Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową? – Poradnik

Pech chodzi po ludziach. W dodatku najczęściej parami. Na szczęście są sytuacje, którym możesz zaradzić. W dodatku bardzo szybko, bowiem wymiana przebitej dętki jest super prosta. Zwłaszcza gdy przeczytasz ten post oraz film z instrukcją. Pokażę Ci krok po kroku jak wymienić dziurawą dętkę rowerową.

W filmie celowo pokazuję tylne koło. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze ciężej się je wyjmuje. Po drugie w większości przypadków to ono sprawia problem. Tak mówi II serwisowe prawo Murphy’ego (więcej we wpisie: Rowerowe prawa Murph’ego).

Kompendium wiedzy o oponach i kołach

Ten wpis jest jednym z poradników dotyczących opon i kół. Oto lista tematów, które opisałem na blogu:

 1. Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową? – Poradnik
 2. Klejenie dętki rowerowej. Jak załatać ją poprawnie? – Poradnik
 3. Jak prawidłowo zmienić oponę w rowerze?
 4. Rodzaje wentyli rowerowych – Presta, Schrader, Dunlop, FV, AV, SV, DV
 5. Pompujemy koła – Do jakiego ciśnienia pompować opony w rowerze?
 6. Jak odczytać rozmiar opony rowerowej? ETRTO, milimetry, cale i nietypowe rozmiary opon
 7. Jak wyregulować hamulce w rowerze? (v-brake)

Potrzebne narzędzia

Bez porządnych narzędzi na prawdę nie warto rozpoczynać roboty. Tani zestaw łatek lub jeszcze gorzej tanie łyżki czy pompka nie są czymś na czym możesz polegać. Dostałem kiedyś w gratisie zestaw łyżek rowerowych marki “No name made in PRC” i zniszczyłem dwie łyżki przy pierwszym zdejmowaniu opony. Dlatego jeśli jeszcze nie masz łyżek do opon sugeruję zakup łyżek (sam od lat używam plastikowych łyżek Schwalbe). Sposób mocowania opony nie zmienił się od wielu lat (w przeciwieństwie do każdej innej rzeczy w rowerach), więc raz kupione łyżki będą służyć przez lata!

Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową?

