRów, pasów rowerowych… tym lepiej dla rowerzystów. Każde umieszczanie rowerzystów w gettach powoduje niechęć do nich wśród kierowców i kończy się to zajeżdżaniem drogi, denerwowaniem się, co więcej im więcej jeżdżę na rowerze tym bardziej denerwują mnie rowerzyści na ulicach z powodu wymienianych jakiś czas temu u Ciebie grzechów – brak sygnalizacji skrętów, jazda po chodnikach, przejściach dla pieszych… blokowanie komunikacji miejskiej [bo przecież rowerzysty nie dotyczy to że musi mieć gdzie stanąć za skrzyżowaniem i może zablokować torowisko]. I ogólny brak znajomości przepisów przez rowerzystów prowadzi do … olbrzymiej niechęci wobec nas.

  PS Maćku jak z kimś rozmawiasz to sugeruję sprawdzić dane podawane przez taką osobę. Hint: informacje o ilości aut/1000 mieszkańców w Berlinie i Krakowie na początku wypowiedzi. Różnią się od oficjalnych. Wiem że znajdziesz bo rozgarnięty chłopak z Ciebie. :-)

  1. Dzięki, wrzuciłem info z Wikipedii.

   Co do ruchu mieszanego. Ja nie wiem skąd jesteś, ale stawiam że z Wrocławia bo tam trafiłem na bardzo uprzejmych kierowców. Osobiście czasami boję się o własne życie jadąc samochodem po Krakowie, a gdy jadę rowerem to często zdarzają mi się jakieś nieprzyjemne sytuacje z wymuszaniem na mnie pierwszeństwa lub mijaniem bez zachowania przepisowej odległości. Gdy jedziesz te 30 km/h na szosie i przejedzie koło Ciebie ciężarówka jadąca 70 km/h (a przynajmniej taki jest limit) to wciąga Cię pod naczepę. Zwykłe osobówki trąbią, gazują i starają się staranować tego zawalidrogę, żeby można było spokojnie stać w korku od następnego skrzyżowania.

   W mojej opinii:
   – strzałki warunkowe w lewo (oraz niekiedy w prawo) nadają się do likwidacji bo więcej z nich nieszczęścia niż pożytku (ciągłe wymuszanie pierwszeństwa na pieszych i rowerzystach)
   – samochody nie powinny jeździć po centrum miasta (poza dostawą towaru i mieszkańcami)
   – tramwaje i autobusy powinny mieć oddziele pasy / torowiska od samochodów i to na całym mieście
   – wtedy można wrzucić rowery na BUS pasy i masz ruch nieseparowany

 2. Hej,
  Z tego co czytałem artykuły większość gazet podaje, że w Berlinie jest ok. 320-360 samochodów/1000 osób w Berlinie.
  Skąd wziąłeś dane o prawie dwukrotnie większej ich liczbie w Berlinie?
  Oczywiście- nie mogłem jednocześnie znaleźć żadnych rzetelnych danych o ich faktycznej liczbie dającą odpowiedź na moje pytanie ;)

  1. Tam masz odnośnik do Wikipedii. Sprawdziłem przed momentem i faktycznie zrobiłem czeski błąd i zamiast 416 wpisałem 614. Oczywiście już poprawione :)

 3. Hej, dziś wysłuchałem podcastu i wspominaliście o Kopenhadze. Ruch rowerowy jest tam naprawdę wielki. Byłem tam parę godzin i dla osoby nie przyzwyczajonej do takiego dużego ruchu jest to bardzo szokujące. Trzeba tam bardzo uważać jadąc samochodem, ciężko jest skręcić w prawo na skrzyżowaniu bo cały czas jadą rowery. Ja jeszcze jechałem małym dostawczakiem, więc paka zasłaniała mi widok. Poruszając się pieszo też trzeba bardzo uważać, żeby nie wejść na ścieżkę rowerową. Można zostać rozjechanym :P a rowery jadą tam ciągle, od miejskich, po dostawcze, dostawcze przygotowane do przewozu dzieci, elektryczne, zwykle.

  Jestem zachwycony infrastrukturą rowerową w Kopenhadze, przynajmniej w centrum bo tam byłem. Ścieżki asfaltowe, blisko ulicy. Jeśli ścieżka przechodziła w jezdnię, to bez żadnych krawężników, przechodziła płynnie. Ścieżka asfaltowa obniżała się po prostu do poziomu ulicy. Ścieżki rowerowe często jednokierunkowe. Dużo dróg wyznaczonych w jezdni. Bajka, nic tylko wsiadać na rower i jeździć :)

  Kolejny dobry wywiad w Twoim wykonaniu. Ten i poprzedni odcinek :)

  Pozdrawiam

  1. Hej, bardzo dziekuje za komentarz;)

   Co do Kopenhagi czy Amsterdamu to podobno jak sie jest tam turysta to nawet na rowerze trzeba uwazac^^

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>