 1. Przygotuj potrzebne narzędzia i części zapasowe. Nową dętkę lub zestaw naprawczy (łatki, klej i papier ścierny), łyżki do opon i pompkę. Jeżeli Twoje koło nie posiada szybkozamykacza, aby je odkręcić będziesz potrzebował dwóch kluczy w rozmiarze 15 (sporadycznie trafia się 14,16 lub 17).
 2. Odepnij hamulec w rowerze. Hamulec szosowy, cantilever oraz V-brake odepniesz bez użycia narzędzi. Z hamulcem tarczowym nie musisz robić zupełnie nic. Jedynie hamulec w kształcie podkowy (U-brake), będzie wymagał odkręcenia nakrętki (klucz 8 lub 10) i poluzowania linki.
 3. Zrzuć łańcuch na najmniejszą zębatkę kasety. (Zrób to zmieniając biegi).
 4. Odwróć rower do góry nogami i postaw go na siodle i kierownicy.
 5. Złap metalowy zacisk i otwórz go. Trzymając nakrętkę zacisku, odkręcaj metalowy zacisk.
 6. Odegnij wózek przerzutki i delikatnie pociągnij koło do góry.
 7. Wyjmij koło i zdejmij łańcuch z kasety.
 8. Rozpoczynając od wentyla, włóż dwie łyżki do opon, pomiędzy oponę, a obręcz. W przypadku wyjątkowo opornych opon potrzebne będą Ci trzy łyżki.
 9. Zrób to tak, abyś mógł zahaczyć jedną łyżkę za szprychę.
 10. Wolną łyżkę osadzoną między oponą, a obręczą pociągnij do siebie.
 11. Ciągnij, aż jedna strona opony wyjdzie całkowicie z obręczy.
 12. Wyciągnij łyżki.
 13. Odkręć nakrętkę tkwiącą na wentylu (jeśli taką masz). Ok pora wymienić dziurawą dętkę rowerową na nową.
 14. Wyciągnij przebitą dętkę.
 15. Uważnie przyglądnij się oponie czy nie jest nafaszerowana szkłem lub innymi ostrymi przedmiotami. Pocieraj wnętrze opony dłonią. W ten sposób łatwo wyłapiesz każdy ostry przedmiot. Oczyść też wnętrze opony z piasku itp.
 16. Wsadź wentyl nowej dętki w obręcz i napompują ją, aby lekko się zaokrągliła. Możesz ją napełnić powietrzem jeszcze przed wsadzeniem. Chodzi tylko, o to aby złapała okrągły kształt.
 17. Wsadź dętkę do wnętrza opony upewniając się, że nigdzie się nie skręciła, zwinęła itd.
 18. Rozpoczynając od wentyla, zacznij wciskać dłońmi oponę do wnętrza obręczy. Rób to równocześnie zarówno z lewej jak i z prawej strony. Robotę skończysz po przeciwnej stronie wentyla.
 19. Resztę opony wepchnij przy pomocy łyżki.
 20. Nakręć nakrętkę na wentyl (dotyczy wentyla typu “Presta”).
 21. Napompuj dętkę, do ok. 1 atm.
 22. Wyginaj oponę jakbyś chciał ją wyjąć z obręczy za pomocą dłoni. W ten sposób upewnisz się, czy siedzi ona ciasno w obręczy. Zwróć uwagę czy wentyl dętki nie jest skrzywiony. Jeśli wystaje z obręczy pod kątem, to wyprostuj go, przesuwając dętkę wewnątrz opony.
 23. Dopompuj oponę do właściwego ciśnienia wskazanego na oponie / dętce.
 24. Odegnij wózek przerzutki i włóż koło do ramy.
 25. Chwyć palcami plastikową nakrętkę od zacisku i przytrzymaj ją. Kręć metalową częścią zacisku sprawdzając czy dasz radę go zamknąć. Jeżeli zacisk do połowy zamyka się z oporem, to znaczy, że jesteś blisko. Zacisk powinien zamykać się z użyciem siły. Jeśli musisz walić w niego butem, to znaczy, że przegiąłeś:)
 26. Obróć rower z powrotem na koła.
 27. Zapnij hamulec.

Jak wymienić dziurawą dętkę rowerową? – Podsumowanie

Jak widzisz wymiana dętki nie należy do trudnych. Liczę, że z następną przebitą poradzisz sobie samodzielnie zamiast oddawać go do serwisu. Mam nadzieję, że przy nadarzającej się okazji podejmiesz wyzwanie i samodzielnie wymienisz dętkę na nową, a być może i załatasz (Dętka rowerowa – jak załatać ją poprawnie). Na koniec mam do Ciebie pytanie.  Na brak powietrza w dętce mówi się flak, dziura, snejk. Znasz  jakieś inne określenia tego pechowego zjawiska? A może inne lokalne określenia na rower lub akcesoria?

Maciek Sobol

Człowiek napędzany niesłabnącą pasją do rowerów, pisania, fotografii oraz podróżowania. Uwielbia gadać i pomagać innym, co zresztą z powodzeniem uskutecznia na tym blogu.

4 Comments
 1. Mówi się też … kapeć lub guma (złapać gumę) :)
  Co do filmiku, to coś mi tu nie pasuje. Najpierw mozolnie naciągasz gumowe rękawiczki, a później nagle ich nie masz i wszystko robisz gołymi rękami :)

   1. Hahaha :) Ja też zaczynam w rękawiczkach zawsze … a później całe łapy brudne, bo nagle się okazuje, że muszę je zdjąć i już nie zakładam ;)

 2. Punkt 15: nie sprawdzaj dłonią. Jeśli w oponie tkwi drut, wkręt czy szkło zrób to kawałkiem szmaty, chusteczki czy papieru. Ostry przedmiot zostanie wykryty a ręka cała.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>